Марјановић: „Наставници трпе притиске, директори праве спискове. Ако се тако настави, могућа је ПОТПУНА обустава рада“

Foto: Canva

Представници репрезентативних синдиката образовања ступили су данас, 1. новембра у штрајк који подразумева потпуну обуставу рада у школама. Истовремено, у 11.30 сати, позвали су своје колеге да са породицама дођу на протест испред парламента. Разлог је, саопштили су, то што су из Владе Србије казали да „неће испунити протокол који је потписан пре годину дана“.

Подсећамо, наставницима је обећано, а представници Владе су и потписали, да ће од 1. јануара 2025. плата просветног радника почетника бити изједначена са државним просеком. Међутим, од тога су у Влади одустали понудивши повећање од 12% за наставно и само 8% за ненаставно особље. Након неколико фаза дијалога и штрајкова током којих су синдикати послали поруку да на понуђено не пристају, нова понуда државе која је стигла ове недеље гласила је: 11% повећања за све запослене у образовању, додатних 1% за старешинство и 15.000 једнократне поноћи до 9. јануара 2025.

Овај предлог такође је одбијен јер и даље, саопштавају из синдиката, није у складу са оним што је Влада обећала и потписала у октобру прошле године.

„Могућа је и потпуна обустава рада и сви облици непослушности“

На заједничкој конференцији за новинаре представника репрезентативних синдиката запослених у просвети, председник Председник Уније синдиката просветних радника Србије Добривоје Марјановић изјавио је да се врше притисци на запослене у школама како се не би појавили на данашњем протесту у Београду. Према речима Марјановића, директори су почели да праве спискове, а запосленима се отказује превоз.

„Отказују се аутобуси, директори праве спискове“, изјавио је Марјановић испред Владе Србије.

Он је навео да је тим поводом послат допис надлежнима и додао да притисци неће спречити запослене у школама да се сутра у 11.30 појаве на протесту испред Скупштине Србије.

„Ако се настави са притисцима очекује се и разматра радикализација – потпуна обустава рада и сви облици непослушности“, казао је Марјановић и као је један од притисака навео и неисплаћивање дневница.

Председница Синдиката образовања Србије Валентина Илић истакла је да се поводом најављеног законског скраћења часова од 4. новембра наставницима прети и тражи да већ сада припреме планове како да се то надокнади.

Представници репрезентативних синдиката су са конференције за новинаре упутили и позив свим родитељима и свима којима је стало до просвете да се данас појаве на протесту који ће, после окупљања испред Скупштине Србије и протестне шетње, бити завршен испред Владе.

Запослени у школама поручили су и да са борбом неће стати, јер ће им овом динамиком плате стићи просек тек 2046. године.

Министарка просвете позива синдикате да поново размотре понуду Владе

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић позвала је јуче чланове четири просветна синдиката који су незадовољни предлогом владе за решавање њиховог материјалног положаја, да га још једном размотре и да се до сутра изјасне.

„Ако просветари мисле да је ступање у штрајк, излазак на улице и обустава рада начин да се ствари боље реше, мислим да јако греше. Користим прилику да их позовем да још једном размотре предлог који им је премијер дао“, рекла је министарка новинарима у Палати Србија.

Она је нагласила и да је рок да просветари још једанпут размотре предлог владе до данас, као и да овај проблем не би требало да се решава „преко леђа“ ученика и да настава трпи.

Додала је да ће се тежити да најнижа плата у образовању буде изједначена са просечном платом у Србији.

Извор: Зелена учионица/Нин/Блиц