Metoda učenja slova BEZ bukvara – učiteljice koje jednom pokušaju, više se ne vraćaju na stari način rada

Foto: Canva

Kada se pomene učenje prvih slova, ono na šta će svako od nas pomisliti je – bukvar. Već gotovo čitav vek je on dominantan alat učenja, a kao što je poznato, promene se kod nas teško dešavaju. Ipak, naši sagovornici kažu da postoji metod učenja slova koji je efikasniji, bolji, prirodniji. Taj metod nosi naziv kompleksni postupak opismenjavanja a osmislila ga je (još šezdesetih godina prošlog veka) i kroz svoju karijeru usavršila Jelena Mioč, učiteljica. O kompleksnom postupku se danas vrlo malo govori iako je on veoma efikasan i daje odlične rezultate.

Šta je to kompleksni metod opismenjavanja?

– Pre svega, treba reći da u nastavi opismenjavanja postoje tri postupka učenja čitanja i pisanja. Prvi i najčešće korišćeni je monografski, uz korišćenje Bukvara, gde se cele godine usvaja slovo po slovo. Drugi je grupna obrada slova, postupak usvajanja po dva ili tri slova, opet uz korišćenje Bukvara. Treći i jedini naučno verifikovan je kompleksni postupak učenja. – objasnila je za naš portal Nadežda Dragičević, jedna od autorki kompleta udžbenika za opismenjavanje po kompleksnom postupku koji nosi naziv Početnica, a izdavač je Eduka.

Kako nam je objasnila, udžbenici su nastali u saradnji sa Miroslavom Marinkovićem i Jasminom Ignjatović, a sastoji se iz četiri etape: pripreme, konačnog usvajanja slova i savlađivanja iščitavanja reči i rečenica, izgrađivanja pravilne tehnike i razumevanja pročitanog i usavršavanja logičkog čitanja.

Učiteljica Tatjana Babić, učiteljica sa iskustvom dugim tri decenije, ovaj metod opismenjavanja koristi već decenijama i kaže da nema tog učitelja koji je jednom probao kompleksnu metodu, a da je potom odustao i vratio se na usvajanje „slovo po slovo“.

„Kompleksna metoda opismenjavanja zapravo podrazumeva celovito sagledavanje reči i rečenica, bez analize na sastavne elemente (slova). Dakle, uči se jednim celovitim pristupom, gde učenik slovo ne doživljava kao cilj, već kao sredstvo izražavanja svojih misli i poruka.“ – kaže Tatjana Babić, učiteljica u OŠ „Svetislav Golubović Mitreljeta“.

„Kada nastavnik odluči da radi po kompleksnom postupku, to znači da usvaja jedan sasvim novi, dinamičan i drugačiji pristup. Učionica je od prvog dana vizuelno opremljena slikovnim porukama. Bukvar se ne koristi, već udžbenički komplet Početnica. Piše se flomasterima, u sveskama velikog formata, bez linija ili na široke linije. Svaki učenik uči svojim tempom, a pristup je individualan i sve zavisi od inspiracije učenika. Neko će na konkretnom času želeti da crta, neko da piše reči, neko samo slova, ali je najvažnije da učenik bude aktivan.

Edukina Početnica je materijal koji je kompletno usklađen sa principima kompleksnog postupka opismenjavanja. Sastoji se iz četiri knjige, a svaka od njih pokriva jednu etapu opismenjavanja. Nema obrade slova po šablonu, formalno, ustrojeno po „koracima“ već su deci od prvog dana kroz ovaj materijal data sva slova na usvajanje prema psihofizičkim sposobnostima svakog đaka.

Kako izgleda nastava?

– Učitelj nastavu održava potpuno van tradicionalnog oblika rada. Nema obrade pojedinačnih slova, nema pokazivanja kako se slovo piše ni vežbanja slova. Ona se savladavaju celovito, u skladu sa celokupnim životom u učionici. Zato je važno da nastavnik u učionici neprekidno stvara stimulativno okruženje, a svaki učenik na svakom času radi na bazi svojih sopstvenih potreba i znanja. – kaže Tatjana Babić.

Nastavnik je, zapravo, tu da stvori podsticajnu atmosferu i da motiviše, da prati rad i pruža pomoć u meri u kojoj je to potrebno.

„Svaki čas je drugačiji od prethodnog i ne može se predvideti. Ali svi oni nastavnici koji su jednom dali šansu kompleksnom postupku rada, više se nisu vratili na prethodni.“ – objasnila je Tatjana.

Prednosti kompleksnog postupka su brojne, objasnili su nam autori Početnice. On uvažava prethodno znanje i svako dete napreduje sopstvenim tempom. Učitelj je organizator, a ne predavač. On je partner u učenju. Mora da bude kreativan i autentičan i kreira podsticajnu atmosferu za rad.

„On voli to što radi, zna šta i kako radi. Svaki čas je drugačiji i svima zanimljiviji i deci i učitelju. On je inventivan i saradnički nastrojen, organizator i voditelj procesa učenja.“ – kažu naši sagovornici.

Kako početi sa primenom kompleksnog postupka?

Ako ste učitelj koji želi da da šansu ovom dokazanom metodu koji omogućava usvajanje slova uz daleko manje stresa, individualnim tempom, onda predlažemo da redovno pratite najave seminara koje organizuje IK Eduka. Kako su nam rekli, u pripremi je jedan upravo na ovu temu. Početnica je njihovo novo izdanje, pa su spremni i detaljni priručnici za nastavnike, kao i sadržajne pripreme koje se dobijaju uz godišnji i mesečni plan rada.

Za sve informacije o Početnici i seminarima, obratite se timu Eduke na 011/3286-443.