Михајловић: Запослени трпе застрашивање и притиске директора, родитељи нам пружају подршку

Мартин Михајловић из Уније Синдиката просветних радника Србије рекао је у емисији „Маркер“ на Инсајдер телевизији да се, након што се заврши циркуларни штрајк по школским управама, не искључују ни радикалнији потези, попут обуставе наставе, јер је то једини начин да их неко чује. Казао је и да директори школа застрашују запослене, док родитељи имају разумевања за просветне раднике који су у штрајку.

Михајловић је рекао да просветни синдикати у међувремену нису добили нови позив за састанак из Владе Србије, али је за уторак планиран састанак Радне групе, где ће они поново изнети захтеве, који су сада додатно утаначени. Чекају реакцију Владе, али стање, наводи он, засад не делује обећавајуће.

Објашњава и која је кључна измена у захтевима, односно на шта се односи захтев који су јуче предали Влади Србије.

„С обзиром на то да је буџет за 2025. сад већ у расправи, односно већ је изнет неки нацрт и не можемо да очекујемо од Владе Србије да ће нам омогућити веће повећање у односу на оних 11 одсто које су нам понудили – зато што су они то тако одлучили, а не зато што смо ми на то пристали – ми смо разумни људи и хоћемо увек да изађемо у сусрет, али да се поштују обе стране у преговорима. Пошто се у марту сваке године гарантује преговор између Владе и репрезентативних синдиката везано за посебни колективни уговор, ми хоћемо да пробамо да од Владе добијемо неку гаранцију, где ћемо унутар посебног колективног уговора уврстити та повећања која су нам обећана још прошле године, односно да се плата почетника у просвети изједначи са републичким просеком у Србији“, навео је он.

Како каже, сада остаје да се види шта ће бити на поменутом састанку следеће недеље, али наглашава да ће се циклични штрајк, који је у току и који иде по школским управама, изгурати до краја новембра.

„Онда ћемо након тога са нашим органима да донесемо одлуку о даљим акцијама. Не искључујемо обуставу наставе, не искључујемо неке радикалније ствари… Једноставно смо на такве ствари принуђени из једног простог разлога што нас другачије нико неће саслушати, нико нас неће чути“, наводи Михајловић.

Према његовим речима, просветни радници који штрајкују трпе притиске од директора школа.

„Оно што прво морам да кажем везано за директоре јесте то да, када смо добили понуду за повећање од 12 одсто, односно осам одсто за ненаставно особље, што је био иницијални предлог, у то повећање од осам одсто за ненаставно особље су се сврставали и директори. У овом тренутку, када су нам понудили 11 одсто повећања, фактички су директори дошли у бољу ситуацију, тачније – они су добили тих 11 одсто за разлику од оних претходних осам одсто, тако да сматрамо да су они задовољни тиме што им је понуђено. А зашто и не би били, јер нису ни морали претерано да се боре око тога. У овом тренутку они покушавају на све могуће начине да саботирају штрајкове, покушавају да запослене застрашују, да их плаше да ће бити смањења плата, да ће бити отказа, не знам ни сам шта све на терену раде, али ја вам говорим о великом броју случајева за које лично знам да су вршили притисак. Директори генерално врше притисак на запослене, не сви, наравно, част изузецима“, навео је он.

Додаје да просветни радници поступају по закону.

„Надам се да неки од директора и слушају сад све ово што ми причамо и да ће се дозвати памети. Оно што ми радимо у овом тренутку је законски, законом нам је гарантовано право да ступимо у штрајк (скраћењем часова на 30 минута), чиме никога не угрожавамо, не угрожавамо безбедност деце, не угрожавамо безбедност запослених, никоме не претимо, никоме не чинимо лоше“, наводи Михајловић.

Истиче и да имају подршку родитеља.

„Могу да кажем да имамо. Захваљујући, пре свега, медијима и тој нашој борби и учесталости у медијима некако смо дошли и до родитеља, да они мало другачије схватају нашу позицију, да то није пука борба за већу плату и пука борба за то да имамо што више слободних дана и што више годишњих одмора, што се најчешће сматра да је у просвети таква ситуација“, закључио је Мартин Михајловић.

Извор: Инсајдер