Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da programi obrazovanja treba da budu dostupni i prilagođeni deci sa bilo kakvim smetnjama, navodeći da ona koja imaju izvesne poteškoće brže napreduju kada su uključena u redovno školovanje.
Đukić Dejanović je na konferenciji o inkluzivnom obrazovanju „Zajedno za svako dete“ kazala da je takvo obrazovanje jedan od nakonkretnijih načina podrške senzitivnoj deci, kao i da Vlada Srbije investira u obrazovanje sa idejom da svako dete dobije šansu da razvije svoj maksimum.
Ona je navela da se u periodu od 15 godina dosta napredovalo, ali da Srbija i dalje nema dovoljan broj specijalnih pedagoga i asistenata u obrazovnim ustanovama
Tokom 15 godina primene inkluzivnog koncepta u obrazovanju unapređeni su kapaciteti škola i nastavnika, i danas se više 20.000 učenika obrazuje prema individualnim obrazovnim planovima u redovnim školama. Takođe, uvedeni su inovativni mehanizmi za podršku ustanovama, kao što su savetnici spoljni saradnici za inkluzivno obrazovanje, 13 resurs centara koji učenicima obezbeđuju pristup asistivnim tehnologijama, angažovano je 280 pedagoških asistenata za decu romske nacionalnosti, a intenzivno radimo i na obezbeđivanju pedagoških asistenata za učenike sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. Unapređivanje inkluzivnog obrazovanja je strateški cilj zato što je reč o najpravednijem obrazovnom kontekstu“, rekla je ministarka Đukić Dejanović.
Od 2003. godine, Evropska unija je donirala za reformu sektora obrazovanja više od 130 miliona evra za unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, reformu srednjeg stručnog obrazovanja i obrazovanja odraslih, renoviranje i opremanje škola i fakulteta, kao i podršku inkluzivnom obrazovanju.
Danas završavamo uspešan projekat o inkluzivnom obrazovanju, ali i proslavljamo značajan jubilej: 15 godina unapređivanja inkluzivnog obrazovanja u Srbiji. Želim da istaknem ključnu ulogu koju lokalni akteri igraju u unapređenju ovog procesa. Nastavićemo da podržavamo inkluzivne obrazovne politike u Srbiji“, istakla je Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji.
Inkluzivno obrazovanje može dovesti do boljih ishoda učenja za svu decu, ne samo za decu sa smetnjama u razvoju. Inkluzivno obrazovanje promoviše toleranciju i omogućava socijalnu koheziju, jer neguje kohezionu društvenu kulturu i promoviše jednako učestvovanje u društvu. Stoga je inkluzivno obrazovanje isplativije od odvojenog školovanja.
Srbija je napravila značajne korake u inkluzivnom obrazovanju u poslednjih 15 godina i pokazala je da je posvećena da pokaže kako inkluzivne prakse ne samo da podržavaju pravo svakog deteta na kvalitetno obrazovanje, već i da grade jaku i raznoliku bazu ljudskog kapitala koja je neophodna za ekonomsku otpornost. Međutim, tekuća globalna kriza učenja i izazovi kao što su razlike u pristupu i ishodima za marginalizovanu decu ukazuju na hitnu potrebu da se prodube reforme i obezbedi da ni jedno dete ne bude ostavljeno“, istakla je Deyana Kostadinova, direktorka UNICEF-a u Srbiji.
Izvor: Beta/UNICEF
Napišite odgovor