Ministarka prosvete: Ministar finansija je na jedan poseban način izašao u susret i pronašao mogućnost da apsolutno svi dobiju 11%

Foto: MC

Najnoviji predlog Vlade republike Srbije upućen zaposlenima u obrazovanju, koji podrazumeva povećanje plate od 11% za sve, kako nastavno tako i nenastavno osoblje, juče je odbijen. Sindikati su se složili da neće odustati od svojih zahteva.

Ministarka Slavica Đukić Dejanović za Blic TV bliže je objasnila ovaj predlog i šta on tačno podrazumeva. Kako je navela, u Vladi su vrlo ozbiljno shvatili dijalog sa sindikatima.

– Vrlo smo razmatrali sve primedbe koje su dali na ponuđeni predlog, kao i njihov zahtev da žele da količinu para koju imamo podele na sve uposlene u prosveti, bez obzira na to da li se bave nastavnim ili nenastavnim radom. To smo uvažili. Ministar finansija je zaista na jedan poseban način izašao u susret u smislu da je pronašao mogućnost da svi, apsolutno svi, od predškolskog do visokoškolskog obrazovanja dobiju 11%, da oni koji su u predškolskim ustanovama, u osnovnoj i srednjoj školi dobiju jednokratno 15.000 u prvoj polovini, odnosno negde do 10. januara 2025. i da sve razredne starešine na to imaju 1% više, što znači razredne starešine će ipak imati tih 12% koji smo obećali. To je ponuda, više od toga zaista nije moguće – objasnila je ministarka.

U međuvremenu, sindikati su saopštili da odbijaju ovaj predlog, a ministarka je, pre toga za Blic TV kazala da nezavisno od stava sindikata, Vlada će nastaviti aktivnosti u skladu sa poslednjim predlogom.

– Moraćemo sami da radimo, što nije dobro. Ako će i dalje obustavama i štrajkom pokušavati da reše pitanja koja se jedino mogu rešiti zaista dijalogom, onda dijaloga više nema. A ako budu prihvatili ovo što je jedino moguće, mi ćemo sa dijalogom nastaviti u 2025. godini, i naravno težiti ka ostvarenju naših zajedničkih ciljeva da status prosvetnih radnika i uposlenih u prosveti bude što je moguće bolji, i to ne samo na materijalnom planu, nego uopšte da njihovo dostojanstvo, da prosto sve ono što se zove škola, podižemo zajednički na viši nivo.

Pored zahteva koji se tiče povećanja plate, nastavnici su tražili i da se ubrza izmena Krivičnog zakonika. Ministarka kaže da je javna rasprava završena i da će se izmene uskoro naći u skupštinskoj proceduri.

– Poslanici će ga razmatrati do kraja ove godine, izjasniti se o tome i mi ćemo primenu imati od 1. januara.

Govoreći o eskalaciji nasilja u školama, ministarka je i sama kazala da je bilo slučajeva u ovoj školskoj godini.

– Pratimo nemile događaje i u pančevačkoj, i u nekim drugim školama, bilo ih je zaista. Videćemo da li je baš sve učinjeno što se same škole tiče u skladu sa protokolom i zahtevima koje imamo za takve slučajeve. Ako toga nema, mi ćemo se naravno pridružiti u okviru svojih ovlašćenja i primeniti određene mere. Ali ono što je najbitnije to je da u ovom momentu je preduzeto sve u vezi sa devojčicom koja je trpela nasilje i razmatraju se sve okolnosti koje se tiču one učenice koja je počinila nasilje. Naravno, radi se i na programima retraumatizacije i sprečavanja traumatizacije ostale dece. Roditelji su uključeni, nastavnici su uključeni i bićemo vrlo angažovani do kraja oko svakog detalja. – objasnila je Đukić Dejanović.

Komentarišući slučaj u subotičkoj školi, gde je dečak nožem izbo drugaricu, kao i onaj na Vračaru, kada je đak osnovne škole pretio da će doneti pištolj, ministarka je potvrdila da su škole sprovele sve neophodne mere i ispoštovale protokole, te da će se situacija dalje pratiti.

Prošlo je skoro godinu i po dana od masakra u Ribnikaru, šta se preduzima da se prevenira i spreči vršnjačko nasilje?