Први у серији текстова кроз које, у сарадњи са саветником за дојење Марком Обрадовићем, желимо да разбијемо митове о дојењу због којих многе мајке одустају, разбио је онај најчешћи и најштетнији – „Ја немам млека, морам беби да дам дохрану.“
Повезан управо са овом заблудом је и мит који је тема дугог текста. Он се генерацијама вуче и један је од првих разлога због ког мајке посежу за вештачком храном. А то је боја бебине каке. Наше баке, па и мајке, веровале су да је зелена столица један од првих симптома који одаје гладну бебу.
Марко Обрадовић, саветник за дојење и педијатријски техничар у породилишту „Драгиша Мишовић“ разјаснио је и ову дилему.
„Срећом, ово није толико уверљив мит па мајке не верују превише у њега већ старије генерације укућана. Зелена столица у највећем броју случајева не сугерише на недовољан унос хране. Најчешћи разлози су стомачни вируси, алергије на нешто из мајчине исхране, претерано изражене тегобе (гасови или грчеви), реакције на неке суплементе (витамине или чак и пробиотике).
Оскудна зелена столица може бити један од знакова недовољног уноса млека, али је најчешће укомбинована и са симптомима који се пре ње прикажу и подигну опрезност (изостанак мокрих пелена или оскудан и концентрисан урин, малаксалост и слично).“
Дакле, пре него што помислите да ваша беба не уноси довољно хране, добро посматрајте и друге сигнале. Ако она добија на тежини, има довољно мокрих пелена и током дана тренутке кад је весела и расположена, онда разлоге за зелену столицу потражите на другом месту.
Напишите одговор