O tome šta je uloga škole vode se neprestane polemike. Da li nastavnici vaspitavaju ili je to isključiva odgovornost roditelja?
Ako se vladanje u školi ne uči, zbog čega se, onda, u školi ocenjuje?
Da li je učenje kakvo imamo decenijama dobar ili loš sistem?
Šta je moderna škola i treba li ona da razvija samo akademske vrednosti pojedinca?
Da li je važnije da se u školi nauče i ponove činjenice i formule ili da se razvije kreativno i kritičko mišljenje?
Konačno, jesu li škole dorasle današnjoj deci?
Mnogo je pitanja, a odgovori će uvek zavisiti od toga kome ih postavite.
Pedagog Snežana Golić kaže da je razlika između moderne i one prevaziđene, pa i štetne škole, pre svega u pritisku koji vrši nad decom.
„Moderna škola zna da ćemo svi učiti do kraja života i da diploma ne znači da smo sa usavršavanjem završili. Moderna škola razvija logiku, istraživačku moć kroz problemsku nastavu, ona radi na veštinama komunikacije i razvija socijalizaciju. Uči decu kako da budu dobri pregovarači, neguje kulturu umetnosti, uči ih važnosti čuvanja zdravlja. Moderna škola razvija kod dece i informatičku pismenost, preduzetništvo, veštine snalaženja u nepoznatim situacijama. Ona grešku posmatra kao pokušaj i korak napred, a ne kao razlog da se dete kazni.“ – kaže Golić.
Ona dodaje i da se moderna škola razlikuje po tome što nije sujetna i razume ulogu roditelja koji za taj „posao“ nisu završili fakultete. Zato im ona pomaže koliko može.
„Škola kakva treba da bude ne vređa, ne ponižava, jer zna da je za uspeh presudna VERA U SEBE, pa je ne oduzima deci lako. Nekada se po znanje moralo ići u skromno opremljene biblioteke, a danas su informacije tu. Moderna škola to zna. Zato ona uči decu da razlikuju prave informacije od pogrešnih i kako da ih na pravi način iskoriste“ – dodaje Snežana Golić.
Moderna škola ne troši mladost na „štrebanje“, jer zna da učenje nikada neće prestati. To što su naše škole najteže, zapravo znači da mnogo kasnimo. A sve tako kasneći, mislimo da smo bolji, što je tek neshvatljivo.
Opisujući modernog nastavnika, ova pedagoškinja kaže da on usmerava i podstiče đake na istraživanje više, a predaje manje. Najviše priča o životu.
„Moderne škole ne testiraju suvo znanje, već kapacitete pojedinca, koji je još u razvoju. I u tom procesu od njega pravi stručnjaka. Ona ne traži stručnjaka u prvom razredu. Ona ga stvara. Moderna škola razvija ličnost. Nadam se takvim školama, bar u privatnom sektoru, kad već naša država ne da deci da polete.“ – zaključuje Snežana Golić.
I kreativno, a naročito kritičko razmišljanje, podrazumeva određen korpus usvojenih znanja koja se u tom procesu koriste. Samo treba naći meru i kombinovati procese i načine učenja..
Gde naci modernu skolu u Srbiji?