„Vaše dete maltretira moje dete!“
Ovu poruku je danas dobila moja koleginica sa posla. Ko zna koju po redu, od ko zna koje po redu uznemirene mame.
I ko zna po koji put ja sam gledala tu finu mladu ženu kako lomi svoje krhke prste i pušta bujicu niz svoje obraze. Kako drži telefon i bespomoćno iščitava poruku, iznova i iznova, ne znajući šta više univerzum od nje očekuje.
I shvatam da na plećima nosi teško breme krivice, a da nije ni za šta kriva. Jer, njen mili dečak nema problem u ponašanju i nije agresivan zato što je vaspitno zapušten, već zato što ima ozbiljne razvojne probleme. On NE MOŽE da razume pravila igre. I kao dokaz ona nudi brdo medicinske dokumentacije koja to potkrepljuje, ali eto, nekim mamama to nije dovoljno, pa je uče kako treba više da radi sa svojim detetom, da mu se obraća sa ljubavlju i malo mu objasni ta pravila lepog ponašanja.
So na otvorenoj rani, ako mene pitate.
Nisam dozvolila svojoj ljubopitljivosti da kopa po tim ranama, ne znam tačnu dijagnozu. Ali pouzdano znam da ova divna i požrtvovana majka pola svoje plate daje za logopeda i defektologa, da je na Institutu u Palmotićevoj potražila pomoć dečijeg psihologa, a mimo toga, u privatnoj ustanovi, savet i za svoj uzdrmani brak. Jer, svaka nevolja kao rđa nagriza zdravo porodično gnezdo, dečija bolest ili smetnje u ponašanju brže nego bilo šta drugo razaraju to fino tkanje. Umor, nespavanje, razdražljivost, nerazumevanje, međusobno prebacivanje krivice… dovoljna je jedna neoprezna reč puštena iz dubine duše da rastoči godinama stvaranu harmoniju.
Ja ZAISTA razumem roditeljske strahove. Majka sam troje maloletne dece. Bojim se svakog kombija sa zatamnjenim staklima koji prođe našom ulicom, još uvek ih ne puštam da u prodavnicu idu sami, iako sam ja to u njihovim godinama uveliko radila, nemam mira kada moram duže da ostanem na poslu, a oni su sami kod kuće… I mnogo toga još na gomili što samo majci može da padne na pamet, svi oni fini crni scenariji.
Mogu da se poistovetim sa svakom mamom čije je dete imalo „blizak susret“ sa njenim Ivanom. Da li će gurnuti moju ljubimicu niz stepenice u školi, da li će moj sin dobiti nokaut od ovog malog „nasilnika“ u parku, da li će učiteljica zapostaviti svu drugu decu, jer sa njim mora individualno da radi, da li će i šta će sve, hiljadu onih „šta ako“ nedoumica.
Moj najdraži sestrić imao je problem u školi, trpeo je maltretiranje dečaka koji je upola niži od njega. Moja sestra je bila pristalica nenasilnog ponašanja po svaku cenu. Moram priznati da sam bila fleksibilnija kad sam davala instrukcije svojoj deci. Moj savet je glasio otprilike ovako: „Nemoj da se desi da nekoga prvi udarite, ako neko udari vas kažete to učiteljici, tati i mami, a ako se to ponovi više puta fino da vratite istom merom.“ I priznajem da sam se stidela što ih nisam učila da „okrenu drugi obraz“, jer mi smo pravoslavna porodica i trebalo bi da tako vaspitavamo svoju decu, ali pomisao da će biti nečije žrtve u okruženju koje obiluje vršnjačkim nasiljem poništila je moje hrišćansko rezonovanje.
I moja deca znaju da će se suočiti sa mojim vrlo nehrišćanskim odgovorom ukoliko oni budu uzrok jedne jedine dečije suze. Eto tako.
Bila sam u prilici da je mog sinčića u čvrst zagrljaj zgrabio momčić bar 50 kilograma teži, sa neupitnom dijagnozom autizma. Zaledila sam se i već je počeo da mi se pomalja onaj užasni krik. Ali njegova majka me je tako bolno pogledala, sigurno je ovo proživela stotinu puta tokom njegovog odrastanja: „Ne bojte se, neće ga povrediti, on tako pokazuje ljubav!“
Da li sam imala neki drugi, a ljudski izbor, osim da se nateram da joj verujem?!
I zato vas molim, sve vas roditelje koji imate decu i strahujete za njihovu bezbednost – zahvalite Bogu što su vam deca živa i zdrava, što će vas danas poljubiti, a ne ugristi za ruku kojom ih milujete, jer možete bezbrižno sa njima u šetnju bez grča i straha da svaki korak nosi neku potencijalnu neprijatnost. I što ležete u krevet sa uverenjem da će sutra za vas osvanuti isto tako radostan dan.
Razmišljam, možda će se život već sutra surovo narugati mojim stavovima, sve napisano biće samo prah i prašina. Ali, danas, SADA I OVDE, nekome treba malo naše saosećajnosti.
Preispitala sam sebe pre nego što sam stavila prvo slovo na ovaj papir: svoje motive, pristrasnost, lične roditeljske propuste.
Na žalost, nisam dosegla tu meru savršenosti i nisam majka „za primer“, niti su to ni moja deca, pa ne želim da bilo kome pridikujem.
Nemam profile na društvenim mrežama, ne živim od tuđih lajkova i nemam nikakve koristi od ovih redova.
Ne družim se privatno sa ovom mladom ženom, ne pijemo kafu posle posla, ne idem kod nje u goste i ne dolazi mi na slavu.
Nisam dobra na rečima, ne umem da je utešim, niti znam kako da joj pomognem.
Samo sedim blizu nje na poslu i svedok sam jedne ekstremne ljudske patnje.
Za mene dovoljno da spustim kamen.
A vi zadržite svoje pravo da se ne slažete sa mnom, i to je ok.
P. S. Oni koji budu želeli da iskopavaju gramatičke i pravopisne greške sigurno će ih naći. Ali moje pismo i nije imalo nameru da pokaže moje zavidno (ne)znanje srpskog jezika, već da jednoj brigama natovarenoj majci kaže: „Nisi sama, imaš prijatelja.“
Autor: Dušica Kalat
Izvor: Detinjarije
Ja sam jedna od takvih mama… Pritisak od skole, od drugih roditelja, od prolaznika na ulici… Para mi srce, stvara osecaj krivice. Nema sta nisam uradila i uradicu da resim trenutne probleme kod deteta. Pedagog, psiholog, privatni psiholog, muzicku skola za sada puno pomaze. Rad sa njom svakodnevno, ali ti ljudi odrasli koji ne shvataju da je to dete koje ne ume da se izbori sa nekim emocijama i da nije nevaspitano imaju decu koju uce istom razmisljanju. Ta deca umesto podrske pruze mom detetu prezir i kritike i eto zacaranog kruga. Cuvajte svoju decu, volite i naucite ih da su lepe reci cudotvorne.
Hvala ovoj majci koja je napisala ovaj tekst! Ja ga razumem kao buđenje i osvešćivanje preko potrebno svima. Ne bi trebalo da imamo sistem inkluzivnog obrazovanja da bi bili empatični. Dovoljno je da budemo ljudi!
A da sistem inkluzivnog obrazovanja ne valja, tačno je. Pogrešno postavljen! U našem društvu, inkluzija je sama sebi svrha. Sve smo uveli.. Da su sva deca ista (a nisu ista, već su ravnopravna – vodite računa o tim pojmovima), da učitelj (a da ne pričam o nastavnicima) mora da zna, zahvaljujući obuci od 16 sati, ono što se uči godinama na potpuno drugom fakultetu (FASPER), da dete ima pravo na IOP (takođe 16 sati obuke), da dete ima pravo na ličnog pratioca („izvinite, 246 ste na listi, javićemo Vam se“).. i tako dalje, i tako dalje. Samo pre svega toga, nismo uveli USLOVE da se sve to ostvari! I to je jedna posebna tema!
Vračam se na početak, najposebnija tema je da još jednom pročitamo tekst ove empatične mame posmatrača i da jednom za svagda stanemo ispred sistema kao ljudi. Da sve mame i tate dece sa posebnim potrebama gledamo kroz njih same, a ne kroz nakaradni sistem! I ako ne možemo da im pomognemo, nemojmo im odmagati!
A što da ne, dajte da učinimo nešto i da im pomognemo!
Ovaj primer pokazuje kako je tzv.“inkluzivno obrazovanje“ potpuni promašaj koji još više i unesrećuje ljude.Ne mogu u jednom odeljenju da budu deca koja imaju razvojne probleme sa ostalom običnom(uobičajenih razvojnih sposobnosti za svoj uzrast)decom.Nikome ne može da se posveti potrebna,odgovarajuća pažnja.
Bolje bi bilo da su sa sebi sličnima,a da se sreću sa ostalom decom na …nekim aktivnostima…da deca razviju saosećanje.
Bas zbog takvog razmisljanja kakvo imate smo kao drustvo tu gde smo trenutno. Sta znaci sa sebi sličnima? Da li ste svesni da nijedno dete u spektru nije isto niti na isti kalup, da je inkluzija potrebna da bi deca funkcionisala u društvu? Da treba da se vise radi na inkluziji ja se slazem narocito u skoli ali trebalo bi i da se radi na vama odraslima da se malo emancipujete i podignete vasu svest
najbolje bi bi bilo da tebe zatvore u ustanovu sa tebi slicnima
najbolje bi bilo da tebe zatvore u ustanovu sa tebi slicnima
Majka traži podršku i razumevanje i to je sasvim u redu. U redu je i da drugi koji nemaju takav problem traže razumevanjr. Međutim, postoje ustanove koje bi u potpunosti pružile sve što u regularnim školama nema. Inkluzija je pronašaj i zaluđivanje i pokušaj da se svi ujednačimo i svu našu decu ujednačimo. To, naravno, nije moguće i treba prihvatiti istinu.
Inkluzija nije pokušaj ujednačavanja sve naše dece, lako Vi pišete, već baš suprotno od toga – negovanje i razvijanje individualnosti i posebnosti svakog deteta i zajednički život sve naše dece pod ovim jednim nebom sa svim svojim osobinama.
Autorka teksta je odlično primetila da nam inkluzija ne bi trebala kada bismo bili – LJUDI.
Mislim da bi bilo najbolje da Vas i sve odrasle koji razmišljaju kao Vi smestimo u ustanove koje bi sve pružile što u redovnoj školi nema, a da mi ostali i sva deca nastavimo da živimo harmonično baš ovakvi kakvi jesmo.
Kao i mnoge dobre inicijative, inkluzija je ocigledno pogresno postavljena. Mnogo je i primera zloupotrebe. Medjutim, imam utisak da porast vrsnjackog nasilja nije posledica inkluzije. Vec cetvrtu deceniju zivimo u posleratnoj atmosferi, u kojoj caruje mrznja, nasilje, nekontrolisana akcija svih vrsta, u svim oblastima zivota.
Deca su buducnost sveta. Treba da nauce da se izbore za svoje,mesto pod suncem, ne ugrozavajuci druge. Pre svega, bolje je shvatiti da smo svi veoma razliciti, i da takvi treba da se uklopimo u drustvo, a ne da se trudimo da i sebe i druge guramo ubisti kalup.
Živeli smo devedesetih u posleratnoj atmosferi i blizu fronta. i nije bilo nasilja. Deca na KiM žive preblizu nasilja. I nisu nasilna.
Odgovor je nešto drugo. Zapadocentrična se humanizacija.
Smatram da je inkluzija obostrano korisna svoj deci.Kod moje starije cerke u vrticu je bilo par dece kojoj je bila potrebna pomoc .Ostala deca su to vrlo lepo prihvatala i rado pomagala svojim drugarima:da im vezu pertle,da ih odvedu do trpezarije,da cak i da ih hrane.Sigurna sam da to nisu dozivljavala kao nesto lose vec sasvim suprotno:osecala su zadovoljstvo sto su korisna svom drugu.Takodje su i deca kojoj je tako pomagano bila prihvacena medju vrsnjacima,a je kod svakoga bio vidljiv napredak,posebno u motorici.Jednom mi je cerka,kao predskolac rekla da vaspitacice lazu jedno dete kome su ostali pomagali.Pitala sam je na sta misli.Rekla je:pa uce ga da pokaze da ima 6 godina a svi znamo da nema,ima tek 3 i zato jos uvek ne zna da govori.Eto do kakvog su zakljucka deca medju sobom dosla,oni nisu osudjivali drugara,nisu videla problem u njegovom ponasanju jer su verovali da je on samo dosta mladji.Njima je to bilo razumno i prihvatljivo objasnjenje.Moram da priznam da mi se ovo mnogo dopalo,bila sam cak ponosna na citavu tu grupu dece koja su eto odrastala zajedno sa razumevanjem i prihvatanjem razlicitosti.Jedini koji su smatrali da je neko na gubitku su bili pojedini roditelji koji su se izborili da grupa dobije i dodatnu vaspitacicu.
Kao sto je vec receno budimo ljudi,ne upirimo prstom i ne osudjujmo,drzimo jezik za zubima ako ne umemo da pruzimo podrsku i pomoc,a trudimo se da to ipak naucimo.I uvek se setimo da je to moglo biti i nase dete,i nas zivot.