Ако сте имали или сад имате двогодишњака (или годину, две старије дете) онда, вероватно, знате шта значи тантрум. Ок, можда спадате у оне малобројне чија деца немају потребу да своје емоције искажу гласно. И осим ако је разлог томе то што су уплашени ваше реакције, онда можемо само да вам завидимо на темпу емотивног развоја који ваше дете постиже.
Ми, остали, знамо како изгледа љутња јер се из паркића мора кући. Или због тога што бака и дека морају да крену. Или зато што је рођендан у играоници готов. Или зато што је дан био превише узбудљив, па је тешко посложити сва та осећања.
Тантруми су, у већини случајева, неизбежан саставни део родитељства, али то како их ви прихватате и како на њих реагујете може направити велику разлику.
Постоје две врсте тантрума, за нас родитеље – они који се дешавају код куће и они који се десе на јавном месту. А стратегија којом ћете их решавати зависи управо од места где се тантрум догодио.
Технике за решавање испада беса код куће, у складу са Монтесори методама
Кад се тантрум догоди код куће, најбоље је да удахнете дубоко и провозате се на таласу емоција. То је онај тренутак кад треба да покажете детету да су сва његова осећања у реду и да је с њим све у реду, те да његова прејака осећања нису нешто са чим ви, као родитељ, не можете да се суочите. Показујући им да можете да поднесете сузе и гласан плач, показујете им да је нормално имати снажне емоције. Само је потребно да, корак по корак, научимо шта с њима.
1. Будите ту и будите стрпљиви
Ако можете, седите на под са својим дететом кад крене „хистерија“. Погледајте их, али немојте их одмах додиривати или им се обраћати (осим ако је у питању безбедност).
Не чините ништа што ће им дати до знања да ви заправо само желите да се његове емоције што пре склоне, да нестану, јер вам сметају.
2. Не пожурујте
Напишите одговор