Na trodnevnoj proveri znanja ispit počinje u devet sati, a đaci treba da budu pred školom u kojoj polažu sat vremena ranije. − Ni đaci ni dežurni nastavnici ne smeju da unesu mobilne telefone u ispitnu prostoriju
Mala matura, neizostavna trodnevna provera znanja za kraj osnovnog obrazovanja uslov je za izdavanje svedočanstva o završenoj osmoletki, utiče na rangiranje učenika prilikom upisa u srednje škole i odraz je kvaliteta obaveznog osmogodišnjeg školovanja. To je jedini i najvažniji ispit koji se, otkako je uveden, u kontinuitetu sprovodi na nacionalnom nivou. Sadašnji osmaci na ovo testiranje izlaze u ponedeljak, utorak i sredu – 27, 28. i 29. juna. Prvog ispitnog dana polažu srpski (maternji) jezik, drugog matematiku, a trećeg rešavaju kombinovani test sa zadacima iz pet predmeta: istorije, geografije, biologije, fizike i hemije.
Do ove godine mala matura je organizovana u matičnim zdanjima svih osmoletki širom Srbije, ali je sada, prvi put, drastično smanjen broj škola koje će biti domaćini ovog obaveznog ispita za svih oko 65.700 osmaka, koliko ih čini generaciju na nivou republike. Nakon niza masovnih dojava o navodno postavljenim bombama, s namerom da se osigura bezbednost ispitnog procesa i svih koji u njemu učestvuju, za oko 60 odsto smanjen je broj školskih objekata u kojima će se održati matursko testiranje osmaka. Umesto u prvobitno planiranih 1.260 škola, završni ispit će biti realizovan u 522 zdanja. Otuda će đaci iz dve, tri, pa i šest osmoletki biti na ispitu pod krovom jedne velike osnovne ili srednje škole a ponegde i sportske hale. To ne znači da neće biti i škola koje će organizovati ovo testiranje samo za svoje učenike, a među njima su i one za đake sa smetnjama u razvoju.
Ista procedura važi sva tri ispitna dana. Učenici su dužni da u školu u kojoj će polagati malu maturu dođu najkasnije do osam časova. Oni koji ne polažu u svojoj školi, već idu „u goste” na maturski ispit, zavisno od dogovora s odeljenjskim starešinama, okupljaju se u dvorištu matične osmoletke pa idu u onu u koju su raspoređeni po organizacionom planu prosvetnog vrha, ili u tu određenu školu dolaze samostalno. Na lokacijama na kojima se organizuje testiranje za osmake više osnovnih škola, po pravilu, za svaku osmoletku biće određen poseban prostor, na primer, sprat ili krilo škole. Ukoliko đaci iz više škola polažu zajedno ispit u jednoj ogromnoj prostoriji poput fiskulturne sale i tu će biti jasno i vidno obeležen predviđeni prostor za đake različitih škola.
Učenici ne mogu proizvoljno zauzimati mesto u ispitnoj sali ili učionici. Procedura nalaže da se đaci raspoređuju po azbučnom redu na osnovu jedinstvenog spiska učenika svake osmoletke i to u klupe koje su numerisane tako da redni broj sa spiska osmaka odgovara broju mesta označenom na klupi. Svi učenici treba da budu raspoređeni u ispitnim prostorijama najkasnije do 8.30 sati. U jednoj učionici na najviše 16 učenika dežuraju dva nastavnika, a u većim salama predviđeno je da na 10 đaka dežura po jedan profesor. Pre nego što uđu u ispitnu prostoriju đaci su dužni da ispred, na predviđenom mestu, odlože rančeve, isključene mobilne telefone, digitrone, pernice, beleške i slično, jer upotreba ovih „pomagala” nije dozvoljena na testiranju. Ni dežurni nastavnici ne mogu na ispit da unesu svoje torbe a ni mobilne telefone.
Odeljenjskim starešinama nije dozvoljeno da ulaze u ispitne prostorije, ali je njihova obaveza da ispred školskog zdanja provere da li su osmaci poneli đačke knjižice i da li je u svakoj zalepljena fotografija osmaka i identifikaciona nalepnica, da li su deca ponela dozvoljen pribor za rad. Grafitna olovka, gumica i hemijska koja piše plavo potrebni su im za rešavanje testova iz srpskog (maternjeg) jezika i kombinovanog, a za matematiku treba da ponesu lenjir, trougao i šestar.
Ispit počinje tačno u devet sati, a završava se u 11 časova. Učenici imaju na raspolaganju 120 minuta da urade 20 zadataka, koliko čini svaki od tri maturska testa. Nemaju pravo da ispitnu prostoriju napuste u prvih 45 i poslednjih 15 minuta predviđenih za rad. Ukoliko osmak zakasni, odnosno dođe na ispit najkasnije do 9.30 časova, tek po odobrenju direktora škole može da pristupi polaganju bez produžavanja roka za završetak izrade testa. Preporuka je nastavnika da osmaci prvo reše zadatke koji su im lakši, i pre nego što predaju urađen test provere kako su odgovorili na sva pitanja i da li su sve podebljali plavom hemijskom. Podizanjem ruke mogu pozvati dežurnog profesora, da predaju test, a nakon toga da ispitnu prostoriju napuste u tišini ne remeteći rad drugih.
Oni koji besprekorno reše sve zadatke zavredeće maksimalnih 40 poena na završnom ispitu, a na osnovu uspeha iz šestog, sedmog i osmog razreda mogu da ponesu iz osmoletke najviše 60 bodova.
Bez priče u toku ispita
Pojašnjenja dežurnih nastavnika na završnom ispitu osmaci mogu zatražiti isključivo pre nego što testiranje počne, a pravila nalažu da dodatnih objašnjenja na inicijativu učenika dok ispit traje ne sme biti. Na maloj maturi nije dozvoljeno prepisivanje, kao ni razgovor među đacima, jer će u suprotnom biti udaljeni sa ispita. To je jedini način da se ovaj ispit padne. Ko bude udaljen sa ispita zato što ni nakon opomene dežurnih nastavnika ne prestaje da ometa druge učenike, prepisuje i konsultuje se s vršnjacima, novu priliku da taj test ponovo polaže dobiće tek u avgustu. A to znači da u aktuelnom junskom roku neće steći uslov da završi osmoletku i obrazovanje nastavi u željenoj srednjoj školi.
Odgovor mora biti napisan plavom hemijskom olovkom
Škola obezbeđuje po dve plave hemijske olovke za svakog učenika za rešavanje testova na maloj maturi. Nastavnici preporučuju da osmaci odgovore prvo pišu grafitnom olovkom, a tek na kraju isključivo najobičnijom plavom hemijskom. Važno je imati na umu da se odgovori napisani grafitnom olovkom, kao ni prepravljani odgovori hemijskom neće priznavati pri bodovanju. Upotreba takozvane piši-briši olovke nije dozvoljena, jer je njeno mastilo nestabilno pri zagrevanju, što prilikom skeniranja testova za pregledanje može da dovede do nestajanja zapisa, napominje se u stručnom uputstvu za sprovođenje završnog ispita.
Izvor: Politika
Koje maltretiranje dece i nastavnika i roditelja!?!?!?!?! Koja je svrha osim ovolikog iživljavanja nad decom, nastavnicima i roditeljima?!?!? Te korona, te majmunske boginje, te virusi, te bombe… Aaaa svašta bih sada rekla… Skratili ste deci letnji raspust!!!!!!!! Uvek je kraj školske godine bio 14.06.,a po knjižice se išlo 28.06.!!!!!Dosta matura i velikih i malih! Čemu uspeh koji su ostvari?!?! Upis po uspehu!!!!! Torbe od knjižurina kao od betona, od učenja se razboleše i deca – psiholozi nemaju termina da ih prime, samo ubijaju se zbog ocena, urušava te prosvetu i generacije što dolaze!!!! Jel cilj da svi budemo ludi i sluđeni?!?!?! Doooostaa više ovog ludila!!!!! Sram vas bilo!