Nacionalni komplet udžbenika izdavaće Zavod za udžbenike, štampati Službeni glasnik, ali prema najavama, NEĆE biti besplatni

Foto: RTS, Screen shoot

Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je danas da će se izmenama Zakona o udžbenicima postići mogućnost da se standardizuje nastava na nekim važnim predmetima koji mogu da utiču na formiranje nacionalne svesti kod mlađih generacija i dodao da su izabrani oni predmeti koji se tiču jezika, kulture i istorije, prenosi Tanjug.

On je rekao da bi učenici prvog i petog razreda te nove udžbenike trebalo da počnu da koriste od naredne 2026/27. školske godine.

Ministar je za TV K1 naveo da mora da se preduzme niz praktičnih koraka kako bi se realizovala ova odluka i naveo da će ove udžbenike pisati eminentni autori, da će ih štampati Službeni glasnik, a izdavati Zavod za izdavanje udžbenika.

„To su dve najveće promene, imamo tzv. nacionalni komplet gde će država voditi računa o sadržaju onoga što će učiti buduće generacije, i imamo državnog izdavača i štampara u tom pravcu. Ta različitost koja je do sada postojala u pristupima i u sadržajima neće više karakterisati naš obrazovni sistem kada je reč o ovim predmetima“, naveo je ministar.

Stanković je rekao i da se nada da će se postići dogovor oko cene udžbenika i da će biti smanjen teret materijalnih obaveza roditeljima, odnosno da cena bude prihvatljiva.

„Mislim da je politika Vlade Srbije da se fiksira cena i da ti udžbenici budu dostupniji najširem mogućem broju đaka. To je jedna od stvari koja ide zajedno sa ovim institucionalno pedagoškim stvarima“, rekao je on.

Ministar prosvete tvrdi i da transparentnost znači da će se sve što se tiče nabavke udžbenika, sadržaja, načina na koji su oni nastali biti dostupan čitavoj javnosti i da će biti pronađena regulatorna i kontrolna tela koja će se starati o kvalitetu tih udžebnika.

Ministar je istakao i da je neophodno otvoriti prostor za razvijanje slobodnog duha i kreativnosti unutar mlade populacije u Srbiji i ocenio da bi trebalo da dođe do reforme u načinu podučavanja đaka zbog čega se već govori o smanjenju težine torbe.

„To je zapravo smanjenje težine gradiva i smanjenje opterećanja dece da bi se podstakle neke druge veštine i radoznalost kod njih kao osnova za dalji duhovni razvoj“, poručio je Stanković.

izvor: Tanjug