Najbolje vaspitne mere za sve uzraste

Svi smo mi videli: dvogodišnjaka kako se baca jer mu nešto nije po volji, trogodišnjaka kako na sred radnje plače za slatkišima, sedmogodišnjaka koji protestuje: “Ne možeš me naterati”! I svi mi smo žalili njihove roditelje i kleli se da se to nama neće dogoditi. A, onda, iza prvog ćoška, kletva nas je sačekala: kada smo najmanje očekivali naše dete je uradilo baš to isto – dobilo histerični napad na javnom mestu.
tt
U čemu je stvar? Ne, vi niste loš roditelj. Jednostavno, deca dok rastu prolaze određene faze u kojima, svaki put na novi način, testiraju granice svoje slobode i roditeljskih živaca. To je način na koji oni uče šta jeste, a šta nije društveno prihvatljivo. Stoga, za svaki uzrast postoje jednostavne vaspitne mere koje će vam pomoći da u što kraćem vremenu i sa što manje posledica isplivate iz ovih “faza”.
Pre svega važno je znati osnovna pravila koja pomažu da sa vašim detetom izađete na kraj u bilo kojoj situaciji:
1. Porodica znači – svi smo zajedno u ovome:
Jednostavno je – naučite, od prvog dana da biti član porodice znači deliti njene lepe i loše trenutke. Svi zajedno radimo, svi završavamo obaveze, svi razgovaramo o problemima i rešavamo ih. Čak i beba može da pomaže u odeđenim poslovima, predškolac će biti oduševljen ako tražite njegovo mišljenje kada razgovarate o nekom “bitnom” kućnom pitanju. Ove igre pomažu detetu da se oseti kao ravnopravan član, a samim tim nauči da u porodici ponese svoj deo obaveza i odgovornosti.
2. Poštovanje mora biti uzajamno
Ispoštujte svoje dete. Ako želi nešto da vam kaže, prekinite posao na sekund i saslušajte ga. Ako želi da vam pomogne, pustite ga. Na osnovu toga ono neće praviti problem i biće mu normalno da i ono vas sasluša kad vi to zahtevate i da vam pomogne onda kada vama zatreba pomoć.
3. Budite dosledni
Ne samo da će detetu biti lakše da se snađe u sistemu vaspitanja ako vi ne menjate pravila svaki čas, već ćete mu pomoći da izraste u emotivno stabilnu osobu jasnih želja i ciljeva. (više…)