Највише оболелих радника у предшколском систему

За колективе обданишта нема распуста нити кориговања препоручених мера заштите и организације рада на националном нивоу без обзира на то што се епидемијска ситуација не смирује, а по евиденцији ресорног Министарства просвете, највећи је проценат оболелих радника у предшколству. Да вртићи не могу да раде на даљину, као школе, јасно је запосленима, али не разумеју због чега се у датим условима не може системски, и на одређено време док траје криза, смањити број малишана у васпитним групама. Иницијативу да се привремено ограничи долазак малишана у обданишта тако што би за боравак детета у колективу била потребна потврда да су родитељи радно ангажовани ван куће, најодговорнији за јавно здравље и образовање нису усвојили нити одбацили.

Тајац надлежних допринео је да се међу васпитачима уврежи мишљење да их је држава „пустила низ воду” кад не може да учини ни тај уступак да олакша организацију рада предшколских установа, примећује Босиљка Јовановић, председница Самосталног синдиката предшколског васпитања и образовања Србије, јединог репрезентативног за вртиће на републичком нивоу. Запослени у предшколству очекивали су препоруку с врха система која би важила за све да, на пример, на две недеље долазак деце буде ограничен и да не прелази половину капацитета установе. Тврде и да би тек тада све прописане мере заштите могле и да се спроведу у сваком вртићу, а да се овако ситуација разликује од установе до установе, а нигде није идеална.

– Ми смо у повољнијој ситуацији у односу на друге градове зато што кризни штаб нашег града за нас има слуха. Захваљујући томе од маја прошле до јануара ове године за боравак деце у свим вртићима у Зајечару била је потребна потврда о радном ангажовању родитеља. Од 18. јануара омогућено је да без тог уверења долазе сви предшколци у обавезни припремни програм, а од 2. фебруара одобрено је да у вртиће иду и сва остала уписана деца млађег узраста. Дакле, тек од прошлог месеца отворени смо у пуном капацитету. Притом се родитељи максимално труде да ако не морају не доводе децу, тако да је долазност тренутно између 50 и 60 одсто. Укупно у седам вртића имамо уписаних 958 малишана. Води се дневна евиденција доласка деце, чим неко изостане, а да родитељи то нису најавили, проверавамо због чега дете није дошло. Тренутно су ковидом инфициране три васпитачице и једна спремачица од 146 запослених. Једно дете нам је позитивно, док је 25 у кућној изолацији јер је неко од чланова њихових породица оболео од вируса корона – објашњава Смиљана Ђорђевић, васпитач и председница Синдиката ПУ „Ђулићи” у Зајечару.

Стриктно спровођење превентивних мера, уверава она, доприноси мањем ширењу вируса и лакшој организацији рада. Наглашава да примењују све препоручене мере заштите. Дезинфекционе баријере су на улазу у сваки објекат, мери се температура при доласку у вртић, обавезно је ношење маске за све запослене и родитеље када доводе децу или долазе по њих, свакодневно се дезинфикују играчке и просторије…

– Малишанима је и даље тешко објаснити да се мора одржати дистанца. Сестре на превентиви и сви васпитачи нетремице прате ситуацију, у случају да нам је до јуче у колективу било ковид позитивно дете ако је млађе од пет година изолује се и група, а ако је предшколског узраста вршњаци настављају да долазе уколико им се не појаве симптоми болести. Долазност деце је око 70 одсто. Само овог месеца имали смо 26 заражених међу запосленима и двоје малишана инфицираних вирусом. Углавном оболевају васпитачи. На боловању због ковида остају око месец дана, а често и дуже. За то време тражимо им замене на послу, или спајамо групе истог узраста – подсећа Весна Ракић, председница Синдиката ПУ „Милица Ножица” у Ваљеву.

Ова установа има девет објеката у граду и два у сеоском подручју, укупно 320 запослених и 2.199 уписаних малишана, указује она као и да би ваљало да се на републичком нивоу врати правило да у вртиће долазе само деца с потврдом да родитељи раде ван куће док траје актуелна епидемијска криза.

– Било би то корисно и за децу и за запослене који су на ивици снага, јер од маја прошле године радимо без смањеног обима посла. Од почетка епидемије код нас је око 100 запослених прележало вирус, а од почетка имунизације вакцинисано је око 10 одсто, мада о броју вакцинисаних не водимо званичну евиденцију будући да вакцинација није обавезна – указује Ракићева.

Извор: Политика