План Министарства просвете је да до средине децембра родитељима и ученицима буду подељени налози за приступ електронском дневнику.
У овом тренутку чекамо да се систем усагласи са законским одредбама заштите података о личности, каже за Данас Бојан Радић, руководилац пројекта “Е просвета”, напомињући да сви родитељи и ђаци неће истог дана добити налоге већ ће се сукцесивно укључивати у договору са школама.
Он објашњава да је портал за ученике и родитеље потпуно одвојен од дела система који користе школе, тако да не утиче на безбедност школског система есДневника. И једни и други ће преко интернет претраживача приступати посебном делу система са својим налогом. Сваки ученик и родитељ ће имати корисничко име и шифру, а пошто приступају са различитим налозима приказ података и могућности које им пружа систем нису исти за ученике и родитеље. Тако ће ђаци своје оцене моћи да виде истог тренутка када буду уписане у дневник, а родитељи са 48 сати закашњења, како би се деци оставило времена да те оцене образложе, што јеЉе урађено на сугестију психолога и педагога.
– Када родитељ приступи систему он види податке само за своје дете, а ако има двоје деце у истој школи или у две различите школе, а обе користе есДневник, он може да изврши избор за једно или друго дете – каже Радић.
Поред оцена, родитељи ће имати увид и у изостанке, као и напомене и похвале које наставници буду уносили. Ђацима ће, осим ових података, бити на располагању и низ других информација, као што су распоред контролних и писмених задатака, екскурзија, излета и посета.
Радић напомиње да се 60 основних и средњих школа у Србији користи есДневник у пуном капацитету, а да је више од 300 школа пријављено за улазак у овај пројекат. Министарство је недавно расписало јавни позив на који могу да се пријаве и друге школе. Наш саговорник истиче да ће све заинтересоване школе које буду задовољиле минималне техничке услове ући у пројекат и водити само електронску евиденцију, а томе ће претходити обуке за коришћење есДневника.
– Систем есДневник помаже наставницима да се фокусирају на образовно-васпитни рад са ученицима и у будућности на комуникацију са родитељима смањујући време које потребно за статичку обраду података. Министарство планира да обогати извештаје које настају из есДневника и других дигиталних образовних садржаја и сервиса кроз решење за аналитику учења. Сви еПросвета сервиси биће доступни родитељима и ученицима и наставницима. Повратне информације о функционисању система и корисности самог есДневника које добијамо из школа које су у пројекту су позитивне – каже Бојан Радић.
Извор: Данас
Ako ce biti stavljeno 48 casova na raspolozenje deci da obrazloze neuspeh roditeljima, da li to znaci da ce se signal mobilne telefonije ometati u krugu skole. I zasto se polazi od pretpostavke da je uceniku neophodno dva dana da se umiri i sredi stanje u porodici. Ako ima jasnu sliku, objektivnu povratnu informaciju o sebi i svom radu. Nesto tu ne pije vodu. Jer trenutno imamo situaciju da ucenici odmah nakon dobijene ocene, odlaze u toalet i javljaju roditeljima sta im zli nastavnik nije „dao“. I ne tako retko roditelj kao razjarena goropad stize u istom tom roku od odmah da zahteva obrazlozenje, a pocesto zna i da pripreti (u zavisnosti od toga da li i koja bitna licnost stoji iza njega ili pak ima za „saradnju“ spremnog prosvetnog inspektora). Bas me interesuje zakonsko resenje ove situacije.
S obzirom da do sada zaposleni nisu dobijali ni olovke, ni pedagoske, ni nepedagoske sveske, spajalice, gumice, mastilo…o dodatnoj literaturi necu ni da govorim, to svako za svoj gros odvajkada, raduje me cinjenica da ce svaki nastavnik biti „nagradjen“ racunarom za vodjenje el. dnevnika. Sa legalnom verzijom OS-a i softvera naravno, posto su u skolama za sada ali i oduvek bili instalirani pirati ?. Pored toga bilo bi lepo saopstiti kada ce nastavnici moci da pristupaju SVOJIM licnim podacima iz Dositeja i provere njihovu azuriranost i tacnost? Stepen zastite tih podataka i subjekte koji raspolazu tim podacima. Mislim da uprkos tome sto je ministarstvo prosvete aminovalo upotrebu podataka iz Dositeja u istrazivacke svrhe i za SOP, svaki zaposleni bi morao dati licni pristanak za njihovu upotrebu.
Da ponovimo lekciju deco. Elektronski dnevnik je ponižavanje prosvetnih radnika, i iživljavanje države nad nižom klasom, takozvanim PROSVETARIMA. Dragi djaci i roditelji, VAMA će MOŽDA biti bolje, a NAMA će SIGURNO biti gore, bez ikakve nezavisnosti i slobode……..uzdravlje.
A kao polazi se od toga da ce svi roditelji redovno da prate e-dnevnik. Koristim e-dnevnik i ne vidim da bi mi ta opcija „kasnjenja“ bila „bolja“. Kad je neka sporna situacija zovne me nastvnik ili administracija….na pr. nedavno mi se dete uspavalo i na kraju casa su me zvali iz administracije da me pitaju da li znam zasto moje dete nije doslo u skolu. Zbunjeno sam odgovorila da ne znam i naravno odmah sam bila u panici „ne daj boze sta ti majka misli“ ( da joj se nesto desilo na putu do skole ). Naravno zahvalila sam se sto su mi javili i odmah je nazvala, a ona je vec bila na putu do skole. Bila sam besna na dete ne zato sto se uspavala, nego sto mi nije javila, jer isto tako moglo mi se desiti da pogledam u elektronski dnevnik i da vidim. Iz iskustva znam da i u Holandiji e-dnevnik ne prati vise od 50% roditelja. Nece ni deca a ni roditelji biti bolji, ako im date mogucnost koriscenja e-dnevnika….to „moze“ uopste ne znaci i da „hoce“.
Poštovana Nataša,
Holandija ima Zakone,Uredbe,školstvo,tehniku,nastavnike,roditelje,učenike.Živite u Holandiji tačka.
Ovo je informacija za roditelje,učenike i nastavnike u Srbiji,dve tačke.AUUUU.
Izvinjavam se “Zelenoj učionici’-za komentar upućen “ Nataši“,jer se stvarno angažujete da nam saopšte informacije iz oblasti obrazovanja.
KONAČNOOOOO
Nismo baš SVI tako zli rodelji kako smo predstavljeni. Nije u redu komentarisati na taj način. Samo želimo uvid u ocene jer se ne možemo baš uvek uklopiti u termine „Otvorenih vrata“ a ponekad i roditeljskih sastanaka. što ne znači da se „ne interesujemo“ za sopstveno dete.
Ja lično nisam nikada jurila nikoga za ocene osim moje dete ukoliko „zaškripi“. Svaka je ocena za đaka.
Ne moze da se nema vremena za „otvorena vrata“. Sve je stvar organizacije, pripreme (i nastavnika i roditelja) i postovanja tudjeg vremena. Meni u Holandiji su na kraju trimestra ponudjena dva dana i termini od 16:00 do 21:00 i pravo na 3×7,5 minutni razgovor (razgovor traje tacno 7,5 minuta i pocinje u tacno zakazano vreme, a to regulise portir zvonom ) sa zeljenim nastavnicima. Nemoguce da u ta dva dana ne mogu izdvojiti sat vremena ( dvoje dece … mada nikad ne posetim vise od 4 nastavnika…i sve bude zavrseno za 40minuta ) . Meni kao roditelju e-dnevnik pomaze da se pripremim za tih 7,5 minuta koji su u tom slucaju sasvim dovoljni.
A posto su ucionice sa staklom prema hodniku ne mali broj puta sam videla dok cekam svoj red kako deca zajedno sa roditeljima izlaze uplakana nakon razgovora.
I moram priznati ti stakleni zidovi prema hodniku su sjajna stvar i u velikom broju slucajeva tajni svedok, a i tajno oruzje pritiv bilo kakvog nasilja.
g-dine @E zelim da podelim svu jednostavnost postovanja svih normi i pravila u obrazovanju na Zapadu o kojima se kod nas u Srbiji cuti ili mozda bolje receno plasiraju se pogresne predstave i dozivljaji i stvara pogresna opsta slika koja nije ni nalik realnoj.
Ovde prvo treba da se srede neke stvari:
1.Nije raspisan nikakav tender za to čudo.Ko je autor?Ako je pilot projekat,kako može neko da kaže da se edidencija vodi samo elektronski?Valjda se posle pilotiranja,radi analiza i daje se izveštaj…
2.Nigde ne postoji pravilnik o sadržaju evidencije.Evidencija mora biti istovetna u svim školama.
Ja mislim da je ovo tipično navlačenje,prvo tzv.brojem škola koje kao hoće da uvedu,a potom i „opštom“ dobrobiti što ovakva vrsta evidencije pruža.
A šta će biti sa Prosvetnim pregledom? Jedan dnevnik je oko 900 dinara × koliko škola i odeljenja…
Interesuje me kako je moguce da vidim samo jedno dete u ednevniku a imam jos dva deteta?
Molim vas da mi omogucite to jest dodate jos moja dva deteta da mogu da ih vidim u ednevniku.