Još ima šanse za maturante koji su tik ispod crte
Sve dok procedura upisa traje uprava Univerziteta u Beogradu (UB) neće imati podatke koji su fakulteti našeg najvećeg univerziteta puni, a na kojima je ostalo mesta za dobijanje indeksa u drugom, septembarskom upisnom roku, istakao je za naš list prof. dr Dejan Filipović, prorektor za nastavu UB. Naglasio je da su preliminarne liste koje su fakulteti do juče formirali privremene i da za one koji se nalaze tik ispod crte još ima nade sve do 14. jula i okončanja prvog upisnog kruga.
Prema ovogodišnjem konkursu za upis na 31 fakultet UB konačne liste biće formirane, kaže, do 10. jula. To ne znači da će svi maturanti koji se nađu na spiskovima i da upišu fakultete, jer će se neki, na primer, naći među samofinansirajućim studentima i neće imati novca da plate studije, pa će odustati. A s obzirom na to da, posle martovskog talasa podizanja školarina na nekim fakultetima UB, cena godine studija na Softverskom inženjerstvu Elektrotehničkog fakulteta (ETF) staje 280.025 dinara ili za brucoše na Arhitekturi 288.000 dinara, pomenuti scenario o odustajanju od školovanja koje roditelji ne mogu da finansiraju nije nemoguć.
– Razlog odustajanja maturanata od upisa na studije i promene pozicija na upisnim listama može biti i to što su mnogi polagali prijemni za dva fakulteta. To često čine oni koji streme ka Fakultetu organizacionih nauka (FON), ETF-u i Ekonomskom pa se onda opredele samo za jedan od ta tri. Jer samo jedan fakultet mogu da studiraju iz budžeta. Oni koji pretenduju na dve diplome morali bi, prema postojećim propisima, da se samofinansiraju na drugom, bez obzira na broj bodova koji bi im omogućio da i na njemu budu u svojstvu redovnog studenta – istakao je prorektor Filipović. Napomenuo je da je ovo samo deo razloga zbog kojih na nekim od fakulteta u narednom periodu dolazi do velikih pomeranja na listama ako poredimo sadašnju, preliminarnu sa konačnom.
Rukovodstvo UB-a će, kako kaže, najverovatnije 17. ili 18. jula formirati konačnu listu iz prvog upisnog kruga, na osnovu koje će znati tačan broj preostalih budžetskih i samofinansirajućih mesta za upis na prestoničke državne fakultete. Kao i da li je ove godine bar malo veće interesovanje za smerove na kojima školuju nastavnike, koje je lane bilo drastično opalo na brojnim visokoškolskim ustanovama.
Nastavnički smerovi i ove godine nepopunjeni
Posle prvog kruga upisa na fakultete, nastavnički smerovi i ove godine su nepopunjeni, saopštila je u ime Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS), Snežana Romandić, rukovodilac resora za obrazovni sistem, i dodala da je uzrok tome i loš materijalni položaj prosvetara. Kao vic je, kažu u USPRS, zazvučala činjenica da je na Fizičkom fakultetu prijavu za upis podneo samo jedan student. U saopštenju koje je potpisala Romandićeva navedeno je i da je trenutna prosečna plata zaposlenih u prosveti znatno ispod prosečne zarade u Srbiji, kao i da se zaposleni u školama dave u preobimnoj administraciji. Ukazala je da su „uslovi rada u školama teški”, i da su „dodatno obremenjeni nemilim događajima” , te dodala da je „među učenicima vršnjačko nasilje povećano”. Ocenila je i da je visina stipendija za nedostajuća zanimanja u prosveti mala, te da stipendiranje studenata druge i treće godine studija u predviđenom iznosu „neće rešiti problem sve većeg broja deficitarnih kadrova u školama”.
Predočila je analizu dostupnih podataka za školsku 2022/2023. godinu prema kojoj je, kaže, planirano 250 stipendija, koje iznose po 13.000 dinara, mesečno u toku godine. A da konačna rang lista pokazuje da je stipendiju dobilo pet studenata. Smatra da je „zadnji trenutak” da vlasti i prosvetari sednu „za isti sto” i donesu odluke za poboljšanje uslova rada u školama. Prema stavu USPRS, to je povećanje zarade za najmanje 30 odsto, smanjenje besmislene administracije, vraćanje veće autonomije nastavnicima i dostojanstva profesiji.
Izvor: Politika
Bice jos gore. Trenutno nedostaje 1000 profesora fizike matematike i. t. d. Drzavu prosveta ne zanima jer se svedocanstva i diplome kupuju. U budzetu jedino prosvetari imaju platu ispod proseka a svi ostali iznad proseka. U bezbednjacima oni koji imaju stan dobijaju jos jedan od drzave a prosvetari stan nemaju. Dugo vremena drzava ponizava prosvetu a da niko ne reaguje na adekvatan nacin da se odnos drzave prema prosveti promeni.