(Не)логичне мере у вртићима

У једној вртићкој групи у вождовачком вртићу заражено је укупно четворо деце. Одмах по пријављивању првог случаја група је послата у изолацију на 14 дана, али су убрзо почели да се јављају и остали родитељи са информацијом да су им деца позитивна на ковид.

Foto: Canva

С друге стране, васпитачице које су радиле у овој групи, наставиле су да раде у вртићу, са другом децом, чак и без претходног тестирања на ковид и без обзира на то јесу ли или нису вакцинисане. Одговор на питање како је то могуће гласи – васпитачице у контакту са децом носе маске, тако да су заштићене. С друге стране, свакодневно у медијима можемо чути да маска пре свега штити људе око нас, али ће нас тешко заштити ако смо у контакту са зараженом особом без маске. А деца у вртићима, наравно, не носе маске.

Босиљка Јовановић, председница Самосталног синдиката предшколског васпитања и образовања Србије каже за наш портал да је синдикат већ указивао на нелогичност појединих мера, али да јасан одговор зашто је то тако нису добили.

“Још у новембру прошле године упутили смо допис Заводу за јавно здравље Београд и Центру за превенцију болести. Питали смо зашто се не поштују мере по питању ограничења броја деце у групама, па је дозвољено спајање и онда неке групе броје и преко 30 малишана. Питали смо и зашто се васпитачице које су биле у директном контакту са зараженом девом не тестирају. Указали смо и на то да маске нису обезбеђене, па у неким вртићима запослени добијају једну маску недељно, а морају бити у сталном блиском контакту са децом, хране их, пресвлаче, подижу. На сва ова питања добили смо уопштене и штуре одговоре.” – каже наша саговорница.

Иначе, од недавно је мера у вртићима да вакцинисани васпитачи не морају носити маске укинута, па су поново сви у обавези да их носе, све време боравка у вртићу.

Када је реч о дозвољеном броју деце у групи, он се, очигледно, уопште није променио у односу на период пре епидемије. Бар не фактички.

“Мере које се и даље морају примењивати су рад у што мањим групама, ограничавање мешања појединачних група деце и контаката између запослених. У изузетним околностима, у циљу обезбеђивања континуитета рада са аспекта нпр. расположивог броја запослених и др., спајање васпитних група је прихватљиво уз обезбеђење свих услова рада једне групе.” – кажу из Завода за јавно здравље.

Дакле, без јасног и конкретног ограничења, све остаје на нивоу препоруке. Највећи проблем је, ипак, чињеница да васпитачице које су биле у контакту са зараженом децом остају у установи без дана изолације или тестирања на ковид, чиме се повећава ризик даљег ширења заразе.