Najnovija bajka koja dobija igranu adaptaciju je omiljeni klasik Snežana i sedam patuljaka, a dok su mnogi uzbuđeni zbog nadolazećeg filma koji će se pojaviti sledeće godine, glumica koja glumi glavni lik Rejčel Zegler ima neka mišljenja o originalnom filmu – koji je sada star više od osam decenija.
Glumica (22) istakla je neke probleme s radnjom originalnog filma iz 1937. i nazvala ga je “jezivim i voajerskim”. U intervjuu za Ekstra TV, Zegler je otkrila da nije velika obožavateljka originalne Diznijeve princeze niti princa (u novoj adaptaciji glumi ga Endrju Barnap), kojeg je čak nazvala “uhodom”.
“Originalni crtani film izašao je 1937. godine, i vrlo je očito da je tako. Veliki je fokus na njenoj ljubavnoj priči s tipom koji je doslovno uhodi. Čudno! Tako da ovaj put to nismo učinili. Imamo drugačiji pristup onome za šta će, sigurna sam, mnogi ljudi pretpostaviti da je ljubavna priča samo zato što imamo princa u filmu”, rekla je Zegler u intervjuu.
Dodala je da bi “sve Endrjuove scene mogle biti isečene, ko zna?“
„Više nije 1937. Neće je spasiti princ i neće sanjati o pravoj ljubavi. Ona sanja o tome da postane vođa kakav joj je njen pokojni otac rekao da može biti ako bude neustrašiva, poštena, hrabra i iskrena”, dodala je glumica, a njeni komentari razljutili su neke Diznijeve obožavaoce.
Jedan obožavalac je na Tviteru ponovo objavio intervju s naslovom: “Snežana je ljubavna priča, ali kao i sve. Dizni sada stvara novi film koji mora biti woke. Promenite izvornu priču što je više moguće kako biste uticali na nadolazeću generaciju dece!”
Zegler je napala i jedna korisnica TikToka čiji je video do sada pogledan više od 9,4 miliona puta. Spajajući video s intervjuom, korisnica Endži je navela: “Nije antifeministički želeti se zaljubiti, želeti se udati, želeti ostati kod kuće, biti nežna, želeti biti domaćica”.
“Nijedna od ovih stvari vas ne čini manje vrednom kao osoba ili žena. Kritikovanje Diznijevih princeza nije feministički. Nije svaka žena vođa. Ne želi svaka žena da bude vođa. Ne žudi svaka žena za moći i to je u redu. Misliti da je žena manje vredna zato što se zaljubi ili zato što prihvata nečiju pomoć umesto da sama rešava svoje probleme nije feministički”, dodala je.
Izvor: index.hr
U želji da se prilagode trenutnim trendovima, filmska industrija je počela da kasapi i bajke na kojima smo odrastali, a koje su nas učile nekim moralnim i ljudskim vrednostima. Žena za svoja prava ne treba da se bori rušenjem originalnih tekstova, za šta bi, da su autori živi, možda „popili“ ozbiljnu tužbu. Ne može se delo, koje je nastalo u vreme drugačijih društvenih uređenja tumačiti iz ugla sadašnjice i osuđivati se stavovi tadašnjih ljudi, pobogu. Npr. Tvor Le Pepe je zabranjen jer napastvuje mačku(?!).
Danas se sve radi iz interesa. Glupo je pricati i o druzenje i o ljubavi u pravom smislu te reci.