„Нисмо задовољни понудом Владе, то није оно што је договорено. НЕ ОДУСТАЈЕМО од штрајка“ поручују из Уније синдиката просветних радника

Члан Председништва Уније синдиката просветних радника Србије Мартин Михаиловић рекао је у емисији „Маркер“ на Инсајдер телевизији да у том синдикату нису задовољни коначном понудом Владе да запослени у образовању од јануара добију 11 одсто веће плате. Истиче и да се не одустаје од најављеног штрајка и протеста за 1. новембар

„У Унији синдиката просветних радника Србије нисмо задовољни овим, зато што то није оно што смо ми договорили. Иако Влада сматра да је коректно то што они нама нуде, чак и ту једнократну помоћ од 15.000 динара и то увећање од један одсто за старешине, то није оно што је потписано у октобру 2023. године. Ми смо у октобру 2023. потписали споразум са тадашњом Владом Републике Србије да ће плата почетника у настави бити изједначена са републичким просеком. Она чак и са овим садашњим увећањем које је пред нама на столу не достиже тај просек ни за август ове године, а камоли за јануар или за октобар“, рекао је Михаиловић.

Према његовим речима, просветни синдикати неће одустати од онога што су зацртали као свој циљ.

„Ми од штрајка и протеста нећемо одустати. Ми смо озбиљна организација која се неће повлачити тек тако на први покушај неког смиривања тензија. Озбиљно схватамо све што радимо и озбиљно приступамо сваком послу који радимо. Ми нисмо видели то повећање, то је повећање обећано за јануар 2025. године, а ми смо имали договор да то повећање буде пре јануара 2025, значи да буде већ до краја ове календарске године. Тако да Влада може да ради оно што хоће, она је та која располаже свим могућим средствима и са могућим кажњавањима и са свима што се тиче саме просвете, тако да је на њима наравно да прете и да нас условљавају, али ми нећемо одустати од онога што смо зацртали као свој циљ“, рекао је гост „Маркера“.

Коментаришући поруке из власти да, уколико просветни синдикати остану при штрајку, све мора бити у законском оквиру, Михаиловић је навео да то подразумева скраћење часова на 30 минута, с тим да ако неки од колега жели да ради пуних 45 минута, то му се мора и омогућити.

„Мислимо да тај законски оквир и не даје неке претеране ефекте и зато, ако све буде како се договоримо, почињемо дуготрајни штрајк скраћењем од 30 минута, са обуставом наставе у петак, па ћемо онда видети даље како и шта. Ми не искључујемо могућност и даље обуставе наставе“, казао је он.

Извор: Инсајдер