Nova istraživanja: Postoji nešto EFIKASNIJE od krema s retinolom za usporavanje starenja. To su PUTOVANJA

Foto: Canva

Nova studija provedena u Australiji i objavljena u časopisu Journal of Travel Research objasnila je da su putovanja povezana s mnoštvom pozitivnih efekata na zdravlje i mogu usporiti starenje.

Autorka studije Fangli Hu sa Univerziteta Edith Cowan kaže da putovanja pomažu više nego noćne kreme s retinolom i da bi mogla biti najbolji način za borbu protiv preranog starenja. Takođe, navela je da smanjuju hronični stres, ublažavaju prekomernu aktivaciju imunolog sistema i podstiču normalno funkcionisanje sistema samoodbrane organizma.

Smanjuje se nivo stresa i ubrzava metabolizam

Naučnici su još utvrdili i da promenom svakodnevne rutine i stvaranjem novih društvenih veza možemo smanjiti nivoe stresa i ubrzati metabolizam. „Rekreacija potencijalno oslobađa od napetosti i umora u mišićima i zglobovima. Rasterećenje pomaže održavanju metaboličke ravnoteže tela i povećava efikasnost sistema regeneracije tkiva, a kao rezultat toga – usporava starenje. Organi i tkiva tada mogu ostati u stanju niske entropije“, naveli su u rezultatima istraživanja.

Putovanja često uključuju fizičke aktivnosti kao što su planinarenje, penjanje, vožnja biciklom, hodanje, čime se potiče zdraviji način života. „Kretanje tekom putovanja poboljšaće cirkulaciju, ubrzati transport hranjivih materija i pomoći u uklanjanju otpada kako bi se sistem samoizlečenja održao aktivnim“, objasnila je Hu.

Studija pokazuje da bi terapija putovanjem mogla biti revolucionarna zdravstvena intervencija. Starenje je prirodan i nepovratan proces koji se ne može zaustaviti, ali se može usporiti, a putovanja nisu samo razonoda, već i podsticaj očuvanju fizičkog i mentalnog zdravlju ljudi, navodi se u istraživanju, a prenosi Index.hr.