Нова повећања у просвети направиће велике разлике у платама наставника – и до 30.000?

Преговори Владе Србије и четири репрезентативна синдиката просветних радника су у току, а уколико се прихвати понуда која је тренутно на столу, а која подразумева два повећања од 5% – једно у марту и друго у октобру, разлика у плати учитеља са шестим и седмим степеном могла би да буде и до 30.000 динара, пише Н1.

Како Н1 сазнаје у синдикатима који учествују у преговорима, ова понуда се првобитно односила само на наставни кадар са седмим степеном стручне спреме, односно завршеним факултетом. То би без повећања плата у 2025. години оставило све друге запослене у просвети, па и оне са високим образовањем, у које спадају стручни сарадници, секретари школа и шефови рачуноводства.

Синдикати су, како сазнајемо, успели да Владу убеде да се свима са факултетским образовањем у просвети 2025. два пута увећа коефицијент, али је из тог договора изостао наставни кадар са шестим степеном стручне спреме.

А то су углавном старији учитељи и учитељице, који имају преко 50 година и по старом систему су завршавали више школе, на пример некадашњу Вишу педагошку, а нису се у међувремену дошколовали.

У наставни кадар са шестим степеном спадају и наставници практичне наставе у средњим стручним школама.

„Они су потпуно у наставном процесу, раде регуларно, исто уписују и закључују оцене, само им је мањи коефицијент“, каже саговорница Н1 из једног од просветних синдиката.

А разлика у плати наставника у односу на ниво образовања већ постоји. Тако почетна плата наставника са завршеним факултетом износи око 86.700 динара, док је наставника са Вишом школом нешто више од 76 хиљада динара. Њихова јануарска зарада ће бити увећана за 11 одсто, што је увећање на основицу плате, које је с Владом договорено прошле године.

Нови преговори синдиката и државе, који се настављају у понедељак, односе се на повећање коефицијента за обрачун плата, односно измену Уредбе о коефицијентима.

Коефицијент наставника са шестим степеном стручне спреме тренутно износи 14,88, а са седмим 17,32. Пошто шести степен није обухваћен преговорима, он ће остати на истом, а седмом степену се нуде два повећања од по пет одсто, односно у марту скок на 18,19, а онда у октобру н 19,01.

Када се коефицијенти преведу у новац, то у пракси значи да би учитељ са 30 година радног стажа и вишом школом имао и до 30 хиљада мању плату од учитеља са факултетом. Или још сликовитије, једна учитељица ће имати до 30.000 динара већу плату у односу на своју колегиницу која ради у суседној учионици.

Саговорница Н1 истиче да се са овом понудом за 2025. годину изгубила поента награде, зато што је заобишла учитеље и наставнике који држе практичну наставу. „Све оне који децу стварно уче послу неће ухватити ниједно повећање и то ће направити значајну разлику у плати“, додаје чланица синдиката.

Извор: Н1