Преговори Владе Србије и четири репрезентативна синдиката просветних радника су у току, а уколико се прихвати понуда која је тренутно на столу, а која подразумева два повећања од 5% – једно у марту и друго у октобру, разлика у плати учитеља са шестим и седмим степеном могла би да буде и до 30.000 динара, пише Н1.
Како Н1 сазнаје у синдикатима који учествују у преговорима, ова понуда се првобитно односила само на наставни кадар са седмим степеном стручне спреме, односно завршеним факултетом. То би без повећања плата у 2025. години оставило све друге запослене у просвети, па и оне са високим образовањем, у које спадају стручни сарадници, секретари школа и шефови рачуноводства.
Синдикати су, како сазнајемо, успели да Владу убеде да се свима са факултетским образовањем у просвети 2025. два пута увећа коефицијент, али је из тог договора изостао наставни кадар са шестим степеном стручне спреме.
А то су углавном старији учитељи и учитељице, који имају преко 50 година и по старом систему су завршавали више школе, на пример некадашњу Вишу педагошку, а нису се у међувремену дошколовали.
У наставни кадар са шестим степеном спадају и наставници практичне наставе у средњим стручним школама.
„Они су потпуно у наставном процесу, раде регуларно, исто уписују и закључују оцене, само им је мањи коефицијент“, каже саговорница Н1 из једног од просветних синдиката.
А разлика у плати наставника у односу на ниво образовања већ постоји. Тако почетна плата наставника са завршеним факултетом износи око 86.700 динара, док је наставника са Вишом школом нешто више од 76 хиљада динара. Њихова јануарска зарада ће бити увећана за 11 одсто, што је увећање на основицу плате, које је с Владом договорено прошле године.
Нови преговори синдиката и државе, који се настављају у понедељак, односе се на повећање коефицијента за обрачун плата, односно измену Уредбе о коефицијентима.
Коефицијент наставника са шестим степеном стручне спреме тренутно износи 14,88, а са седмим 17,32. Пошто шести степен није обухваћен преговорима, он ће остати на истом, а седмом степену се нуде два повећања од по пет одсто, односно у марту скок на 18,19, а онда у октобру н 19,01.
Када се коефицијенти преведу у новац, то у пракси значи да би учитељ са 30 година радног стажа и вишом школом имао и до 30 хиљада мању плату од учитеља са факултетом. Или још сликовитије, једна учитељица ће имати до 30.000 динара већу плату у односу на своју колегиницу која ради у суседној учионици.
Саговорница Н1 истиче да се са овом понудом за 2025. годину изгубила поента награде, зато што је заобишла учитеље и наставнике који држе практичну наставу. „Све оне који децу стварно уче послу неће ухватити ниједно повећање и то ће направити значајну разлику у плати“, додаје чланица синдиката.
Извор: Н1
krajnje je vreme da se prof odvoje od onih koji obilaze decu na praksi…drze veronauku …saradnici u nastavi sa srednjom skolom uz neki kurs i slicno!
Do sad su svi imali iste plate sto je van svake pameti!!!!
Da li znate da je Bogoslovski fakultet jedan od rangirano najtezih fakulteta.Pa tako da je profesor veronauke jednako sobro skolovan kao i bilo koji drugi.Ne postoje atrucni saradnici sa 4 stepenom osim onih preko veze.A na sve ovo pitam sve vas Sta je sa tehnickim osobljem.Ono ne poatoji nigde,a bez njih se nemoze
Уколико је наведено истина, то ће се негативно одразити на међуљудске и колегијалне односе у школама а самим тим и на квалитет образовања!
Bransa sa najvise tehnoloskog viska.
Svi su imali mogućnost da se doškoluju još pre 25-30 godona, zašto nisu. 3 fodine više škole mnogo znači.
Postovana gospodjo,interesuje me kako Vi znate da li je neko imao mogucnost da se doskoluje ili nije. Uostalom to je licni problem u koji se ne zalazi . Da je bilo mogucnosti verovatno bi se kako kazete doskolovali. Jednu stvar cu Vam samo pojasniti…….a to su te tri godine koje pominjete i koje apsolutno veze nemaju sa znacajem posla koji obavlja nastavnik . Ko razume ,shvatice . Prijatan dan .
Nagrade za nastavnike čiji đaci osvoje nešto na takmičenjima. Destimulacije za one koji nakon mnogo godina rada nemaju nikakav rezultat.
Nije realno da nema povecanja za 6 stepen. Ti ljudi rade potpuno isto, cak sta vise i mnogo vise od dosta nastavnika sa 7 stepenom. Argumentovano, pogledajte ljude koji predaju prakticnu nastavu, medju njima sam i ja, i tvrdim da mnogo vise mi radimo za razliku od mnogo drugih premeta bez uvrede za kolege ( likovno, muzicko, sociologija, ekonomika….) gde je nama 26 casova norma, gde imamo po 420 casova plana i programa + blok nastava i jos mnogo, mnogo toga za razliku od kolega kojima je plan i program od 32 do 72 casa. Ostavimo se komleksta sa stepenom strucne spreme i budimo realni sa radom u nastavi na delu za koji trebamo biti placeni. ( Ponovo se ogradjujem bez uvrede jer ne zelim nikog da omalovazim jer svi mi zivimo i hranimo svoje porodice od tog posla).