Današnje „Novosti” u štampanom izdanju pišu o izmenama koje donosi reforma sistema plata u Srbiji. Kao najvažnije navodi se smanjivanje raspona koji sada postoji između najviših i najnižih plata u javnom sektoru, kao i to da će od sada biti vrednovano zalaganje na radnom mestu.
Naime, nadležni obećavaju da će se napraviti razlika u pogledu odgovornosti, kreativnosti, uslova rada, rizikakojim se zaposleni na radnom mestu izlažu i još nekih specifičnosti posla. To znači da će, na primer, medicinska sestra zaposlena u domu zdravlja i ona koja radi na intenzivnoj nezi u bolnici sada biti različito plaćene. Uvešće se, kažu u Ministarstvu za lokalnu upravu i samoupravu, vrednovanje kvalitetnog rada, pa će oni koji se ističu moći da napreduju čak do osam puta i svoju zaradu uvećaju do 40.
– Primera radi, nastavnik početnik sa postojećom platom od 43.000 mogao bi po osnovu svojih performansi i uloženog truda da dostigne platu od 60.000, piše u današnjim „Novostima”.
Iako jedno radno mesto pripada određenoj familiji, a samim tim i istoj platnoj grupi, uvođenjem vrednovanja specifičnosti posla, ona će se razlikovati – dodaju iz Ministarstva.
Pored svega navedenog, novi propisi doneće i vrednovanje obrazovanja pa će minimalna zarada u državi za visokoobrazovan kadar biti 12 posto veća nego što je to sada slučaj,što je jasan signal da se obrazovanje ceni i da država želi da privuče, a zatim kroz sistem napredovanja i zadrži talentovane, vredne i obrazovane kadrove. .
– Zaposleni neće kao ranije biti svrstavani u tačke, već u fleksibilne raspone, koji će osim jasne diferencijacije i vrednovanja različitih radnih mesta, omogućiti nagrađivanje onih institucija koje odgovorno i pametno upravljaju finansijskim sredstvima, kao i onih zaposlenih koji u najvećoj meri doprinose unapređenju rada institucije – kažu nadležni.
Rukovodioci će morati odgovornije da raspolažu sredstvima, svesni fiskalnog prostora i stanja u zemlji, dok će zaposleni osim prilike da budu “kreatori svoje sudbine”, morati više pažnje da posvete rezultatima rada i zadovoljstvu građana.
A. C.
Ovo i te kako ima smisla ako će biti primenljivo u praksi i ako su definisani standardi za vrednovanje (plaćanje) i ako se neće dvosmisleno tumačiti… Dešava se da pojedini učitelji, nastavnici…tegle kao marva godinama (od raznih kulturnih aktivnosti, raznih administriranja do servisiranja informatičke školske infrastrukture – nekad čak i obavljanja poslova domara) bivaju čak i manje plaćeni od onih koji hvataju krivine ali imaju dugačak jezik… i da ne uđe ovo u 40 časovnu radnu nedelju u stavku „Ostalo“…
Slazem se sa vasim misljenjem.Samo se bojim da ce iz svega ovoga imati korist neki drugi ljudi,i da se zbot tih istih i prvaio ovakav plan. Mene zaista zanima na osnovu cega cu biti vrednovana,sta spada u isticanje i ko ce ga vredovati!!!
Uf!!! Deluje kao nemoguće! Ko i NA OSNOVU ČEGA će vrednovati kvalitet koji će se plaćati!!! Plašim se da će opet uvlakači, ..lizci i sl. biti nagrađeni za svoj „rad“ jer država nema jasan cilj, pa samim tim ni sredstvo (čitaj prosvetnog radnika) kojim bi decu (mlade) vodila negde (već pomenuti CILJ) Bojim se da če opet biti velika nepravda! Kad god se ne zna šta je to kvalitet (a sada se ne zna jer je ceo sistem na 180 stepeni od trenutnih pedagoških i psiholoških i metodičkih saznanja) mogućnosti za malverzacije su normalne. Nek nam je bog u pomoći.
U slucaju da si rikovodioc i vrticu i vuces 33.god.kante i smece mislim da treba da si i nagradjen.
Setite se direktora u vasoj ustanovi i klana koji mu nosi skute i ljubi ruku, e za njih je predvidjen ovakva raspodela. Dakle, kao i do sada. Podrepasi ce i dalje imati casove preko fonda, nezabelezenog odsustvovanja sa nastave, neodrzanih casova bez opravdanja, placene i neodrzane nenastavne aktivnost. Samo ce sad biti unapredjeni u nastavnike sa boljim performansama od onih koji se drze svog dostojanstva i obrazovanja i nikom ne podilaze vec rade svoj posao. I naravno, tako ce i biti placeni. Kako onaj s pocetka teksta kaze i zeli. Strucno.