Верској настави поново ће бити враћен статус изборног предмета, а вероучитељи ће моћи да заснују стални радни однос, предвиђено је Нацртом измена Закона о основима система образовања и васпитања (ЗОСОВ). Нацрт је ушао у јавну расправу која ће трајати до краја године.
Након јавне расправе предложене измене Закона о основама система образовања и васпитања наћи ће се пред посланицима у парламенту, а уколико добију зелено светло осим верске наставе статус изборног предмета имаће и грађанско васпитање и други страни језик.
Од увођења верске наставе у школе 2021, веронаука је имала статус обавезног изборног предмета. Заправо, ђаци су бирали између веронауке и грађанског васпитања. Статус предмета имала је све до 2017. године, када су изменама ЗОСОВ-а изборни предмети преведени у програме.
Патријарх Порфирије, али и представници других верских заједница више пута су тражили да се верској настави врати статус изборног предмета и да се омогући вероучитељима да заснују стални радни однос у школи. То што је веронаука преведена 2017. године из статуса изборног предмета у изборни програм, видели су као корак уназад који би могао да води ка њеном укидању.
Тражили су и да се часови веронауке организује на нивоу одељења, а не на нивоу група, без обзира на број пријављених ученика, као и да се часови одржавају истовремено са часовима алтернативног предмета.
„Замена назива изборни програми у изборни предмети (верска настава, грађанско васпитање и други страни језик) унета је како би се указало на значај и чињеницу да исти представљају обавезне предмете, који се разликују од других обавезних предмета у чињеници да код њих постоји могућност избора. Измењене су и одредбе које се односе на статус наставника верске наставе, тако да је омогућено да ова лица заснују радни однос на неодређено време“, наведено је у образложењу измене ЗОСОВ-а
Наводи се да променом назива изборних програма у изборне предмете, статус ових предмета остаје непромењен.
„Решење је предложено ради уједначавања назива, будући да ће уједначавањем назива у плану и програму наставе и учења, постојати само предмети (обавезни и изборни) и активности. Такође треба нагласити да је назив изборни предмети био прописан законским одредбама пре доношења Закона о основама система образовања и васпитања, 2017. године“, појашњавају.
Предвиђено је да директори школа закључују уговор о раду на неодређено време са наставником верске наставе који се налази „на листи наставника верске наставе“. Наставнике који се налазе на листи предлажу верске заједнице, а утврђује министар просвете.
У изменама ЗОСОВ-а је предложено да црква или верска заједница могу да повуку наставника верске наставе са „листе“ уколико он својим активностима, ставовима и понашањем подрива углед традиционалне цркве или верске заједнице, односно учи и поступа супротно учењу, ставовима, моралу и вредностима које заступа традиционална црква, односно верска заједница којој припада.
Иначе, патријарх Порфирије у јуну прошле године имао је састанак са тадашњим министром просвете Ђорђем Милићевићем. Он је тада рекао министру да је забринут што је верска настава из статуса предмета прешла у статус програма. Изразио је забринутост да после више од две деценије од враћања у просветни систем још није решен радно-правни статус вероучитеља. Након тога Влада Србије је формирала Kомисију за верску наставу у школама.
Извор: Спутњик
versku nastavu bi, po logici stvari gde je crkva neprofitna organizacija, trebalo da drže sveštenici i to bez naknade. tačka. sve ostalo je čista trgovina. za uzvrat, građani plaćaju sveštenicima zdravstveno osiguranje i to je to. patrijarh bi trebalo da bude pastir naroda, a ne ovca vlasti. crkva na ovakav način sve više tera vernike od sebe. ajde što pravite i prodajete rakiju i vino, krstiće iz kine, verske slike, sveće, itd…nego ste počeli i stanove da zitate! vozni parkovi su vam kao ispred hotela sa pet zvezdica. nikada nikakvu objavu niste dali da zaštitite narod. vučić prodade Kosovo, vi se pravite nemi i gluvi. Kada dođe do izbora patrijarha, ponašate se kao političari. Udaljili ste se od suštine vere i postali političari i to oni najgore vrste – što ćute i ne dišu, samo da ostanu na vlasti. Proći će i vučićevo, a vi ćete izgubiti gomilu vernika do tada, zar ne mislite malo i o tome?
sve ste u pravu, nažalost pretvorili su se samo u novac i interes. o događanjima ni reč da kažu. užas i sramota
Mi iz vremena Tita nismo imali veronauku, birali smo ili protiv crkve ili odlazili u crkvu. Redovno se recitovalo za Sv. Savu, naravno kada padne u nenastavni dan. Veri su nas učili roditelji i znali smo bar najosnovnije.
Imam utisak da sada deca neznaju ni da se prekrste, to im je čas više i naporno je.
Veri je mesto u svom verskom hramu a ne u školi.
Bila sam ubeđena da živim u sekularnoj državi. Kad je to promenjeno? Svako o svojoj veri može da uči pri svojoj crkvi. Kamo sreće da se deci uvede predmet „Religije“. Tada bi shvatili da sve vere propovedaju jednaka načela i da su „verski ratovi“ samo grozan izgovor i populistička zloupotrena i vere i naroda.
Секуларност не значи борбено противљење религији и верским заједницама или суспендовање религије и верских заједница, него подразумева обезбеђивање пуне слободе вероисповести или уверења свим грађанима равноправно и без дискриминације, независно од тога да ли они припадају већинској верској заједници или не.
Тако да верска настава не угрожава секуларност.
Mi koji ponesto znamo o religiji znamo da je to opijukm za narod,zombiranje masa…kome je do religije nek ide u Bogosloviju.
Поштовани,
Прво се информишите пре него што коментаришите нешто. Верску наставу у 90% случајева предају цивили који су завршили богословски факултет, како мушкарци тако и жене и који своју плату поштено зарађују да исхране породицу.
Друго, здравствено осигурање држава плаћа само део, а и то је мало колико је одузето од цркве после ’45. године.
Што се тиче аута која возе епископи су службена аута, а што се тиче свештеника и њихових аута то зависи све где имају парохију. Али већина има просечна аута. Што се тиче градње, вама нико не брани на вашем земљишту шта ћете да радите. У центру Београда не верујем да може виноград да се посади.
Све у свему смирите се мало, опасно је за здравље нервирати се.
Na zalost gresis. Mnogo je veci broj onih koji nemaju nikakvo teolosko obrazovanje i predaju. Zato sto su skloni podmicivanju uvlacenju i svega.
Веронаука није уведена него враћена у образовни систем
a ti se Vitomire baskaris u stanu koji je tvoj deda komunista oteo nekoj casnoj predratnoj porodici.