Od desetoro srednjoškolaca koje je nagradio Fond za mlade talente – najmanje ČETVORO su deca prosvetnih radnika. Šta nam to govori?

Foto: Zoran Petrović / NITRA

Andreja znate, cela Srbija o njemu bruji ovih dana. On je genijalac koji je osvojio pet zlatnih medalja na Međunarodnoj olimpijadi „Stemko” u Singapuru.

Dalje na slikama vidite moju ćerku, potom Aleksu Perovića i Lanu Zorjan. I oni su, poput Andreja, na prijemu u Vladi Republike Srbije u januaru ove godine dobili priznanja za ostvarene uspehe.

Međutim, ono što njih četvoro spaja jeste činjenica da su jedini iz Srbije ova priznanja dobili za umetnost (muziku), kao i to DA IM MAME RADE U ŠKOLAMA. Da, sve četiri majke ove divne uspešne dece su PROSVETNI RADNICI! Lanina mama je nastavnica violine, Aleksina predaje fiziku, Andrejeva mama je učiteljica, a o meni već (skoro) sve znate.

Ovo je početak statusa na Instagramu koji nam je privukao pažnju, a čiji je autor Jelena Bratić, nastavnica srpskog jezika i književnosti. Fotografije o kojima govori nastale su početkom godine, na prijemu u Vladi Republike Srbije, gde je ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija uručila nagrade Fonda za mlade talente srednjoškolcima koji su u 2022. godini postigli izuzetne uspehe.

Ono što je posebno privuklo pažnju jeste činjenica da, od 10 nagrađenih za akademske uspehe, najmanje četvoro ima roditelje koji su prosvetni radnici.

Poželeli smo da čujemo njihove priče. Priče roditelja čija deca su među najtalentovanijima i najvrednijima u Srbiji. A koji su, slučajno ili namerno – nastavnici i učitelji.

Naš prvi razgovor je s Jelenom Bratić, majkom Katarine Bratić i profesorkom srpskog jezika i književnosti u Muzičkoj školi „Davorin Jenko“ i Baletskoj školi „Lujo Davičo“.

Njena ćerka Katarina nagrađena je za izuzetan uspeh u oblasti muzike, a kao mlada pijanistkinja ostvarila je brojne uspehe, u Srbiji i svetu.

– Stara afrička poslovica kaže „Potrebno je celo selo da se odgaji dete.“ I to je tačno. U današnjem društvu to „selo“ čini prvo porodica – uža i šira: roditelji, bake i deke, tetke, stričevi, ujne; a potom i vaspitači, nastavnici, treneri… svi oni ljudi koji dolaze u kontakt s detetom i s njim provode određeno vreme. Oni čine malo pleme koje se bavi vaspitanjem i razvijanjem potencijala deteta. Na roditeljima je da te potencijale i sklonosti prepoznaju, a potom da usmeravaju dete i podstiču ga da ih razvija, ne gubeći iz vida i to da treba ostaviti vremena i za igru, druženje i zabavu, jer dete je jednom dete. Kada pronađete ravnotežu u tome, shvatićete u čemu je tajna. – kazala je za naš portal Jelena Bratić.

Iskreno govori i da je stvoriti čoveka od mladog bića danas veoma teško.

 
 
 
 
 
Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objava koju deli 💫 Kako Jeca kaže 💫 (@jeca.bratic)

– Mladi su izloženi kao nijedna generacija pre – i ono što treba i ono što ne treba mogu da vide na svom pametnom telefonu (ili bilo kom drugom digitalnom uređaju kom imaju pristup), a da roditelji o tome nemaju pojma. S druge strane, mladi su zbunjeni jer ovo vreme nametnute političke korektnosti i raznoraznih prava u njima stvara zbrku u vezi sa tim šta se sme, a šta ne sme. U takvim okolnostima, naučiti dete da bude svoje, da shvati šta je, šta želi od života, da poštuje prave vrednosti i da se ne utopi u masu pravi je poduhvat, ali i vrlo važna stvar. Dakle, pored svih onih osnovnih vaspitnih lekcija, možda najvažnije za svu našu decu jeste naučiti ih koliko je obrazovanje važno, da treba da budu kulturna bića i na kraju, da ostanu svoji i budu verni onome što jesu. – ističe Katarinina mama i nastavnica srpskog jezika.

Kako kaže, s obzirom na to da se Katarina odmalena opredelila za klavir, najponosnija je na činjenicu da njena ćerka predano prati svoj san.

– Mi, nastavnici, imamo tu privilegiju da na brojnim primerima vidimo kako različiti vaspitni modeli izgledaju i kakve rezultate daju. Tako sam i ja, radeći sa srednjoškolcima još i pre nego što sam postala majka, videla kako izgleda kada roditelji, na primer, pokušavaju da ostvare neke svoje neostvarene snove i ambicije preko deteta. To dete koje niko nije pitao šta bi volelo i koje je potpuno nezainteresovano za ono što su roditelji umesto njega odabrali, u strahu od roditeljske ljutnje ili kazne radi sve što mu se kaže, a u dubini svog bića je nesrećno. I onda sam rekla sebi da nikada neću biti takav roditelj. Decu treba slušati, osluškivati njihove želje, uviđati njihove potrebe i sposobnosti. Dok su mali, vodite ih na sportove, strane jezike, balet, folklor… neka probaju sve što misle da im se sviđa (ne istovremeno, naravno) i što možete da im priuštite. Posle nekog vremena će postati jasno u čemu najviše uživaju, zadržaće se na onome što ih stvarno zanima. Tada više ne treba da brinete. Unutrašnja motivacija će ih voditi, nalaziće se u društvu dece koja vole isto što i oni, biće im zabavno i ništa im neće biti teško. E tad su sva čuda moguća… – zaključuje za naš portal Jelena, Katarinina mama.

Inače, Katarina Bratić učenica je trećeg razreda Srednje muzičke škole „Davorin Jenko“ iz Beograda. Klavir je počela da svira sa devet godina. Od mnogobrojnih takmičenja održanih u Srbiji, regionu i inostranstvu, izdvajaju se prvo mesto na takmičenju Carl Maria von Weber u Drezdenu (2019), kao i drugo mesto na prestižnom međunarodnom takmičenju Virtuosi per musica di pianoforte (Usti na Labi, Češka, 2022). Pored toga, Katarina je nosilac titule laureata na Republičkom takmičenju Zajednice muzičkih i baletskih škola Srbije (2022).