Након данашњег састанка председника Владе Србије Милоша Вучевића са представницима синдиката просвете договор није постигнут, али је, према речима премијера, „остварен озбиљан напредак у разговорима“.
„Не кажем да је постигнут договор. Није у овом тренутку, али мислим да имамо померање у добром правцу, померање у смислу приближавања ставова и постизања компромиса.“, казао је Вучевић за Танјуг и додао да ће сутра бити настављени разговори у Министарству финансија, посебно око колективног уговора.
Понуда која је синдикатима дата подразумева још два повећања у овој години и то 5% у марту и исто толико у октобру. Након тога, у јануару 2026. просветни радници добиће 7% повећања, исто као и остали у јавном сектору.
„Повећањима, од октобра бисмо дошли на ниво који је и у захтевима просветара, а то је да је почетна плата у просвети једнака просечној плати у Србији“, казао је Вучевић.
Он је рекао да од синдиката очекује одговор у току следеће недеље и да се нада реализацији договора.
„Спремни смо да до Савиндана закључимо колективни уговор за наредни период, иако он истиче 5. марта ове године. Ми смо спремни да идемо и пре времена“, истакао је премијер.
Он је додао да је очекивање и захтев Владе да не буде више штрајкова и обустава наставе.
„Наравно, уз очекивање и захтев да не буде више никаквих штрајкова, обустава, да се деца врате на наставу и да се ствари у школама апсолутно нормализују. Да наставници, професори и учитељи имају довољно времена да закључе оцене из првог полугодишта и да се надокнаде часови који су пропуштени у другом полугодишту, тако да не трпе ђаци“, рекао је Вучевић.
На питање да ли је просветним синдикатима дао рок за одговор, Вучевић одговара:
„Апсолутно не, апсолутно не. Уопште немамо рок, договорили смо се, немамо рок уопште“, рекао је Вучевић.
Вучевић је рекао да су писања медија, да је просветарима дао рок, лажна и нагласио да би волео да га неко од оних који су били на састанку демантује, пошто ће у том случају тражити да изађу заједно на конференцију.
„Апсолутно нема рока. Ми смо се договорили да седнемо почетком следеће недеље или половином следеће недеље да наставимо, или да имамо коначан састанак, састанак где би требао да имамо све заокружено“, казао је премијер.
Он је нагласио да већ сутра имају нови састанак по питању колективног уговора – просвета, финансије и његов кабинет.
Од јесени почетна плата у висини просечне зараде Републике Србије
Премијер је нагласио да се повећање плата кумулативно рачуна, да не би неко просто сабирао.
„То је повећање од 31 одсто, од почетка следеће школске године, 2025/26. Значи од јесени, просвети радници ће имати са јесењим повећањем плате почетну плату у висини просечне зараде Републике Србије“, нагласио је Вучевић и додао да је тиме испуњен њихов захтев.
Огласили се и синдикати
Након данашњег састанка у Влади Србије огласили су се и репрезентативни синдикати у просвети саопштили да је на данашњем састанку са овлашћеним представницима Владе Србије од стране Владе предложено да, осим повећања плата запослених у просвети дефинисаним буџетом за 2025. од 11 одсто од јануарске плате, Влада на следећој седници, 16. јануара донесе системско решење изменом Уредбе о коефицијентима, тако што ће у марту додатно повећати коефицијенте за 5 одсто, а додатно 5 одсто у октобру 2025. године.
Овим решењем би се, кажу из синдиката, постигао циљ да плата запосленог у образовању буде изједначена са републичким просеком у континуитету. Повећањем у јануару 2026. би се, како се наводи у саопштењу, додатно повећале зараде свих запослених у просвети.
Синдикати су саопштили и да је Влада предложила да сутра у Министарству просвете буду настављени прекинути преговори око измена и допуна Посебног колективног уговора за запослене у основним и средњим школама и домовима ученика, те да ће у наредном периоду бити потписан Анекс посебног колективног уговора за високо образовање.
„Коначна одлука биће донета на основу става запослених у просвети“, пише у саопштењу репрезентативних синдиката.
И прошле године је тако било – од јесени. А од јесени – не може. Јесмо ли ми заиста најобразованији део друштва ако верујемо у обећења онима који ни претходна нису испунили. Корекција коефицијената 2,7 пута минималац и то одмах. То може.
Хм. Пошто је то било по договору још у 2023.години нека буде испоштовано. Ипак, мислим да су плате тек један део проблема школства, чак не и један од прва три проблема, а можда тек и на петом месту. У просвети има много већих проблема и стварно не знам зашто је баш толики фокус на платама. Наравно, и проблем плата просветних радника је велики, али никако највећи. Да ми сада дају и милион динара плату …било би бесмислено: под постојећим условима рада ја оволику плату не бих могао да оправдам (ни да прихватим), а фрустрације услед поменутих услова би и даље остале.
Тачно је то да проблем плата није највећи проблем у шклоства, али је постао ургентан. Како било ко од нас може да се фокусира на решавање проблема са којима се среће, чак и на сам час кад је суочен са егзистенцијалним проблемом. Динамика повећања зарада последњих година је таква да ћемо сви ускоро бити на минималцу. А то јесте деградиајуће чак и кад би тај минималац био двеста хиљада.
Слажем се потпуно.
Не желим да будем погрешно схваћен, само сам хтео да кажем да постоје и други, чак озбиљнији, проблеми у просвети који захтевају брзо деловање, али „нису довољно видљиви“, док се у јавности пласира само прича „ево, просветари опет траже паре“.
Zamolio bih predstavnika bilo kog od reprezentativnih sindikata da javno objasni koji je to cilj(zahtev) ispunjen?Ponasaju se kao potparoli vlade.Ovo je čisto razvlačenje i razvodnjavanje sindikalne borbe.Da predstavnici sindikata imaju bar malo morala trebalo je koliko jos juce da podnesu ostavke.SRAM IH bi BILO.