Било је то 1722. године, када је српски свештеник Гаврило Стефановић Венцловић овако говорио својим парохјанима током једне од проповеди:
„Како се сами нисмо измала божију путу учили, тако и сад деце ваше на учењу нејма ни мушко ни женско, него се по сокаци бију и псују ка и оци што су им чинили. Исто толико боји му се мати да би огладнило, те јоште како устане из постеље голо, неумивено, неопасато, или му лежећи у постељи уклопи комад (хлеба) у руке. А није да га умије, обуче и очешља, пак за много да га учи… пак да га тера у школу учити се. Ако ли већ није за школу, таки посао који уруке, и запретити и избити, нек се измаечка учи пословати, да допосле не узбуде из њега зао човек и нерадилац. Него како сване, комад у руке, хајде, пусти распасом на сокак! А и сам отац му тако чинећи, из постеље виче има ли што да пије и једе, и још устајући виче и псује се…”
Звучи познато? Као да од тада није прошло 300 година…
Када предајете књижевност, у константном сте додиру са прошлошћу. Читајући књижевна дела из прохујалих времена, историја вам је увек пред очима и не можете да не поредите данашњи живот са некадашњим. Изучавате једно време, живите у другом, али…
„Као да је цивилизацијски точак кренуо уназад,” рече нам Урош Петровић пре неколико година, у покушају да објасни шта се то дешава са данашњом децом чије су моторичне и когнитивне способности из године у годину све слабије и слабије. Доказано слабије.
Векови су прохујали, свашта смо измислили у међувремену ⎯ механизацију, ласере, паметне телефоне, рачунаре, човек живи лагодније него икад пре. Технологија незаустављиво напредује, а ми људи се заглупљујемо и прогресивно назадујемо. Дошли смо до тога да жестоко полемишемо у вези са тим да ли је тренерка одећа за школу или није. За мене је то као да се питамо треба ли се умивати ујутру или не.
Тренерку може да носи дете које иде у вртић или у ниже разреде основне школе ⎯ мало је, тек учи како се понаша, моторичке способности му се развијају, пашће напољу док се игра и испрљаће се, просуће сок на себе, ишараће се фломастерима. Том малом детету у школи и вртићу треба да је удобно.
У вишим разредима основне школе, а нарочито у средњој, ученици (као и запослени) не треба да долазе у тренеркама. Колико год да је тренерка лепа, чиста, нова, скупоцена… тренерка је одећа за тренинг, за излежавање по кући, за одлазак до продавнице, за шетњу по крају, баскет или фудбал са друштвом… Тренерка није за школу. Реците шта год хоћете – практичне су, деци је у њима удобно, неко можда нема за бољу гардеробу (само ово немојте, молим вас, управо су тренерке које деца носе често вррррло врло скупе). Нико ме неће убедити да нису подједнако удобне и неке памучне или ланене панталоне (за зиму сомотске), дуже сукње, хаљине, фармерке. Данас барем гардеробу можете купити на много места и за заиста симболичну суму.
У реду је да се као родитељ ђака не слажете са мном, међутим, рећи ћу вам оно што можда не сагледавате. Није сама тренерка проблем. Проблем је у вашем односу према образовно-васпитној установи. Проблем је у томе што средња школа адолесцента треба да припреми за живот. Он је на корак од тога да постане човек, а ваш аргумент се своди на: „Тренерка му/јој је најудобнија.” Стварно? То је најважније – да им је удобно у школи? Као кад се код куће извале на кревет и бесомучно скролују по телефону. Је л’ мислите на такву удобност? А шта ако за пет година дођемо до тога да им је у пиџами још удобније? У школи треба да су активни, да размишљају, да уче, да се друже. Можда ћу вас сада шокирати, али ученици никада нису долазили у школу да би им тамо било удобно. Колико сутра радиће у некој установи, фирми, и хоће ли их ико питати да ли им је удобно? Наравно да неће.
То што сматрате да није важно шта ће дете обући за школу и што вам је тренерка најприкладнији избор говори о једној врсти духовне лењости. Тренерка није адекватан одевни предмет за школу, али је вама најједноставније решење. Баш као што вам је једноставније да напишете састав уместо детета, да уместо њега урадите домаћи, да од других мама сазнајете шта су радили у школи и молите их преко Вајбер група да вам пошаљу шта треба да се препише.
А замислите када бисмо сви заједно код младих развијали свест о естетици и осећају за лепо и примерено, уместо што се у 21. веку убеђујемо и објашњавамо око нечега што чини елементарну културу и васпитање. Хоћемо ли се вратити на ниво пећинских људи на крају? Није ми удобно, не осећам се удобно. Као да је удобност једини критеријум. Зар вам лепо обучена жена или мушкарац не привуку пажњу када их видите? Зар вам дотерана особа није лепши призор од немарно одевене, неочешљане? Зашто омаловажавате школу? „Иди у тренерци, школа није битна” – порука је коју шаљете својој деци.
Постоје разне врсте одевних предмета, постоје разни модни стилови, постоји много начина да изгледате лепо, а да вам је притом и удобно. Не мора све да буде прописано и уређено законима да бисмо знали да се у банку не улази у купаћим гаћама, да се у море не улази у фраку, да се у ресторан иде сређен, да се у концертне сале не улази у шорцевима и јапанкама. Знате, слобода као концепт не подразумева да појединац може да ради све оно што му падне на памет, без размишљања о томе како ће то утицати на друге из његовог окружења. На крају, када мало боље погледате, живот у доба неолибералног капитализма донео је многе слободе које воде у потпуну пропаст човечанства. Можда би боље било скренути поглед са себе и запитати се шта можемо да учинимо како би наша микросредина била лепша, пријатнија и уређенија. Васпитајте децу, за почетак, научите их шта је добро, а шта лоше. Покажите им шта је прихватљиво понашање, а шта није, како се поштују старији, како се понаша у друштву, па и шта се облачи у којој прилици.
Србија није земља развијене културе. Добар део нашег становништва је слабо образован, полуписмен. Можете мислити шта год хоћете, али то је управо поље на ком треба доста радити. Сви ми заједно. Стога, нека ово буде јавни апел просветног радника, са циљем подизања свести о важности културе и међусобног уважавања, о томе шта је примерено, а шта није. Три стотине година прошло је од времена када је настала беседа чији сам вам део навелa на почетку. С једне стране говоримо о летећим аутомобилима који само што нису постали део наше реалности, а са друге имамо родитеље који своју децу шаљу у школу управо онако како је описано у беседи. Ако не увиђате проблем, онда ништа.
*** Овај текст написала сам током прошле школске године, али некако је остао „да одлежи”. Сада га објављујем као вид подршке одлуци руководства XIII београдске гимназије да уведу ред у ову сферу школског живота.
Аутор: Како Јеца каже
Bila sam dobra, poslušna, odličan đak, uvek prostojno obučena, završila fakultet, kulturno se ponašala prema profesorima i da, škola me uopšte nije spremila za život, veštine za život i primenjivo znanje sam tek teškom mukom stekla na poslu, kaskajući za mnogima koji nemaju visoko obrazovanje koje kao moje ničemu ne služi, jer mi je struka prevaziđena vrlo brzo..O kojoj pripremi za život vi pričate? Glasam svim srcem za trenerke, jer prvo treba milion bitnijih stvari promeniti, a mi krećemo od dečaka i njihovog oblačenja. Ma bravo pametnjakovićke u komentarima! Ništa bez vas..
Koja glupost! Ja sam ’86. godiste i mi, devojcice, smo isle u skolu i sa golim stomacima i sa majicama na bratele i u helankama i u trenerkama, decaci su isto isli kako zele i to tada nikome nije bio problem zato sto smo svi bili lepo vaspitani, nismo vredjali nastavnike i profesore, nismo pravili haos na casovima, tako da „lajete na pogresno drvo“. Takodje, to sto smo se oblacili ko je kako hteo je doprinelo da svi razvijemo svoj identitet, a ne da se uklapamo u kalupe i da budemo ko jaje jajetu, kao sto klinci sada vec jesu, pa ajde da im se ogranici jos to malo individualnosti koje bi mogli da iskoriste. Uzas! Ja bih dete ispisala odmah iz skole koja bi uvela ovakva pravila.
Slažem se za kratke majice, suknje i šorc. Slažem se i da devojčice u pubertetu, srednjoškolke i studentkinje ne trebaju da idu u helanke. Slažem se i da kapuljača treba da se stavlja na glavu kada idu kući u slučaju vetra, kiše i hladnoće. Ali što se tiče trenerke tu se ne slažem, terati decu da sede po nekoliko sati u farmericama mi je apsurdno. Šta fali trenericama? Ljudi vole sportsku odeću i u to im je udobno a pri tom su premereno obučeni. Pored neprimerene odeće treba da se zabrani farbanje kose i šminkanje. A prosvetni radnici trebaju takođe da se pridržavaju kodeksa oblačenja i da ne dolaze nafrakani u školu
I kakav je to komentar da nam je lakše detetu dati trenerku? I ona mora da se opere, ispegla i spakuje. Evo moj sin koji je 8 razred ne voli pantalone i nikad nije voleo iako sam ja pokušavala da mu nametnem. Ne voli trenerke, cipele, sandale i šta sad trebam da ga teram na silu da nosi nešto što nikad nije voleo. On ne nosi Nike, Adidas, Puma i sl. On nosi pamučne trenerice jer mi ne možemo da priuštimo markirano. Ćerkica sa druge strane voli pantalone, nije svako dete isto. Moja deca su uvek prikladno obučena, ne šminkaju se, ne farbaju, nemaju tetovaže, nemaju pirsinge, ne nose telefon u školi…zbog pojedinaca sad treba i ostala deca da ispaštaju
Ne, neće nam deca, društvo, okolina, od sutra biti bolja, od dana kada ne budemo nosili trenerke u školu. Lično, mislim, da se kao i u svakoj drugoj instituciji treba pridržavati pravila oblačenja i ponašanja. Kod kuće, u slobodno vreme, neka se oblači i ponaša, svako, kako misli da treba. Tačno je da ima mnogih, sigurna sam i važnijih stvari od oblačenja. Nikada se ne bismo složili od čega prvo treba krenuti.
Škola bi trebalo da bude na prvom mestu obrazovna ustanova, mesto koje će vam proširiti vidike, podstaći želju da proširite svoja znanja i veštine. Trebalo bi takođe da bude i mesto na kome ćemo učiti o tome kako da se ponašamo a da ne ugrožavamo druge ljude, učiti o toleranciji i razumevanju različitosti.
Već neko vreme, škola gubi te divne funkcije. A ko je kriv? Mi, roditelji, društvo…
Evo, ja, nisam ništa učinila da bar pokažem neslaganje sa višegodišnjim srozavanjem škole. Nisam bila ni na jednom protestu prosvetnih radnika da ih podržim.
Škola gubi smisao zbog našeg konformizma. Da se ne mučimo mi, da nam ne muče decu, hoćemo slobodu, da se ponašamo onako kako mi hoćemo. Zato je najlakše otići nastavniku i reći da dete zna za više, zapretiti, pa, ako treba i podviknuti. I, daće nastavnik veću ocenu, nije problem u oceni, problem ćemo imati svi sa decom koja tako rastu, rastu u ljude koji prete i podvikuju da bi dobili ono što misle da im pripada. Bez, žrtve, truda i rada. Ne branim, prosvetare, ne radim u obrazovnom sistemu. Znam da i među njima kao i u svakoj drugoj profesiji ima zalutalih, nesnađenih, nemotivisanih. Branim ideju škole, obrazovanja u svakom pogledu, kulturološkom i naučnom. Možda nismo krenuli sa pravog mesta ali smo krenuli i nešto ćemo još, nadam se, usput i popravljati.
Sjajan tekst! Trenerka nije garderoba za školu, kao što sutra neće biti ni garderoba za posao. Neophodno je decu naučiti da život nije udoban! Da imaju određene obaveze i odgovornosti, da sutra neće biti sve onako kako oni žele i hoće.
Strašno je koliko roditelji čine deci medveđu uslugu i prave od njih trutove koji sutra neće biti sposobni za život. Život je borba a ne prijatan vikend koji će dete provesti u trenerci, ispred TV-a, skrolujući po telefonu!
Ne slažem se uopšte sa ovim tekstom. Lično smatram da se novim kodeksima oblačenja skreće pažnja sa mnogo većih i ozbiljnijih problema u školstvu i obrazovanju. Ja sam završila istu tu gimnaziju koju pominjete. Svi smo odatle izašli kao dobri i vredni đaci koji su dalje nastavili svojim putem i to veoma uspešno. Oblačili smo šta god smo hteli, naravno, uvek u granicama pristojnosti, i ne, to nas nije sprečilo da znamo kako danas treba da se obučemo za posao, sastanak, itd. Deca će imati ceo život ped sobom da budu utegnuta, doterana, u pantalonama, košuljama i tome slično. Ionako imaju dovoljno tereta u današnje vreme i tek će ga imati, pustite ih da uživaju u svojim najbezbrižnijim danima – opušteno.