Кад уђете у продавницу играчака (а ових дана ћете их обилазити, допадало вам се то или не) вероватно ћете морати да прескачете кутије пуне суперхероја, шљаштећих луткица са свим могућим аксесоарима, плишаних интерактивних играчака које коштају читаво богатство, да бисте некој полици уопште пришли. Не питајте како знам.
Да, ових дана се полице у продавницама играчака непрестано празне и поново пуне, јер Деда Мраз купује брзином муње. Ипак, предлажемо да, поред свих тих шљаштећих и свирајућих чуда које деца воле, прошетате и до полице с паметним играчкама. Чак и ако их нема у писму Деда Мразу.
Као мама осмогодишњакиње и шестогодишњака који верују у Деда Мраза, признајем да умем да вршим један сасвим благ притисак на њих док пишу писма (тужите ме). Они то (још увек) не примећују, али моје сугестије некако се увек нађу као једна од ставки на списку. И, гле чуда, то на крају буду играчке којима се највише играју.
Тако су и заволели један потпуно посебан бренд играчака на нашем тржишту, Smart Games. Оно што је занимљиво и што разликује читав бренд је да су то заправо игре за једног играча. Али код нас то не иде тако. Сви морају да се укључе. Сваки пут.
И да не бих ја преузела баш све заслуге за то вредно откриће, признаћу да су своју прву Smart Games игру добили од моје пријатељице. И та је играчка, прошлог лета, била омиљена породична занимација кад увече седнемо на терасу, пијемо лимунаду и сумирамо дан.
Од тада смо их скупили много, а овде ћемо вам представити неколико омиљених. Ако за неку од њих пронађете место испод јелке, то ће сигурно бити најпаметнија играчка од свих.
JumpIN’
У преводу – скакање. Као и већина Smart Games игара и ова се састоји из играчке и књиге са задацима. Ти задаци посложени су по нивоима – од најлакшег, за почетнике, преко средњих до најтежих. За оне пред крај књиге морате се баш помучити. Чак и ако вам је логичко размишљање и планирање јача страна.
Игра је, заправо прилично једноставна. У кутији се налази табла, три печурке, три зеца и две лије. У складу са изабраним задатком постављате фигурице на таблу, а циљ је да зеца (или више њих) убаците у неку од рупа којих на табли има пет. Трик? Па, зец може да се креће само тако што прескаче печурке и/или лије, никако празна поља и никако дијагонално. Лија може да се помера напред-назад (и тиме помаже зеки да има шта да прескочи), а печурке не мрдају.
Ова игра је одлична за развијање пажње и концентрације, тренира памћење (јер понекад морате да се вратите неки потез уназад) и, што је за данашњу децу стварно важно, развија вештину планирања унапред.
Colour code
Ово је игра којој деца на први поглед можда неће желети да дају шансу. Али је феноменално дидактичко средство и заволеће је чим их убедите да пробају.
Као и у JumpIN’ и овде уз игру долази свеска са задацима, од нивоа за почетнике до експертског. Разликује се по томе што је циљ задатака да се од пластичних плочица које су и најважнији део играчке добије тачно онај облик у тачно оној боји који је задат у задатку – тако што се ређају једна преко друге.
Игра развија визуелну перцепцију, јача логику и подстиче на размишљање. Понекад се решење чини тако близу, али је потребно још само мало напрегнути мале сиве ћелије да би задатак био извршен до краја.
Ова играчка одличан је поклон за свако дете старије од пет година. Слободно је поклоните и петнаестогодишњаку, можда одложи тај телефон, бар на кратко.
IQ stars
Ово је трећа игра коју смо изабрали, пре свега да бисмо је носили на путовања. Врло је компактна, а због квалитетне пластике и изузетно издржљива. Префикс IQ јој баш пристаје јер је права мозгалица, можда помало налик на тетрис.
И овде ћете пронаћи свеску са 120 задатака које треба решити. У зависности од нивоа који сте изабрали, неки облици већ су постављени на таблу, а ви треба да поређате све остале да би задатак био извршен. Што је ниво тежи, то је мањи број звездастих облика већ дат у задатку.
IQ stars ће се највише допасти деци старијој од 8 година и онима који воле изазове. Ако морамо да издвојимо само једну вештину коју ова игра развија, рекли бисмо – стрпљење. А то нам, данас, свима треба, зар не?
Али, не брините, ако га немате баш много, у свим овим играма за почетак можете вирнути у решења, каја се увек налазе на самом крају књиге са задацима. Само, немојте да вам то вирење пређе у навику…
Напишите одговор