Родитељи двоје основаца из Панчева платили су казну од 5.000 динара зато што су им деца побегла са часова у школи.
Ово је први случај примене новог закона о образовању, који предвиђа одговорност родитеља за неоправдане изостанке деце са наставе, пише „Информер.“
Суд у Панчеву, иначе, поднео је од доношења закона укупно 88 оваквих пријава против родитеља несавесних ђака, а поред два случаја у којима су пресуђене новчане казне, изречено је и десет опомена, док су остали поступци у току или су обустављени.
Министар просвете Младен Шарчевић рекао је да је Панчево први град у ком се примењују казнене одредбе новог Закона о образовању и да ће се од Нове године оне примењивати у свим школама у Србији.
Портпаролка Прекршајног суда у Панчеву Сандра Медаковић објаснила је како изгледа поступак против родитеља чија деца изостају са часова.
„Ове казне предвиђене су новим Законом о основама система образовања и васпитања. Према новим прописима, родитељи су дужни да 48 сати од тренутка пошто им дете не дође у школу јаве наставницима разлог. Након тога, дужни су да у року од осам дана и званично оправдају часове. Уколико се то не догоди, школа обавештава надлежни секретаријат Градске управе и Центар за социјални рад. Градска управа даље подноси захтев за покретање прекршајног поступка против родитеља односно старатеља суду. Запрећена казна за овај прекршај је од 5.000 до 100.000 динара, а уколико родитељ не измири ове обавезе, прети му казна затвора, рад у јавном интересу или блокада текућег рачуна“, каже Медаковићева за Информер и објашњава како суд конкретно пресуђује у овим случајевима:
Најпре се изриче опомена, а ако ученик и после тога настави да без оправдања изостаје са часова, онда се родитељи кажњавају новчано. Управо тако је било и у ова два случаја, када родитељи нису деци правдали часове ни по три месеца.
Министар просвете Младен Шарчевић рекао је за исти лист да је Панчево први град у Србији који кажњава родитеље несавесних ђака и да ће се ова пракса од почетка 2018. примењивати свуда у земљи.
„Кад имате труо систем, морате да идете редом, да чистите и сређујете и уводите нова правила. Зато смо одлучили да примену новог закона о образовању примењујемо постепено заједно са локалним самоуправама како бисмо имали уређено и исправно школство. Школе у Панчеву су само пилот-пројекат, да видимо каква је ситуација са изостанцима, како ће се казне примењивати у пракси, али и да сви остали родитељи схвате озбиљност наших намера и да поштују закон“, наглашава Шарчевић и додаје:
„Деца морају да иду у школу, да стичу знање, поштују наставнике и вршњаке, а просветни радници су дужни да ђацима пруже оно најбоље и најквалитетније. Зато смо и увели казне за бежање са часова, за вршњачко насиље, али и за пропусте у самом раду школе.“
Извор: Мондо
Опростите, али сумњам у истинитост описа у овом чланку. Па људи неће да плате ни један прекршај, дођу противтужбама и до суда. Ако се зна да сваки процес код нас траје у просеку 10 година, којом брзином ће се ово наплаћивати?
Опишите ми један случај принудне наплате?
И шта значи стопитана казна?
Прошле недеље на часу веронауке моја девојчица и њен друг из одјељења су се посвађали.Пале су тешке речи.Деца су кажњена а вероучитељ ништа.Није чак ни разговарао са децом о њиховом понашању.Да им укаже на грешке.Па се питам коју улогу и значај има настава где наставник је само присутан физички на часу?