Paracetamol u trudnoći može uticati na plod, kažu najnovije studije

Ako ste trudni i imate glavobolju ili temperaturu, verovatno ćete posegnuti za paracetamolom (u nekim zemljama zovu ga acetaminophen) koji je već godinama lek koji se preporučuje trudnicama u situacijama kad im je potrebno nešto da ublaži bolove ili spusti temperaturu. Smatrao se najbezbednijim za majku i fetus.

Foto: Canva

Ali, istraživanje objavljeno prošlog meseca u Nature Reviews Endocrinology, pokazalo je da prenatalno izlaganje paracetamolu može naškoditi razvoju bebe i uvećati rizik od nekih neurorazvojnih, reproduktivnih i urogenitalnih poremećaja.

Ovu studiju potpisalo je više od 90 naučnika iz SAD, UK, Kanade, Australije, Brazila i Evrope koji su se složili da bi trudne žene trebalo da izbegavaju paracetamol osim ako je to izričito medicinski indikovano.

Koji su rizici po fetus od upotrebe paracetamola u trudnoći?

Pomenuti tim istraživača otkrio je da uzimanje paracetamola u trudnoći može biti povezano sa reproduktivnim i neurološkim abnormalnostima kako kod dečaka, tako i kod devojčica.

Kod dečaka, paracetamol može povećati rizik od reproduktivnih abnormalnosti, a kod devojčica se povezuje sa preranim ulaskom u pubertet.

Kod oba pola, upotreba paracetamola u prenatalnom periodu može uvećati rizik od pojave poremećaja pažnje i hiperaktivnosti (ADHD), poremećaja iz spektra autizma, kašnjenja u razvoju govora i smanjenog koeficijenta inteligencije.

Istraživači se slažu da su potrebna dodatna istraživanja, ali ističu da su brojne studije na životinjama definitivno potvrdile ova saznanja.

Kod pacova, izlaganje fetusa paracetamolu izazvalo je reproduktivne poremećaje, smanjenu plodnost kasnije u životu i promene u kognitivnim funkcijama i ponašanju.

Kada je reč o dozi koja bi mogla biti štetna, najsnažniji negativni efekti primećeni su kod dužeg uzimanja leka (dve nedelje ili duže). Ako uzmete minimalnu dozu jedanput ili dvaput tokom trudnoće, naravno da se znatno smanjuje šansa da se desi bilo kakav poremećaj.

Upotreba paracetamola je veoma raširena

Jedan od najčešće korišćenih lekova na svetu je upravo paracetamol. On se nalazi u stotinama lekova, uključujući sirupe za kašalj, za alergiju ili za suzbijanje simptoma prehlade. Smatra se često benignim, premda je u SAD svake godine jedan od najvećih “krivaca” za bolesti jetre.

Neke procene kažu da je oko 50% trudnica globalno bar jednom koristilo paracetamol.

Istraživači tvrde i da je paracetamol tzv. “endokrini disruptor”, te da može lako proći kroz placentu i pronaći put do fetusa – uz potencijalno štetne efekte.

Ali, šta onda trudnice mogu da urade kad ih nešto boli?

Kliničkih istraživanja na trudnicama generalno nema mnogo (ne bez razloga – eksperimenti nad trudnim ženama mogu biti etički problematični), a bol tokom trudnoće je posebno neistražen. Ipak, ako dobijete visoku temperaturu u trudnoći, njeno spuštanje bi bilo obavezno, jer je prenatalna groznica povezana sa uvećanim rizikom od defekta neuralne cevi i kardiovaskularnih bolesti fetusa. A brufen nosi svoje rizike isto kao i aspirin.

Ako ste (a verovatno jeste) koristili paracetamol u trudnoći, nemate razloga da krivite sebe. Radili ste u skladu sa onim što je medicina u tom trenutku savetovala.

“Šanse su, statistički, ipak niske da će upotreba paracetamola uticati na bebu. A ako imate jake bolove ili groznicu, svakako da se on i dalje smatra najboljim izborom u trudnoći. Ali, kako su istraživanja ipak pokazala da ni on nije bez negativnih posledica po fetus, cilj treba da bude da ga izbegnete onda kada je to moguće.” kaže Dr. Romm, jedna od učesnica u istraživanju, na svom blogu.

Ako tokom trudnoće dobijete glavobolju, pre posezanja za medikamentima, pokušajte sa:

  • dodatnom hidratacijom
  • unosite više proteina i masti
  • uzmite magnezijum
  • pokušajte sa masažom

Ali na kraju, kažu autori studije, mora se uraditi analiza rizika i koristi od upotrebe lekova. Svakako da trudnice ne treba da ignorišu visoku temperaturu ili jake bolove. Ali je važno i da budu informisane o rizicima koje uzimanje lekova nosi.