Pedagozi i psiholozi preporučuju kako da se unapredi saradnja škole i roditelja

Predstavljen Vodič za odeljenske starešine
Pedagozi i psiholozi preporučuju kako da se unapredi i saradnja škole i roditelja, koja opada kako učenici idu u više razrede
predstavljen-vodic-za-staresine
Nastavnicima Srbije od danas je dostupan „Vodič za odeljenske starešine”, koji je pre svega namenjen unapređenju saradnje sa roditeljima.
Istraživanje među nastavnicima, roditeljima i đacima koje su sproveli Pedagoško društvo Srbije i UNICEF, pokazuje i da je ključni problem nezainteresovanost roditelja za saradnju i dobri primeri za odeljenske starešine, kako bi takvu situaciju popravili.
Saradnja škole i roditelja opada kako učenici idu u više razrede, a istraživanjem je utvrđeno da je 97,1 odsto starešina napominje roditeljske sastanke kao najčešći vid saradnje. Roditelji su se izjasnili da im najviše odgovara komunikacija putem telefona, SMS i imejla (68,1 odsto) i otvorena vrata (67,3).
Roditelji popunjavaju anketu o đačkim uniformama
Ukoliko se roditelji osnovaca saglase sa uvođenjem obaveznih školskih uniformi, ova ideja Ministarstva prosvete mogla bi zaživi već od narednog 1. septembra. Ankete su prosleđene školskim upravama, a odatle će stići do škola i roditelja
– Već imamo pozitivnih primera u nekim školama, ne govorimo samo o smanjenju osećaja socijalnih razlika i smanjenju vršnjačkog nasilja, već se na taj način povećava i osećaj pripadnosti školi – rekla je Dragana Milovanović, specijalna savetnica ministra prosvete, naglasivši da se ideja o školskim uniformama ne odnosi na srednjoškolce, jor oni „već imaju svoj izgrađen identitet”.

– Istraživanje u deset gradova Srbije pokazuje da je petina roditelja zainteresovana da se uključi u rad škole, ali ne znaju kako da to urade. Upravo njih je potrebno pridobiti za saradnju – rekla je Biljana Radovanović, predsednica Pedagoškog društva Srbije i dodala da je ova knjiga nastala u okviru projekta „Napred u saradnji odeljenskog starešine i roditelja”, uz stručnu i finansijsku pomoć UNICEF-a.
Ona je objasnila da „Vodič” nudi dobre primere iz zemlje i sveta, sadrži rezultate istraživanja o tome šta kažu nastavnici, đaci i roditelji, a tu su i saveti za snalaženje u situacijama o kojima budući nastavnici ne uče na fakultetu.
Dragana Milovanović, specijalna savetnica ministra prosvete je rekla da je poboljšanje saradnje između škole i roditelja prioritet novog tima Ministarstva prosvete na čelu sa Mladenom Šarčevićem i da je zato i pokrenuta ideja o formiranju posebnih roditeljskih tela u školama.
– Škola ne može da funkcioniše dobro bez četiri stuba – nastavnika, đaka, roditelja i države. Ovo je trenutak da se nešto menja, pre svega mentalitet i nastavnika i roditelja – rekla je Milovanović.
Vesna Nedeljković, pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje je rekla da je ova knjiga kratka, sadržajna, puna uputstava za mlade nastavnike, ali i za one koji su dugo u struci, jer će čitajući je sigurno razviti neke nove ideje.
Vodič je dostupan u elektronskom obliku na sajtu Pedagoškog društva Srbije, a prosvetne vlasti preporučuju i da svaka školska biblioteka nabavi.
Deo ove knjige je i CD sa 39 priloga o tome kako na primer prikupljati podatke o porodici i učenicima, zlostavljanju, agresivnosti, nasilju, zatim sadrži i priručnike za roditelje, smernice za radioničarski rad, ključne zakonske odredbe koje se tiču osnovnog obrazovanja.
Autor: Sandra Gucijan
Izvor: Politika