Дечак стар девет година, који од јуче лежи у Институту за мајку и дете “Др Вукан Чупић” у Београду, осећа се добро, али његова јетра је у тешком стању, због чега ће остати у болници на посматрањима како би лекари утврдили да ли је дијагноза болести нови тип хепатитиса и како би покушали да му помогну, јер протокол о лечењу још не постоји, сазнаје Нова.
“Не можемо још да потврдимо да се ради о новој болести јер нам недостају поједине анализе, зато и даље кажем да само постоји сумња, док год не завршимо са испитивањима. Ово је нова болест у свету и код нас, тако да морамо бити веома пажљиви. Дечак је клинички у добром стању, али је жут. Не жали се на болове, али је његова јетра у тешком и лошем стању и забрињава нас то што се код 10 одсто малих пацијената јетра не опорави” каже за Нова портал др Драган Прокић, педијатар и гастроентерохепатолог, начелник Одељења за испитивање и лечење болести органа за варење у Институту за мајку и дете.
Родитељи су приметили, напомиње доктор, да је детету кожа пожутела и довели га на преглед.
“Урадили смо већ бројне анализе, али нас очекује још испитивања, па ћемо, надам се, знати шта даље да радимо, јер протокол о лечењу новог типа хепатитиса не постоји и то је оно што нас брине. Иначе, за акутни хепатитис се не даје никаква циљана терапија, лечи се симптоматски” објашњава др Прокић, који је и шеф кабинета за ендоскопску дијагностику и лечење.
Дечак за сада није животно угрожен, али спада у тешке пацијенте јер његова јетра није у стабилном стању, истиче доктор.
“Мислили смо да се ради можда о хепатитису А, али после свих анализа и тестова које смо урадили, испоставило се да није у питању та дијагноза. Иначе, на сваке три до четири године имамо пацијента са хепатитисом, запаљењем јетре непознатог узрока. Оно што је овде највећи проблем је што постоји шанса да се јетра не врати у нормално стање и то морамо да пратимо. У случају да дође до погоршања, не искључује се могућност потребе за трансплантацијом.” наглашава др Прокић.
Наиме, проф. др Драган Делић, инфектолог-хепатолог и некадашњи директор Инфективне клинике у Београду, за Нова.рс каже да су симптоми хепатитиса повећана температура и увећане жлезде на врату.
„Ова болест може да укључи и пнеумонију (упалу плућа) и менингитис (упалу мозга). Најчешће се јавља повраћање, дијареја и губитак апетита. Вирус се шири капљичним путем, али и контактом. Може се ширити и путем воде у базенима. Тешко је апсолутно се заштитити од капљичних инфекција. Вакцина не постоји, антивирусни лек не постоји, терапија је симптоматска“ објашњава др Делић.
Упозорење за родитеље
„Ако родитељи примете да је дете малаксало и да нема апетит, морају му урадити биохемијске анализе. Повишена активност серумских аминотрансфераза (АСТ и АЛТ), од 10 до 15 пута, значе акутни хепатитис. Родитељи у овом периоду, али и иначе, морају обратити пажњу и не смеју занемарити симптоме код деце. Вирусни хепатитиси су међутим често асимптоматски, али не и овај” наглашава проф. др Делић.
Напишите одговор