Пенали на пензије се више неће доживотно обрачунавати, већ само до 65. године

 
Пенали који су уведени свима који су отишли у пензију пре 65. године, а са пуним радним стажом, ускоро би требало да буду укинути.
Изменама закона ће бити обухваћено и укидање привремених решења за пензије, као и решавање проблема пољопривредних пензионера

Foto: RAS / RAS Srbija

Пошто је пре неколико дана премијер Србије Александар Вучић најавио највеће повећање плата и пензија до сада, као и то да неће бити трајног умањења пензија за оне који немају бенефицирани радни стаж, а у пензију оду пре 65. године, огласио се и министар за рад Александар Вулин.
Он је за „Блиц“ казао да је премијер пре годину дана издао упутство Министарству за рад да почне преговоре са ММФ-ом о укидању пенала за пензионере.
– Ти преговори се приводе крају. Пенали на пензије се више неће доживотно обрачунавати, већ само до 65. године, односно у случају бенефицираног радног стажа до 59. године, након тога ће пензионери примати пун износ пензије – казао је Вулин.
Александар Вулин: Пенали на пензије се више неће доживотно обрачунавати, већ само до 65. године
Министар је додао да ће измена Закона о пензијском и инвалидском осигурању бити завршена до краја лета.
– Тим изменама ће осим укидања пенала бити обухваћено и укидање привремених решења за пензије, као и решавање проблема пољопривредних пензионера – навео је Вулин.
Превремена старосна пензија односи се на грађане који остварују право на пензију пре навршења опште старосне границе, која је у 2016. години била 65 година живота за мушкарце, односно 61 година и шест месеци живота за жене и минимално 15 година стажа осигурања. Због ранијег пензионисања примењују се пенали, односно умањење висине пензије за 0,34 одсто за сваки месец пре испуњења старосне границе, а највише до 20,4 одсто.
У Министарству за рад кажу да се ови принципи примењују на све осигуранике који се пензионишу по општим прописима.
„Међутим, осигураници који наврше 45 година стажа могу да се пензионишу без обзира на године живота. У том случају не примењују се пенали, не снижава се износ пензија. Поред тога, старосна граница се снижава за осигуранике са бенефицираним стажом осигурања, при чему се тада такође не примењују пенали. Још један изузетак су одређене категорије осигураника, који раде на пословима са бенефицираним стажом у појединим државним органима (МУП, Војска Србије, БИА, Управа за извршење кривичних санкција…), који се пензионишу по посебним, повољнијим условима у односу на друге осигуранике“, наводе у Министарству.
Изједначити мушкарце и жене до 2024.
У Министарству рада наводе да су се услови за превремену старосну пензију за мушкарце и жене променили у односу на 2016. годину, те се тако старосна граница за одлазак у пензију код мушкараца подигла за осам месеци, што је случај и код жена, с тим да су код њих године стажа такође подигнуте за шест месеци.
– Померање услова предвиђено је сукцесивно до 2024. године, када ће услови за жене и мушкарце бити изједначени – 40 година стажа за који су плаћени доприноси и најмање 60 година живота – објашњавају они.
Бојана Богосав
Извор: Блиц