Pet najboljih zemalja na svetu za odgajanje dece

Za ljude koji žele da se presele, rangiranje zemalja sveta koje su najprikladnije za život može biti od pomoći. Ali, ako su tu i deca, postoji više faktora koje treba odmeriti od, recimo, prosečnog prihoda ili ekonomske stabilnosti. Možda biste želeli da znate više o zdravlju ili sreći dece u toj zemlji, kvalitetu obrazovanja, politici porodičnog odsustva – čak i koje zemlje imaju najzeleniji prostor ili igrališta.

Foto: Canva

Upravo se na ove vrste faktora fokusira Unicef u svojim izveštajima o dobrobiti dece. Važno je napomenuti da se njihova rangiranja odnose samo na najbogatije zemlje na svetu – i da ne mogu svi podaci biti podjednako interesantni za porodice iseljenika. Ali, njihova otkrića pomažu da se napravi slika o tome kako je zaista odgajati decu u zemljama širom sveta.

I na osnovu nekih od tih istraživanja BBC je pokušao da odgovori na glavno pitanje svake emigrantske porodice: koja su najbolja mesta za podizanje dece ili u kojim zemljama je najbolje biti dete?

Japan

U analizi Unicefa o blagostanju dece iz 2020. godine, Japan je na prvom mestu po fizičkom zdravlju, koje se bavi smrtnošću i gojaznošću dece. A u najnovijem izveštaju Unicefa iz 2022. godine, koji se posebno bavio sredinama u kojima deca odrastaju, zauzima drugo mesto u kategoriji “svet oko deteta”, kategoriji koja uključuje aspekte poput urbanih zelenih površina i bezbednosti saobraćaja. Japan, takođe, ima i najnižu stopu gojaznosti dece, nisku stopu smrtnosti i izuzetno nizak nivo zagađenosti vazduha ili vode koji pogađa decu.

Foto: Canva

To je takođe jedna od najbezbednijih zemalja za porodice, i to ne samo u smislu saobraćajnih nesreća. Ukupna stopa ubistava u Japanu je najniža od svih zemalja koje je Unicef posmatrao: sa 0,2 na 100.000, što je samo delić one u SAD (5,3), Kanadi (1,8) ili čak Australiji (0,8).

“Čak i usred Tokija, deca mogu sama da šetaju i idu u školu. To je sasvim normalno jer je zaista bezbedno”

Pored najboljih ocena za zdravlje i bezbednost, Japan ima i jedan od najboljih obrazovnih sistema na svetu, zauzimajući 12. mesto među 76 zemalja i regiona, prema podacima OECD na koje se Unicef oslanjao. I pruža velikodušna prava na plaćeno roditeljsko odsustvo, pri čemu se svakom zaposlenom roditelju nudi oko 12 meseci, a zemlja posebno radi na podsticanju očeva da to pravo iskoriste.

Estonija

Iako Estonija nije na vrhu rang-liste Unicefa u celini, ima visoke ocene iz niz važnih aspekata. Deca su izložena manjem zagađenju vazduha, manjem zagađenju bukom i mnogo je manje pesticida nego u skoro bilo kojoj drugoj bogatoj zemlji. Ima više urbanih zelenih površina od mnogih drugih zemalja, uključujući SAD, Kanadu, Australiji i Veliku Britaniju, a deca će posebno verovatno reći da uživaju u rekreativnim objektima u komšiluku, kao što su igrališta. Estonija takođe ima drugu najnižu stopu beba rođenih s manjom težinom od bilo koje bogate zemlje, što se generalno smatra dobrim pokazateljem kvaliteta prenatalne nege.

Jedna od najvećih prednosti, međutim, može biti estonski obrazovni sistem – deca imaju bolje matematičke i naučne veštine, kao i pismenost od bilo koje zemlje van Azije. Digitalne veštine su takođe naglašene. “Već u vrtićima postoje robotika, pametni tableti i tako dalje, sve se koristi kao deo učenja zasnovanog na igri”, kaže An-Mai Mesak, menadžerka projekta u estonskom odboru za obrazovanje i mlade koji istražuje sisteme ranog obrazovanja u zemlju.

Estopnija ima jednu od najizdašnijih politika u bilo kojoj zemlji na svetu, sa 100 dana porodiljskog odsustva, kao i 30 dana roditeljskog odsustva nakon čega sledi 475 dana plaćenog roditeljskog odsustva koje se može podeliti – ili iskoristiti sa pola radnog vremena – do tri godine. Do 60 od tih dana, oba roditelja mogu istovremeno ostati kod kuće i oba roditelja će biti plaćena. Svaki roditelj takođe dobija 10 radnih dana plaćenog roditeljskog odsustva za svako dete dok dete ne napuni 14 godina (Ovo odsustvo je dostupno i stalnim i privremenim stanovnicima Estopnije, uključujući i strance).

Španija

Španija je najviše ocenjena u Unicefovom rangiranju životne sredine oko dece, sa posebno niskim nivoom morbiditeta dece usled zagađenja vazduha ili vode. I uprkos tome što ima lošiju ukupnu ponudu u smislu socijalnih, obrazovnih i zdravstvenih usluga, prema Unicefu deca u Španiji imaju izrazito visoko blagostanje – na četvrtom je mestu po mentalnom blagostanju dece i na četvrtom po osnovnim akademskim i društvenim veštinama.

To ne iznenađuje Lori Zaino, koja se u Madrid preselila iz Čikaga pre 15 godina. Sada majka malog deteta, kaže da je jedan od najsvežijih aspekata života u Španiji to što deca uključena u sve. “Ovde je zaista društveno prihvatljivo da vodite svoje dete svuda – u restorane, barove. Sasvim je normalno videti porodicu sa malim detetom kako šeta u ponoć. Potreban je veliki napor kako bi vaša deca bila tiha i smirena kako ne bi smetala drugim ljudima. U Španiji niko ne brine o tome. Svi su nekako srećni i glasni i samo uživaju u zajedničkom porodičnom vremenu provedenom napolju”, rekla je ona.

Zatim, tu je i roditeljsko odsustvo – i majke i očevi dobijaju po 16 nedelja odsustva koje se isplaćuje u visini od 100 odsto njihove plate (i frilenseri takođe imaju to pravo), nakon čega majka može da uzmi neplaćeno odusustvo do tri godine ili da smanji svoje radno vreme. Ove opcije dostupne su svakom legalnom rezidentu registrovanom u sistemu socijalnog osiguranja Španije koji je uplaćivao dobrinose najmanje 180 dana u poslednjih sedam godina.

Finska

Finska je jedna od zemalja sa najboljim učinkom na svetu u pogledu pismenosti i matematičkih veština dece, a roditelji posebno visoko ocenjuju odnos školskog osoblja sa njihovom decom. Stopa smrtnosti dece uzrasta od pet do 14 godina je jedna od najnižih u svetu. Takođe, Finska nudi velikodušno roditeljsko odsustvo, uključujući osam nedelja plaćenog porodiljskog odsustva, dodatnih 14 meseci plaćenog roditeljskog odsustva koje treba podeliti između roditelja i dodatno odsustvo za negu deteta koje se može primeniti dok dete ne napuni tri godine. (Zakoniti stanovnici Finske koju su bili pokriveni zdravstvenim osiguranjem najmanje 180 dana pre rođenja deteta, ili u bilo kojoj nordijskoj zemlji, zemlji EU, imaju to pravo).

Holandija

Na vrhu liste Unicefa o dobrobiti dece je Holandija, koja je posebno dobra u pogledu mentalnog zdravlja dece (na prvom mestu) i veština (gde je na trećem mestu). Devet od 10 petnaestogodišnjaka kaže da su zadovoljni životom, što je najveći procenat od svih zemalja koje je Unicef ispitao, a osam od 10 kaže da lako sklapa prijateljstva.

Holandija zaista nudi veliku podršku roditeljima. Uključuje najmanje 16 nedelja obaveznog, potpunog plaćenog porodiljskog odsustva i do šest nedelja plaćenog roditeljskog odsustva, plus neplaćeno roditeljsko odsustvo koje se može iskoristiti dok dete ne napuni osam godina i dostupno je svima koji legalno žive i rade u Holandiji.

Izvor: BBC / Novi magazin