Zaposleni u javnom sektoru mogu da očekuju da će im od 1. januara 2018. godine plate biti veće u proseku za oko pet odsto, saznaje „Blic” u krugovima bliskim MMF-u.
Posle sastanka Dušana Vujovića i Jorgovanke Tabaković sa delegacijom MMF-a biće poznati konačni procenti
To je, prema našim informacijama, najizvesniji scenario čiju će konačnu verziju ispisati MMF, koji tim povodom sutra stiže u Beograd.
Naime, u protekle dve nedelje sva ministarstva Vlade Srbije slala su Ministarstvu finansija predloge za povećanje zarada u svojim resorima. Tako su u javnosti već poznate želje Ministarstva unutrašnjih poslova, iz koga je saopšteno da će svim zaposlenima u bezbednosnom sektoru plate biti povećane za 10 odsto. Slično se moglo čuti i iz Ministarstva zdravlja jer je ministar Zlatibor Lončar rekao da će zaposleni u zdravstvu dobiti najveće povišice u 2018.
– Već nedeljama predstavnici ministarstava šalju svoje zahteve koliko bi trebalo da bude povećanje plata za narednu godinu. Ipak, to su samo predlozi. Naravno da svi hoće što više. To je isto kao kada se pravi budžet. Ministarstva kažu svoje “želje” koje su po pravilu iznad realnih mogućnosti, a onda Ministarstvo finansija to revidira. I to nije konačno jer se onda izlazi pred MMF, koji to dodatno prepravlja, i to uvek naniže – kaže izvor „Blica”.
Prema njegovim rečima, rast plata biće najverovatnije u rasponu od tri do sedam odsto.
– Još je rano da se iznosi konačna računica. Ali je najrealnije da će plate vojske, policije, lekara i prosvetnih radnika imati najveći rast, od šest ili sedam odsto. Zaposleni u ustanovama socijalne zaštite, u ustanovama kulture i pravosuđu mogu očekivati povišicu oko tri odsto – naglašava naš sagovornik, i dodaje da su to još uvek pretpostavke.
Zasad je izvesno da će povećanja plata, kao i penzija u 2018. godini biti, ali ne i koliko, što je nedavno potvrdio i ministar finansija Dušan Vujović, ali i MMF.
– Izvesno je da će biti povećanja plata i penzija. Ali treba da vidimo koliki je prostor za to povećanje, da to ostane u gabaritima učešća u BDP-u, kako je i planirano i da se time praktično krene u novi porast koji će biti veći od startne pozicije u oktobru 2014, kada smo krenuli u reforme – rekao je Vujović za RTS.
On je naglasio da je moguće da će penzionerima biti isplaćena jednokratna pomoć do kraja godine. Podsetimo da su pojedini mediji najavili da će penzioneri do kraja godine dobiti po 6.000 dinara.
Kada je u pitanju MMF, šef Kancelarije Fonda u Beogradu Sebastijan Sosa rekao je prošle nedelje da u budžetu Srbije, prema dosadašnjim rezultatima, ima prostora za porast plata i penzija. Sosa je dodao da još uvek nije poznato koliko. Prema njegovim rečima, eventualno povećanje plata u javnom sektoru i penzija tek će biće razmatrano u okviru predstojećih razgovora o budžetu za 2018. godinu i da će se to znati tek ako finansijski rezultati do kraja godine budu kao do sada.
Računice za povećanje penzija i plata u javnom sektoru se uveliko prave, a koliko će iznositi, biće jasno u oktobru, nakon redovne posete misije MMF, dok će iduće nedelje na ovu temu započeti razgovori sa tehničkom misijom, saznaje „Blic“.
Da u budžetu ima novca za povećanje plata, smatra i profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić. Prema njegovom mišljenju, povišice ne bi trebalo da budu veće od pet do šest odsto.
– Povećanje od deset odsto bilo bi iznad ekonomskih mogućnosti zemlje. Takav rast plata značio bi da u budućnosti neće biti dovoljno novca za investicije, a investicije su osnovni pokretač rasta privrede. Znatno povećanje plata može da bude politički motivisano ili podstaknuto socijalnim razlozima, ali ne bi imalo snažniji uticaj na privredni rast – istakao je Arsić.
Inače, ako plate u javnom sektoru i penzije u 2018. godini budu uvećane za samo pet odsto, to bi za državnu kasu bio trošak od oko 40 milijardi dinara.
Konačna računica krajem oktobra
Prema rečima sagovornika “Blica”, sadašnje kalkulacije porasta plata u javnom sektoru za sledeću godinu su „probne”.
– Tačan iznos plata i penzija i njihovo povećanje u 2018. biće poznati kada MMF dođe u poslednju reviziju aranžmana sa Srbijom, a to je 26. oktobra. Sada slede tehnički razgovori sa MMF-om u kojima se pretresa stanje u budžetu i prave planovi za sledeću godinu. Tek u oktobru radiće se na konačnoj verziji budžeta za 2018. godinu – objašnjava naš izvor.
Slađana Gavrić
Izvor: Blic
Napišite odgovor