Иако је у збирци задатака из које су вежбали матуранти, дато погрешно решење задатка, управо је он био на комбинованом тесту.
У току дана, нашој редакцији су се јавили родитељи матураната којима су одбијене жалбе због четвртог задатка из физике на комбинованом тесту, а због којег су деца изгубила драгоцене поене. Како објашњавају, уписне комисије нису уважиле чињеницу да су ученици заокружили на тесту исто решење задатка које је било и у збирци из које су вежбали, а просветне власти одговарају да је решење у збирци штампарска грешка и да се не може признати неисправан резултат.
Наиме, од матураната се у четвртом задатку на тесту из физике, хемије, биологије, географије и историје, тражило да заокруже скицу на којој је приказана паралелна веза отпорника. Деца су масовно заокруживала решење из збирке, јер су тај задатак лако визуелно запамтили, пошто је решење дато у слици.
– Поднели смо жалбу школској, па окружној комисији због тог задатка, као и још десетак ђака и то само из једног одељења, на нивоу школе их је сигурно много више. Нису ово лоши ђаци, реч је о деци која су одлична и вуковци, која су освајала награде и којима тих пола бода или бод могу да значе губитак књижице жељене гимназије. Осим тога, наставник физике нам тврди да су сва решења исправна – прича мајка матуранта из београске основне школе „Дринка Павловић”.
Деца масовно заокруживала решење из збирке и тако губила драгоцене поене, комисија одбила све приговоре родитеља
У Републичкој уписној комисији нисмо могли да добијемо одговор на питање зашто је на комбинованом тесту дат проблематичан задатак и зашто деци није признато решење које је наведено у збиркама. Како нам је у Министарству просвете незванично објашњено, признавањем неисправног решења учинила би се неправда деци која су исправно одговорила.
– Јесте одговорност Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања што нису објавили исправку, али је много већа одговорност наставника који деци нису скренули пажњу на проблем у збирци из које вежбају. Са „папагајисањем” једном мора да се стане, овако би наградили децу која су „бубала” за испит, а оштетили оне који су заиста учили са разумевањем – кажу у Министарству.
И у Заводу за вредновање квалитета образовања и васпитања децидирано тврде да приговори родитеља не могу да буду уважени без обзира на штампарску грешку у збирци. „Да је у збирци писало да је један плус један једнако три и да су ученици то тако написали, без обзира на то шта су их наставници учили на часовима, то не би могао да буде разлог да им се тај задатак призна као исправан”, објашњавају у Заводу.
Родитељи, међутим, одговарају да то апсолутно није исто и да не могу деца да испаштају због грешке Завода или наставника. Они тврде да њихова деца нису „бубалице”, већ да су у трци са временом прво решавали оно што им је познато. Подсећају и да су збирке објављене још у јануару, тако да је било довољно времена да се на пример, пошаље допис школама да постоји грешка или да се у том случају, овај задатак не појави на матури.
Аутор: Сандра Гуцијан
Извор: Политика
Imam mnogo zamerki na završni ispit. Ali zašto ta deca uče napamet. Gde im je kritičko i logično razmišljanje. Znači ako im štamparska greška kaže da sunce izlazi na jugi oni će to progutati. Misliti svojom glavom to niko u školi ne uči ovu decu a ovo je dokaz.
Pitate se zašto uče napamet i pitate se gde ime kritičko i logičko razmišljanje i tražite da misle svojom glavom. Ok, slažem se. Ali za koji sadržaj? Naravno da 1 i 1 nisu 3, to su deca dovoljno dugo učila, ponavljala, obnavljala, PRIMENJIVALA (pa vide recimo dva sladoleda, tri sladoleda) i NAUČILI su (i oni koji su bubalice ioni koji misle svojom glavom). Isto tako, i gde izlazi sunce učili su kod učiteljice, pa na geografiji ponovo. A šta mislite koliko su se bavili rednim i praralelnim vezama otpornika? Mislite da im je to toliko blisko, kao 1 plus 1, što reče ova gospoja iz Zavoda?
E državo, kad sve greške velikih trpe najslabiji! Vrbić prima platu, Zuov prima platu, nastavnici primaju platu, samo deca bez bodova!
Upravo tako!Odgovornost Zavoda i nema veze sa bubanjem.Matematika je preobimna,dete mi je dobilo 20 poena,ali jedva stigao da zavrsi,malo vremena.Test treba da sastave nastavnici koji rade u razredu i molim vas nema veze sa prepisivanjem,nego vremenom.Najlakse je prebaciti kamen u komsijsko dvoriste
Koliko je zbirki prodato- a sta su roditelji platili, i sta su mali maturanti dobili? I, da, koliko je i ko ovde zaradio?!? A zavrsni ispit- ma to je najmanje bitno!
U Centru za ispite ima ih sedmoro (savetnika i rukovodilaca navedenih na sajtu, a ne znam da li imaju još zaposlenih).
Obratite pažnju na nazive njihovih radnih mesta. SVi su oni (svako u svom delu posla) ODGOVORNI ZA KVALITET zbirki koje PRODAJU.
Pored njih, odgovorni su i AUTORI zadataka koji su se našli u zbirkama, kao i oni koji su birali zadatke iz zbirki koji će ući u test (ne znam ko su sve ti ljudi). I SVI oni su uzeli honorar, a da nisu uradili svoj posao. Da li će autor tog zadatka ili „dečko koji je to pakovao na računaru“ da snosi odgovornost? Da mu se uzme bar 10% od plate?
Na sajtu lista Danas piše da je Dragana Stanojević izjavila da su greške moguće, ali da nije bilo vremena da se zbirke provere nakon štampanja, jer su već puštene u prodaju. Ja kažem – pa šta? Koliko je potrebno da se provere? Jedan dan ili dva? I da se pošalje mejl školskim upravama da obaveste škole da obaveste učenike. Šta je radila SAVETNIK ZA KONTROLU ISPITNOG MATERIJALA? Šta su radila tri (3) savetnika za pripremu za štampanje i štampanje? Štampali naslepo?!
A gde su nastavnici koji nisu deci ukazali na grešku u zbirci? Znaju li oni da će deca vežbati iz zbirke, jer zato su je kupili? To nije samo zbirka zadataka, kakvih ima mnogo, to je zbirka ZA PRIPREMU ISPITA!
Možemo li negde pozvati učenike koji jesu odgovorili tačno na 4. pitanje da napišu imena svojih nastavnika i naziv škole. Da vidimo koliko ih ima?
Svi gore navedeni sada mirno spavaju. A deca se uče da nepravda postoji, da nerad i javašluk postoje, da se ne kažnjavaju, da odrasli nisu odgovorni, da je najvažnije prebaciti odgovornost na drugog, slabijeg, ugroženijeg.
Upravo prof sa ETF ukazao da ni jedan od 4ponudjena odgovora nije tacan,zadatak nepravilno postavljem
Деца седми разред су то решила у школи на ходнику. Сем четвртог.
Da deca uce znali bi sama su kriva za pogresne odgovore.
Ovakve kriticarke majke nikome ne bih pozelela.
Zasto?to je realnost da deca uce da razmisljaju znali bi odgovor da su iscitali i naucili lekcije kako valja.
Ovde se ističu dva pitanja koja se godinama ne rešavaju.
1. Ko snosi odgovornost za ovu grešku. Po izjavama zvaničnika odgvornost je jedina na malim maturentima. Te se pitam kako nije sramota ni predmetne nastavnike ni zaposlene u zavodu sa tačke profesionalne etike.
2. Sistem obrazovanja, preobimni program, nezainteresovanost prosvetnog kadra i njegova negativna selekcija dovodi već decenijama do te pojave da ne baš mali broj dece uči napamet.