Tim za praćenje i koordinisanje preventivnih mera u radu škola (Tim za škole) zasedao je juče u proširenom sastavu, uz prisustvo članova Kriznog štaba: ministra prosvete Branka Ružića i epidemiologa Predraga Kona. Odluku o tome kako će škole raditi od ponedeljka, da li će i u kojim lokalnim samoupravama biti promena u režimu rada u odnosu na ovu nedelju saopštiće danas, školama i javnosti, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, kao što to inače čini petkom od početka školske godine. Nezvanično se saznaje da se ne očekuju drastičnije promene u odnosu na modele po kojima su škole radile u poslednjih nekoliko sedmica.
Nova ideja o kojoj razmišljaju najodgovorniji za javno zdravlje i obrazovanje je da se eventualno produži raspust na nacionalnom nivou, u okviru opših mera prevencije širenja zarazne bolesti kovid 19. Ali, to ne može biti odluka Tima za škole, već Kriznog štaba.
Konkretan predlog kako pomeriti ili produžiti raspust još nije upućen Kriznom štabu, ali nije isključeno da će se o toj temi više govoriti, možda i doneti odluke na narednoj sednici ovog tela. Zvanično, đacima predstoji školskim kalendarom predviđen dvodnevni jesenji predah od školskih obaveza 11. i 12. novembra, za osnovce i srednjoškolce. Državni praznik Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se 11. novembra, u četvrtak, i neradni je dan. Spajanjem tog praznika s vikendom koji sledi školski kolektivi dobili su kraći jesenji raspust. Nezvanično, ideja je da i tri nastavna dana koja prethode ovom prazniku budu neradna, da bi đaci i nastavnici bili van škola ukupno devet dana, od subote 6. novembra do nedelje 14. novembra.
Posebno imajući u vidu očuvanje zdravlja učenika i zaposlenih u bezbednom školskom okruženju i ostvarivanje prava na kvalitetno obrazovanje Tim za škole ne odstupa od namere da se uz važeće mere neposredna nastava, kao najkvalitetniji i najpoželjniji model, što duže održi gde god je to moguće na osnovu epidemijskih pokazatelja. Dilema da li je neophodno da đaci i prosvetni radnici u predstojećem periodu pređu na onlajn nastavu, kada i na kom nivou preduniverzitetskog školstva, nije sasvim razrešena. Međutim, sva je prilika, njeno razrešenje usmereno je ka onome što ministar prosvete uporno napominje: da bez vanredne situacije nije realno da predškolski sistem i prvi ciklus osnovnog obrazovanja funkcionišu samo na daljinu.
Lončar: Produžićemo raspust i prekinuti lanac prenosa virusa
Pančevo – Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je juče da će jesenji raspust u školama biti produžen, čime će se prekinuti lanac prenosa virusa korona u obrazovnim ustanovama.
„Deca treba da imaju raspust tri dana, plus vikend, ali spojićemo tu nedelju najverovatnije i to će biti ukupno devet dana”, rekao je Lončar odgovarajući na pitanja novinara u Pančevu.
Naveo je, kako prenosi Tanjug, da se to radilo i ranije da se prekine lanac sezonskog gripa i da je to tada davalo rezultate, te izrazio nadu da će tako biti i sada.
Ministar je rekao i da će se situacija pratiti u svakom odeljenju u školama i da će se u zavisnosti od toga postupati, te da će to odeljenje prelaziti u drugi režim rada, onlajn ili na neki drugi način.
Milenija Simić-Miladinović
Izvor: Politika
Dok se oni dogovore… imaćemo situaciju kao februara- marta 2020 gde je 90 % ucenika bilo odsutno zbog nekog virusa a bogami i nasrtavnika.Da li su podaci o broju obolelih ucenika i nastavnika koje oni iznose tačna, veoma je upitno. S ta više skandalozno.
Kaledar ne treba menjati. Prvo sve drugo zatvorite. Idealna prilika za punoletstva, treninge, putovanja… Bice vise zarazavanja nego do sada.
Deca su se tek uhodala. Sada raspust, nema koristi.
Imaćemo situaciju kao prošle godine. Dali su samo jedan dan praznika.
Ovo je trebalo uraditi ranije kada je zaraza bila na vrhuncu. Pored toga potrebno je da država kontroliše mere koje donosi i to JEDNAKO prema svima. Ako deca idu u izolaciji onda treba da se to poštuje. Ovako odu n aonlajn nastavu, a onda većina niti prati gradivo niti poštuje mere zaštite.
Nije sve što nam je dato kao slobodan izbor na naše dobro.