Навика да се датуми пишу у форми 01. 03. 2024. потиче из периода када смо се плашили да ће нам неко, након што попунимо чек, меницу или неки други документ, дописати испред неки број и тако нас оштетити на неки начин. И ако изузмемо потребу да се обезбедимо у том погледу, не постоји баш ниједно оправдање да у осталим случајевима испред једноцифрених бројева у датумима додајете нуле.
Дакле, није 01. 03. 2024, већ је 1. 3. 2024. Такође, између тачке и следећег броја обавезно оставите размак ако датум куцате. Није исправно написати 1.3.2024.
Сва три броја – дан, месец и година – могу се означити арапским цифрама, с тачком, или се месец означава римским бројем, без тачке. Дакле, 1. 3. 2024. или 1. VII 2024.
Такође, правилно је и 1. март 2014.
Иза последњег броја није неопходно додавати реч године или год. Подразумева се.
Ако, ипак одлучимо да пишемо датум нулом тј. да уметнемо нулу, да ли је исправно написати размаком, или без нпр. 01. 02. 1992. или 01.02.1992.? Питам ово, јер на сајту Минситарствва просвете видим да се не ставља размак.
Poštovani Nebojša,
prosveta je kanalizacija od vrtića pa do vrha. Da bi ste ušli u prosvetu potrebna je debela veza. Kada sam se prvi put zaposlila (naravno kao zamena – čak se i tu kriju radna mesta. Maravno svaki konkurs je namešten) jedna divna gospođa učiteljica mi je rekla: „Ovde je nakd radio svet i gospoda“, a druga gospođa spremičica “ I za metlu ti je potrebna veza“.
Važna stvar – od spremačice preko zaposlinih i one koju menjam tretirali su me kao stoku. Nikkoga nije briga za „uredan“ CV. Naravno, podržavam borbu protiv vetrenjača.
Srdačan pozdrav,
Sirotinja sa biroa
Hvala puno na lepo napisanom tekstu i objasnjenju. U duhu predstojećih praznika, bilo bi lepo da neko napiše tekst o tome kako se pravilno piše vremenski period od datuma do datuma.