Navika da se datumi pišu u formi 01. 03. 2024. potiče iz perioda kada smo se plašili da će nam neko, nakon što popunimo ček, menicu ili neki drugi dokument, dopisati ispred neki broj i tako nas oštetiti na neki način. I ako izuzmemo potrebu da se obezbedimo u tom pogledu, ne postoji baš nijedno opravdanje da u ostalim slučajevima ispred jednocifrenih brojeva u datumima dodajete nule.
Dakle, nije 01. 03. 2024, već je 1. 3. 2024. Takođe, između tačke i sledećeg broja obavezno ostavite razmak ako datum kucate. Nije ispravno napisati 1.3.2024.
Sva tri broja – dan, mesec i godina – mogu se označiti arapskim ciframa, s tačkom, ili se mesec označava rimskim brojem, bez tačke. Dakle, 1. 3. 2024. ili 1. VII 2024.
Takođe, pravilno je i 1. mart 2014.
Iza poslednjeg broja nije neophodno dodavati reč godine ili god. Podrazumeva se.
Ako, ipak odlučimo da pišemo datum nulom tj. da umetnemo nulu, da li je ispravno napisati razmakom, ili bez npr. 01. 02. 1992. ili 01.02.1992.? Pitam ovo, jer na sajtu Minsitarstvva prosvete vidim da se ne stavlja razmak.
Poštovani Nebojša,
prosveta je kanalizacija od vrtića pa do vrha. Da bi ste ušli u prosvetu potrebna je debela veza. Kada sam se prvi put zaposlila (naravno kao zamena – čak se i tu kriju radna mesta. Maravno svaki konkurs je namešten) jedna divna gospođa učiteljica mi je rekla: „Ovde je nakd radio svet i gospoda“, a druga gospođa spremičica “ I za metlu ti je potrebna veza“.
Važna stvar – od spremačice preko zaposlinih i one koju menjam tretirali su me kao stoku. Nikkoga nije briga za „uredan“ CV. Naravno, podržavam borbu protiv vetrenjača.
Srdačan pozdrav,
Sirotinja sa biroa
Hvala puno na lepo napisanom tekstu i objasnjenju. U duhu predstojećih praznika, bilo bi lepo da neko napiše tekst o tome kako se pravilno piše vremenski period od datuma do datuma.