Поводом дописа које је Министарство просвете проследило школама јуче, а које се тиче корекције зараде за запослене у штрајку или обустави наставе, Удружење секретара у школама упутило је писмо свим директорима основних и средњих школа у Србији.
Како кажу, циљ им је да скрену пажњу директорима основних и средњих школа у Републици Србији на неопходност законитог поступања везано за фебруарске плате просветних радника.
”Упозоравамо директоре школа да правни основ за доношење одлуке којом се решава о праву, обавези или одговорности запосленог, може бити само закон или подзаконски акт, а не може бити допис министра. Директор је, у складу са чланом 126. Закона о основама система образовања и васпитања, одговоран за законитост рада и за успешно обављање делатности установе.” – упозоравају правници запослени у школама.
Додају да је директор тај који одлучује о правима, обавезама и одговорностима ученика и запослених, у складу са овим и другим законом. Дакле, законом, а не дописом министра.
”Дописом министра није предочен ниједан правни основ за поступање које се тражи од директора, односно смањење плате за фебруар 2025. године. Овим дописом тражи се од директора да се “број часова рада за фебруар обрачуна према евиденцији о оствареним ефективним часовима рада за сваког запосленог у оквиру четрдесеточасовне радне недеље, која се води у школи, а за чију исправност и тачност одговара директор”. Даље се наводи да је наведено уређено чланом 126. Закона о основама система образовања и васпитања, што уопште није тачно. Ниједним прописом Републике Србије није предвиђено поступање директора школа какво тражи Министарство просвете. То значи да би поступање школа према допису Министарства било противправно и представљало би основ за тужбе запослених којима је умањена или ускраћена зарада. Радило би се о десетинама хиљада тужби на нивоу целе државе. За ове тужбе не би било одговорно Министартво просвете, већ директори школа, чијим поступањем би запослени били доведени у ситуацију да своја права остварују на суду.” – упозоравају секретари школа.
Они појашњавају да Законом о основама система образовања и васпитања уопште није регулисана материја штрајка, нити питање потпуне обуставе рада.
”Законом о штрајку прописани су начини ступања у штрајк уз поштовање минимум процеса рада. Из дописа Министарства закључује се да се умањење зарада тражи за наставнике и стручне сараднике који се налазе у потпуној обустави рада. Ово су наставници и стручни сарадници који, дакле, нису у законском облику штрајка. Законом о основном образовању и васпитању и Законом о средњем образовању и васпитању прописано да ако наставник, васпитач и стручни сарадник учествују у штрајку не обезбеђујући минимум процеса рада, директор школе покреће дисциплински поступак. Наставнику, васпитачу и стручном сараднику за кога се утврди одговорност у дисциплинском поступку, изриче се мера престанка радног односа. Дакле, закон не препознаје “ниси радио, нема зараде”. Последица је престанак радног односа. Међутим, свима је јасно да није целисходно отпустити толики број наставника који би онемогућио рад школа у целини.
Истовремено, кажу, у многим школама рад је обустављен по основу члана 39. став 1. Закона о безбедности и здрављу на раду, а за шта је фактички основ пружило само Министарство просвете.
”Наиме, Министарство је дописом број 61-00-01-333/2024-01 од 20.12.2024. године, такође без правног основа, позивајући се на закључак Владе, одредило да зимски распуст траје на територији целе земље од 23. децембра до 20. јануара, наводећи да постоји “озбиљно угрожавање безбедности ученика”, као и да “мера ранијег завршетка првог полугодишта има за циљ да очува здравље, безбедност и добробит свих учесника у образовном процесу”. Након тога Министарство никада није утврдило да су престали разлози због којих је угожена безбедност учесника у образовном процесу, а друштвене околности се нису промениле. Обавеза директора у овом случају јесте да обавесте инспекцију рада, а не да умањују или ускраћују зараде запосленима.” – подсећа Удружење секретара запослених у основним и средњим школама.
Наглашавају и да су у идентичној ситуацији исплаћене зараде за јануар месец, иако је Министарство просвете сличан допис упутило школама 24.01.2025. године.
”Другим речима, непоступањем директора по овом допису није се десило ништа. Такође, зараде у високом образовању редовно се исплаћују иако су високошколске установе много дуже у обустави него основне и средње школе. За овакво неједнако поступање не можемо наћи правно релевантно објашњење, те га једино можемо назвати дискриминаторним.” – подсећају из овог Удружења.
Кажу да, када нешто није засновано на праву, не може имати ни правну последицу. Тако је и у тренутној ситуацији.
”Директори школа не могу сносити одговорност за непоступање по допису који нема правног основа, те којим се тражи поступање какво није прописано позитивним правом Републике Србије. Ово је директан притисак на директоре школа, и ми им овим путем пружамо пуну професионалну, моралну и људску подршку да том притиску не подлегну. Молимо вас за одговорно поступање, како школе не би, након овог узбурканог друштвенополитичког периода, остале заробљене у радним споровима и лошим међуљудским односима.
Секретари основних и средњих школа
Pitajte pravnike mogu li kao roditelj da tužim školu? Deca mi od decembra ne idu na nastavu, a ja kupila knjige, sveske, odeću, obuću…Plaćam privatne časove. Baš me zanima.
imaju pravo na otkaze zbog nedolazaka
Апсолутно се слажем да треба применити закон. Умањити плате онима што су у штрајку а који не раде отказ. Коначно нешто логично да се напише овде. Дајте им отказ. И наравно тужите школу која не ради у међувремену.
Инспекција нека затвори гимназије које не раде и подели отказе, а децу распоредити у преостале школе и то искључиво децу која су на позив професора који раде долазила у школу. Средња школа није обавезна. Доста више доминације безобразне деце, њихових родитеља и оних који не смеју да раде у просвети, јер просвету користе за политичке обрачуне. Отказ аутоматски онима који блокирају рад у основним школама.
Svi zele da se zakon podjednako postuje i primenjuje , a onda cim se pomene plata za prosvetare, taj isti zakon da ne vazi.Naravno za nerad da ne treba da budu placeni.U kojoj zemlji se nerad placa i deca izvode i podsticu da idu na ulicu? Ovo sto su pojedini prosvetari uradili, sramota.Nastava da se ne drzi u osnovnim i stednjim skolama??? Nadoknadice se propusteno, prica za malu decu , a opstepoznato je da je pojedine prosvetare briga za decu,a sto su u zadnjem periodu i pokazali.
Draga Danice, apsolutno se slazem sa vama i razumem vasu zabrinutost.Ovo sto se desilo i desava u nasoj zemlji sa skolama je necuvena sramota.Prosvetari su pokazali da im je samo bitna plata i nista drugo.SRAMOTA.
A Zakon o radu? Valjda se i na njih odnosi. Ili su oni iznad zakona?