Predloženo ukidanje fizičkog obezbeđenja dece u školama i uvođenje posebno obučene jedinice policije za rad sa decom

Foto: Vlada Republike Srbije

Na danas održanoj konferenciji „Bezbednost dece u digitalnoj epohi“, koju su organizovale Fondacija „Angelina“ i Evropska bezbednosna agencija predloženo je ukidanje fizičkog obezbeđenja dece u školama u Srbiji. Umesto toga, kazali su učesnici konferencije, trebalo bi uvesti posebno obučenu jedinicu policije za rad sa decom.

Osnivač Fondacije „Angelina“ Anđelko Aćimović kazao je u MTS Dvorani da je problematično ponašanje problem koji postoji kod oko pet odsto đaka, ali da su pravila postupanja u takvim situacijama loša, kao i da je mnogo roditelja takve dece koji ne žele da sarađuju. Od jeseni će fondacija koju je osnovao inicirati da se u svim školama sprovedu ankete koje će dati precizan podatak o nasilju u školama.

Kako je kazao, direktorima i nastavnicima su ruke vezane zbog „peripetija“, uvrede se prećutkuju, što deci daje otvoren put da nastave sa lošim ponašanjem.

Govoreći o zloupotrebi dece na internetu, ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić istakao je da je takvih slučajeva mnogo, a da roditelji ne posvećuju dovoljno pažnje toj temi.

„Deca nisu pripremljena, nemaju dovoljno znanja da prepoznaju opasnosti na internetu. Moramo da uložimo zajednički trud kako bi se otklonile opasnosti u digitalnoj sferi.“ – kazao je on.

Dodao je da će Ministarstvo podržati svaku aktivnost za bezbednije okruženje dece.

Ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski rekla je da je jedno društvo sigurno onoliko koliko su sigurni najmlađi, „da nas velike tragedije upozore da se život ne podrazumeva“.

Dodala je da se nasilje ne sme relativizovati i da ga treba osuditi u celosti, kao i da je potrebno ukazati i roditeljima kakvi se sadržaji plasiraju deci i kakve posledice na njih ostavljaju.

Ona je ukazala na to da svaki oblik zaštite i vaspitanja dolazi prvenstveno iz porodice, te da je zato ona i najvažnija karika u odrastanju svakog deteta i nikako ne sme i ne može da bude zanemarena.

Moramo svi zajedno da ukažemo roditeljima na to koliko je važno da se posvete ovoj temi, da paze i prate kakve sadržaje njihova deca gledaju na internetu i kako to utiče na njihovo mentalno zdravlje, na njihovo razmišljanje i stavove, navela je Đurđević Stamenkovski.

Izvor: Vlada RS, Beta