Преламање светлости

 
Преламање светлости је појам са којим се свакодневно срећемо иако можда тога и нисмо свестни. Рецимо, када ставите прст у воду, он изгледа краће. Ноге вам изгледају краће када стојите у води него када из ње изађете. Шерпа изгледа плиће када се у њу сипа вода. Све ово је последица појаве преламања светлости која се догађа на површини између две средине различитих густина.
Брзина светлости је највећа позната брзина у природи. Она износи приближно  и највећа је у вакууму. Док се светлост кроз ваздух простире приближно истом брзином као у вакууму, брзина простирања светлости у другим срединама као што су вода или стакло је мања (у води , у стаклу . Када светлосни зрак, крећући се кроз ваздух, падне на мирну површино воде он скреће са свог правца кретања и прелама се у води. Дакле, појава  промена правца кретања светлосних зрака, која је последица промене брзине светлости у датој средини, назива се преламање светлости, или рефракција. Под којим углом ће се светлост преломити при преласку из једне у другу средину зависи од упадног угла али и од индекса преламања средина. Индекс преламања неке средине представља однос брзине светлости у вакууму у односу на ту средину:

   n= (брзина светлости у вакууму) / (брзина светлости у датој средини)

Погледајте како се светлост прелама на површинама воде, ваздуха, стакла или неког другог материјала који ви изаберете (избором индекса преламања), и измерите колики је интензитет светлости након преламања. Проверите шта се дешава када светлосни зрак прође кроз различите призме. 

Преламање светлости

Преузми!