Престаните да преговарате са својим малим дететом – урадите ОВО!

Када се наш малишан лоше понаша, морамо знати – такво понашање није промишљено, већ импулсивно, вођено емоцијама. Мало је вероватно (скоро немогуће) да умиримо дете претећи му, упозоравајући на последице или одбројавањем. Заправо, свака од ових „традиционалних“ стратегија погоршава ствари, јер чини да се дете осећа као да смо против њега. Због тога му је још непријатније, преплављено је емоцијама и може се осетити „заглављено“.

mama-dete
Canva.com

Када се дете налази у таквом стању ума, тражити од њега да бира између казне и тога да се повинује није поштено, а помало је и окрутно. Како можемо очекивати да деца реагују логично када нису при здравом уму?

Ево неколико препорука за пружање помоћи деци која им је потребна:

Одузмите му играчку само ако може да се повреди

Када је дете незадовољно, плаче, вришти и не смирује се, прва ствар која нам пада на памет јесте претња – да ћемо му одузети играчку. Међутим, одузимање играчке не треба да буде у својству казне. Узмите и однесите играчку само уколико је не користи безбедно и то му реците: узимам јер можеш да се повредиш/да повредиш неког другог/поломиш играчку/оштетиш прозор итд. Дете ће, наравно, приговорити, али осетиће правичност у томе – нарочито ако наступимо мирно, а не изнервирано и емотивно.

Како поступамо овде у ствари? Примећујемо да им је потребна помоћ у самоконтроли, а ми им чувамо леђа. „Морам да те чувам.“ Наш став и поступци су супротни од казнених.

Дете није у стању да направи избор, треба му наше вођство

Вероватно сте се већ нашли у тој ситуацији: дете је узнемирено, плаче, не смирује се. Понудите му две прихватљиве опције за конкретну ситуацију, а оно бира трећу, наравно – неприхватљиву. Шта учинити?

За почетак, довољно је увидети да дете јасно показује да није у стању да доноси разумне изборе. Уместо тога, потребна му је помоћ да испрати наша упутства (шта год то било). Ово ће често захтевати од нас да урадимо нешто физичко, као што је хватање наше деце за руку и помоћ да оду негде, блокирање опасног или неприкладног понашања, итд. Урадите то одмах и пре него што будете љути или фрустрирани.

Имаш још 5 минута…

Чувених 5 минута! Колико пута сте само урадили то. Дате детету временско ограничење – још 5 минута игре и идемо, имаш 5 минута да се обујеш/обучеш/опереш зубе/скупиш играчке (наставите низ) и на крају тог времена – на истом сте, само што сте изгубили 5 минута!

Истина је да дете не може да се сабере и смири, јер сат откуцава. Потребан му је родитељ који може да види да је изгубљен и да му помогне да крене напред, што често подразумева смирење, физичке радње као што је подизање и ношење у спаваћу собу или из каде, помоћ са пертлама итд.

Време поподневне дремке или време за спавање

Дете плаче, удара се, кењка, приговара, јер је време за поподневну дремку или спавање? Није тајна, ово су најбољи „термини“ за изазовно понашање! Зато будите спремни, самоуверено га водите кроз оно што треба да уради, дефинитивно немојте преговарати или му давати изборе или му дозволити да одуговлачи. Отпратите га до његовог кревета.

Шта кад дете узме неку вашу ствар и одбије да је врати?

Вероватно вам неће требати много времена да се присетите ситуације у којој вам ваше уплакано, бесно и узнемирено дете скине наочаре с лица или узме кључеве са стола, на пример, и одбија да врати.

Овакав поступак делује као да каже: „Упомоћ, изгубио сам контролу над својим импулсима! Постајем злоћа! Одведи ме ускоро у кревет. Преуморан сам!”

Можда ћемо наступити импулсивно и припретити: врати ми или ћу ја морати да узмем нешто твоје! Само, треба имати у виду, ово није свађа у школском дворишту са вршњаком, с друге стране је дете коме је потребна мама да надјача његове незреле импулсивне поступке и да му одмах узме наочаре/кључеве из руке са самопоуздањем и љубављу. Могли бисте се чак и нашалити: „То је било веома брзо!“ А онда му помозите да се што пре одмори.

Ако му отмете и наочаре и узмете неку његову играчку, онда схватате лично његово понашање уместо да га видите као своје мало преплављено дете.

Будите ту за своје дете

На крају, дете изражава нека осећања која покрећу његово понашање. Ово је веома позитивно. Немојте само изаћи из собе и оставити га да плаче. Било би боље да останете са њим, али не у бесном или фрустрираном стању.

Када се дете смири – поразговарајте о последицама

Уз разумевање да неразумно понашање долази са неразумног места, идеално ћемо опростити инциденте и пустити их. Поразговарајте сутрадан с дететом о ситуацији, али не понављајте превише. Замислите као да је ваше дете ходало у сну. Не бисмо осуђивали, кривили и понављали причу о понашању које је показало док је ходало у сну. Са својом неразвијеном контролом импулса, мала деца су често склона да делују на овај начин због сличног недостатка свести. Дакле, као родитељи треба да будемо „већи“, да пустимо то и кренемо даље.

Од помоћи је да преформулишемо очекивања око типичног понашања малишана. Родитељство је тежак посао и сви заслужујемо да се осећамо добро градећи везу са децом.

Aska - crna ovca i pisac. Kalinina i Lazareva mama. Žmuova. Budna već tri veka.