Проблем у одлагању оцењивања виде и школски психололози

 
Чак и ако се врате у школу, ученике чека ЛЕПО ИЗНЕНАЂЕЊЕ
 


Таман када је ђаке основних школа разочарала вест да им распуст неће бити додатно продужен, стигло је ново олакшање – препорука Министарства просвете да их током ове недеље наставници не затрпавају тестовима и испитивањем.

Без испитивања до краја недеље

Идеју Министарства школски кадар је различито прихватио – једни у њој виде разложан излазак ђацима у сусрет, а други сматрају да ће се такав уступак управо деци обити о главу.- Слажем се да децу не треба испитивати одмах по доласку у школу, јер то неће пореметити закључивање оцена. Наставници са децом раде већ четири месеца и врло их добро познају, а наши предавачи су још средином децембра успели да спроведу планирана испитивања. Само су у незнатном броју случајева контролни и писмени задаци одлагани због малог броја присутне деце. Ипак, ђаци не треба да се опусте и морају да буду спремни да одговарају у што краћем року – рекла је за „Блиц“ Наталија Матић, директорка ОШ „Веселин Маслеша“ из Београда.

Њено мишљење дели и колега Душан Стевановић, директор ОШ „Вук Караџић“ из Врања. У Врању тврде да се не обазиру на ванредну ситуацију, те да неће искористити могућност коју им је оставило Минситарство и сами себи продужити распуст.
– То што током наредна три дана неће бити тестова и испитивања неће пореметити ни закључивање оцена, ни наставу, јер смо се са децом још пре распуста све људски договорили – имали су 10 дана да припреме градиво за крај полугођа, а осим српског и математике, они ће до краја недеље имати само по један час из осталих предмета – објаснио је директор.
Међутим, наставници се брину да би спровођење ове одлуке највише штетило ђацима и то нарочито онима који су желели да у наредном периоду поправе оцене.
– Дете, које је током распуста било здраво, имало је седам дана и још додатна два да се спреми за одговарање. Не видим зашто му се не би пружила та прилика. Бојим се да се овако остављају само две седмице да се испита скоро цело једно одељење из скоро сваког предмета – то ће ђаке оптеретити и са пет тестова или испитивања недељно! Потребно је минимално четири оцене да би се донела закључна – већина ђака има три, али многи су све оставили за последњи час, те ће, и уз велике напоре професора, најмање времена остати за ученике који би се сада борили за бољи успех – рекла нам је наставница математике Драгица Велимировић Јованов.
Проблем у одлагању оцењивања виде и школски психололози.
– Препорука Министарства је у реду, али мислим да неће бити ваш изводљива у пракси. Полугође се завршава 27. јануара што оставља само две и по недеље да се оцене закључе, а то је практично немогуће када већина деце неће доћи у школу. Код нас у „Мито Игумановићу“ много је деце оболело од грипа, а како се у Косјерићу сутра очекује -20 степени, верујем да су мале шансе да бројна деца путници, које од школе дели и до 20 километара, сутра присуствује часовима – рекла нам је Ана Виторовић, школски психолог.
Она је додала да деца, која су здрава и у могућности да дођу у школу, ових дана никако не треба да запусте књигу.
– И родитељи и наставници су саветовали децу да не поремете континуитет у свом учењу током распуста. Деца се око празника заиграју, опусте, а онда одједном наступе три ударне недеље у којима морају да дају све од себе. Школа, са друге стране, поштује планове рада, а уз епидемију грипа и ниске температуре, који ће многе ученике задржати кући, бојим се да ће се све испитивање оставити за последњу недељу и знантно отежати и деци и наставницима. Здрава деца треба да се припремају, јер од превише опуштања неће бити ни много користи – нагласила је она.

Дуња Тулимировић
Извор: blic.rs