Проф. др Александра Трнинић Пјевић, професор на Медицинском факултету у Новом Саду и гинеколог на Клиници за гинекологију и акушерство на КЦ Војводини, говорила је о најчешћим грешкама због којих све већи број парова има проблем са зачећем.
Статистика каже да се, само у Србији, око 400.000 парова бори са неплодношћу. Фактори су бројни, а докторка Трнинић Пјевић извојила је четири грешке које имају највећи утицај.
„Прва грешка је одлагање трудноће. Одлагањем трудноће смањује се резерва јајних ћелија али и квалитет оних јајних ћелија које су преостале. Самим тим је и поступком вантелесне оплодње и уз помоћ субспецијалиста касније ту трудноћу теже остварити.“ – објаснила је проф. Трнинић Пјевић.
Сигурно сами знате неког или знате неког ко зна неког ко је без икаквих проблема зачео и родио у касним тридесетим или чак четрдесетим. Да се дете родило здраво и добило високу оцену. Ово, наравно, није ништа необично, али не мења чињеницу да се шансе за појаву било каквог проблема, што у остваривању трудноће, што у одржавању, па и по питању здравља детета – повећавају с годинама.
„Друга грешка би била одлагање доласка код лекара, код неког ко се бави поступцима асистиране репродукције.“ – казала је ова докторка.
Као трећу грешку наводи и често мењање клиника у којима млади парови покушавају да реше свој проблем.
„Искуство и евентуално неуспешан исход једног поступка не носи ново сазнање које може да буде искоришћено у наредном поступку.“ – објашњава проф. Трнинић Пјевић.
Она на списак додаје још једну велику грешку, а то је прављење великих пауза између два поступка вантелесне оплодње. Како објашњава, те паузе, са аспекта физичког опоравка нису неопходне, а могу се разумети ако су младим паровима потребне са психичке стране, да сакупе нову енергију за наредни покушај.
„Ипак, треба да имамо на уму да те паузе опет доприносе непотребном губљењу времена, али и резерви јајних ћелија.“ – тврди докторка.
Напишите одговор