Група професора Побуњеног универзитета из области наука у образовању, препознавши бриге које последња два месеца сигурно муче родитеље ђака, упутила им је писмо којим жели да им пружи подршку и замоли их да они то исто учине за наставнике своје деце.
Писмо преносимо у целости.
Поштовани родитељи,
Свесни смо изазова и дилема које вам је наметнула актуелна криза у нашем образовном систему и друштву. Зато смо одлучили да са вама поделимо своје виђење ове ситуације, које је засновано на познавању образовног система Републике Србије, као и на научним сазнањима о васпитању и образовању.
Знамо да ово није једина перспектива која вам се нуди, али нам је битно да имате прилику да и њу узмете у обзир.
Вeћ годинама сведочимо урушавању образовања и омаловажавању наставничке професије у нашој земљи. Наставници и учитељи ваше деце раде у околностима у коима нису довољно вредновани и немају довољну подршку система. Ово се огледа у сузбијању аутономије наставника, решавању кадровских питаньа и избора директора политичким утицајима, те у лошим условима рада и платама које су несразмерне значају улоге и одговорности коју наставници имају у обликовању будућих генерација. Последично, расте број квалификованих кадрова кои напуштају наставничку професију, а смањује се број оних који бирају ова позив.
С обзиром на то да се овакво стање директно одражава на квалитет образовања, овај проблем се тиче свих нас.
Просветни радници већ дуго изражавају своје незадовољство. Овога пута, нихов протест ојачан je великим бројем других група грађана, незадовљних због општег стања у друштву. Све већи број грађана који протестују, те видна солидарност међу њима, охрабрили су наставнике да радикализују своу борбу, дотле да су многи од њих обуставили наставу.
С обзиром на неспремност власти да адекватно одговори на насталу кризу, прекид редовних школских процеса траје дуже него што je то ико очекивао, уз констатну неизвесност око даљег тока школске године, и расту у забринутост вас, родитеља. Јасно нам je да вас муче питања бриге о деци током радног времена; могућности надокнаде пропуштеног; неједнакости услед различитих начина функционисања појединачних одељења и школа; закључивања оцена, завршетка разреда и уписивања на наредни ниво образовања.
У контексту ових питања, желимо да истакнемо да изостанак уобичајеног начина реализације наставе не значи и прекид васпитања и образовања. Напротив, ова ситуација може значити повратак школе њеној васпитној улози. Запослени у школама који су обуставили наставу шаљу поруку да су спремни да се боре за одређене вредности и да та борба захтева храброст, истрајност, солидарност… На та начин, они граде код ученика ове вредности, а пружају им и прилику за развој емпатије, критичког мишљења и других компетенција битних за учешће у демократском друштву.
Поврх тога, „нормално“ одвијање наставе у ненормалним условима било би само симулација образована, jeр право образовање мора да уважи друштвене околности.
Уколико и даље нисте сигурни како да се поставите у погледу ове ситуације, позивамо вас да покажете солидарност са наставницима и да заједно с њима учествујете у борби за боље образовање. Уз наставнике и ученике, родитељи чине сржни део школске заједнице, која подразумева међусобно поверење и подршку. У тренуцима када систем не штити оне који га граде, морамо сви заједно пронаћи начине да заштитимо jедни друге. Позивамо вас да имате поверења у њих и уздате се у то да ћe они наћи начин да надокнаде пропуштено и остваре зацртане образовне циљеве када се актуелна криза разреши.
У међувремену, солидарност и удруживање са другим родитељима, деловање преко Савета родитеља, као и организација неформалних активности за ученике могу бити начин да се ублаже горенаведене бриге и уједно подржи борба наставника.
Пружање подршке наставницима у овој борби не може вам пасти лако, jep носи са собом велике измене дневног распореда и неизвесност око образовања ваших најмилијих. Али, управо због њих и њихове будућности ова борба je важна, и битно je да наставници у њој не буду сами!
У име Побуњеног универзитета, Група универзитетских професора и истраживача из области наука о образовању
E sada ste ga stvarno preterali sa ovim neradom. Niko ne misli o deci koja treba da se školuju, odnosno stiču znanja i veštine. Pa ko će da zaposli dete koje je polovično završilo školu (npr treba da postane medicinski radnik a neće znati kako da pomogne pacijentu, električar koji nije imao praksu a treba da prepoznaje faze i slično).
Samo tužba Ustavnom sudu za vaš NERAD i izgubljenu skoro pa godinu na fakultetima.Uredno tražite pare za školarinu,a nećete da radite.
Šta hoćete?Da roditelji plaćaju školarine,da vam država daje platu kao da normalno radite a vi da zujite po kafićima i putujete u Dubai🤨
Dosta više…Za vas samo TUŽBE
Svakom normalnom Čoveku u ovoj zemlji je kristalno jasno kakva se borba odvija trenutno u ovoj zemlji i da nikome nije lako, ali takođe nema sumnje u pravednost i opravdanost njenog cilja. Svi oni koji su smogli snagu i hrabrost da nose ogroman teret cele situacije i još trpe pritiske zaluđenih posmatrača, zaslužuju svako poštovanje, podršku i pomoć.