Pre nešto više od nedelju dana obelodanjena promena koju donosi član 82 dopunjenog Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (ZOSOV) i u javnosti je stvorena klima negodovanja i sukoba interesa roditelja i nastavnika.
Ovim spornim članom je predviđeno je da osnovci, srednjoškolci i njihovi roditelji mogu uputiti prigovor na ocenu koju je tokom školske godine dao neki od nastavnika, ili zaključio na kraju prvog i drugog polugođa.
Buniti se mogu i protiv ocena iz vladanja, a ukoliko direktor, stručni saradnik i stešina odeljenja ocene da li je prigovor osnovan vraćaju ga odeljenskom veću na ponovno razmatranje.
Nastavnik pod nadzorom
Đaci i roditelji mogu izreći prigovor tri dana od upisivanja ocene u dnevnik, odnosno u đačku knjižicu ili svedočanstvo. Potom se žale direktoru koji je dužan da za tri dana dostavi rešenje nastavniku, a u koliko na njemu piše da je prigovor osnovan, direktor će poništiti odluku nastavnika zbog čega će ovaj biti izložen dodatnom nadzoru svog rada i metoda ocenjivanja.
Nakon poništenja ocene direktor formira komisiju koja će ponovo proveravati znanje učenika, ali i pratiti njegovo ponovno ocenjivanje.
Sada će profesori davati blaže ocene
Kako tvrde profesori, novine koje se unose dovode do toga da njihovo ocenjivanje postane blaže.
– Čini mi se da žele da profesori idu linijom manjeg otpora, da daju bolje ocene i da tako ne dovode u pitanje svoj rad ni na koji način, što znači da đaci imaju sve više prava, a manje se trude – kaže za „Blic“ predsednik Foruma beogradskih gimnazija, Aleksandar Markov.
Podsećamo jedna od novina ZOSOV-a je i Pravilnik o ocenjivanju koji će morati da poštuju nastavnici svih škola. Pravilnikom je predviđeno da osim što se kontrolni mora najaviti pet dana unapred, može se zatražiti i poništavanje rezultata ukoliko više od polovine dobije negativnu ocenu, a predviđene su i okolnosti u kojima učenik može da poništi ocenu.
Ključne stavke u pravilniku o ocenjivanju:
- Kontrolni mora da se najavi pet dana unapred
- Ukoliko više od polovine učenika dobije jedinicu na testu, on se automatski poništava, a direktor može nastavnika da pošalje na dodatno usavršavanje
- Ocena mora da se unese u dnevnik osam dana od provere, u protivnom se poništava
- U toku časa nastavnici imaju pravo da đacima zadaju petnaestominutni test čija ocena ne ulazi u dnevnik. To je samo rekapitulacija onoga što su deca usvojila u toku prethodnih 30 minuta tog časa
- Na sajtu škola javno mora da bude objavljen raspored kontrolnih i pismenih zadataka
- Na ocenu iz vladanja ne mogu da utiču ostale ocene. Na primer, ako učenik ima sve petice, a recimo da je počinio vršnjačko nasilje da i da zato ima jedinicu iz vladanja, to što je odličan đak ne može da utiče na to da mu se promeni ocena iz vladanja
Više na: Blic
Svaki posao se meri učinkom. Ako nastavnik ne zna ili neće da pomogne čsku da savlada gradivo mora biti kažnjen ili odstranjen iz škole
Prosvetari u Srbiji štrajkuju zbog „niskih prihoda“ a radnih sati tokom godine nemaju ni za četvrtinu od zaposlenih u drugim delatnostima. Ne trude se da đacima pomognu da opeavdaju poverenje. Ponašaju se kao da su đaci u školi radi nastavnika a ne obratno
Zatvorio bi ja tebe u učionicu sa punim radnim vremenom,šta bulazniš alo?!?!?!
Postovana gospodjo Ćuić…imam rešenje za Vašu dilemu i negodovanje. Ispišite decu iz škole i učite ih sami kod kuće. I skole će biti srećnije bez roditelja kao što ste Vi…a i Vaše dete će biti obrazovano na Vas. Svima će biti bolje….