Proslava rođendana (pred)tinejdžera – ideja za dva sata ODLIČNE zabave

Kažu, kad smo mi bili deca, sve je bilo lakše i jednostavnije. Pa tako i proslava dečjih rođendana. Sava hleb, margarin, šunka, rendani kačkavalj, kečap i kiseli krastavci. Plus mamina torta. Moja je svake godine spremala istu. Rokoko. I jedno desetak ili više drugara u stanu. Ma ništa jednostavnije. Deci.

Štos je u tome što je nama sve to delovalo tako lako i lepo jer nam je jedini zadatak bio da u tom danu uživamo. Teret su, razume se, nosile mame.

Danas je organizacija ovakvog rođendana u stanu prilično stresna. Deca nisu, kao nekad, motivisana da igraju društvene igre, masne fote i zanimljive geografije, a čak i ako nešto pokrenete, pre ili kasnije naći će se neko da posegne za telefonom i privuče pažnju svih ostalih na neki smešan video sa TikToka. I eto “modernog rođendana”.

A šta ako to ne želite?

Kako proslaviti rođendan klincima koji su prerasli igraonice?

U potrazi za dobrim mestom za proslavu rođendana moje desetogodišnjakinje, nismo naišli na mnogo opcija. Kad sam već počela da mislim da neće biti druge nego da 15 predtinejdžera dovedem u stan, drugarica me je pitala: “Pa što ne odete u Escape Room? Ima soba koje su odlične za taj uzrast. Mi smo išli porodično, bilo je super, a znam da organizuju i rođendane…” Bingo.

Da pojasnim, Escape Room je prostor podeljen na više misterioznih soba. Tim koji čini 4-5 odraslih ili dece (zavisi od toga koliko su složeni zadaci) ulazi u sobu i pokušava da iz nje “pronađe izlaz” rešavajući zagonetke.

Desetogodišnjakinja se oduševila idejom i zakazali smo rođendan u Escape Game-u u Kralja Milana 6 u Beogradu. Bilo je ukupno dvadesetoro dece, podeljene u četiri grupe, svaka u svojoj zagonetnoj sobi. Laboratorija u kojoj ludi naučnik čim uđete pusti “otrov” a vi imate 60 minuta da rešite zagonetke i pronađete protivotrov. Enigma, u kojoj se mora pronaći enigma koja se koristila za dešifrovanje poruka tokom rata. Alisa, najmisterioznija od svih i Japan, u kom se mora otkriti tajna Samuraja.

Zagonetke u sobama su različitog nivoa složenosti, pa je tako Alisa najjednostavnija, a u Laboratoriji ćete se dobro pomučiti. Idealno je da deca u sobi budu sa jednom odraslom osobom koja im može pomoći. Ta odrasla osoba ima i voki-toki kojim komunicira sa ljubaznim devojkama (i momcima) koji im pomažu ako to sami zatraže ili ako na kameri vide da su se sa nekom zagonetkom baš zaglavili. Uzgred, ovde moram da pohvalim i njihovu ljubaznost. Vedri su, nasmejani i tačno znaju koliko treba da pomognu.

Sat vremena bilo je dovoljno da sve rešimo, a da je uspeo pokušaj jedne devetogodišnje gošće da bravu u sobi u kojoj je bila otvori svojom šnalicom, možda bismo bili i brži.

Nakon sata rešavanja zagonetki, deca sedaju u zajedničku sobu da ručaju, a tokom ručka svi pričaju u glas, prepuni utisaka. “Kod nas je bilo najteže, bilo je i hemije…” “Naša soba je bila skroz mračna!”…

Onda dolazi torta i rođendan se završava. Dva aktivna sata dobre zabave, mozganja i učenja novih stvari, a da niko nije ni pomislio na ekran. Možda je važno da napomenem i da je cena ovakve proslave, u odnosu na igraonice, znatno niža. Ceo rođendan košta otprilike upola manje. Cene paketa su OVDE.

Što se nas tiče, vraćamo se i sledeće godine. Samo ćemo zameniti sobe :).