Psiholog: „Kako smo došli do toga da u stresnoj situaciji za dete Jutjub bude adekvatniji da ga smiri od maminog i tatinog glasa i dodira?“

Ana Mirković je psihološkinja i jedan je od osnivača Instituta za digitalne komunikacije. U javnosti vrlo često govori o različitim temama koje se tiču razvoja dece, a digitalne tehnologije svakako su jedna od tih tema. Mirković ne propušta priliku da upozori roditelje na to da deca ne smeju prerano biti puštena u taj digitalni svet koji svakako nije stvoren po njihovoj meri, ali i da, kad ih pustimo, imamo obavezu da budemo vrlo uključeni u sve što se tamo dešava.

U podkastu Agelast gostovala je kod Galeba Nikačevića i između ostalog se zapitala kako se to dogodilo da je umirujući efekat roditeljskog dodira zamenio šareni ekran mobilnog telefona.

„Ja stvarno viđam u svom životu u restoranu bebe koje na prvi plač dobijaju mobilni telefon“, započinje psihološkinja, citirajući poznatog pedijatra i internistu iz Tiršove.

„Dr Igor Stefanović mi je pričao da kada radi vrlo komplikovane kardiološke preglede na dvogodišnjoj i trogodišnjoj deci, to njima bude jako uznemirujuće, jer mora da im stavlja za EKG i to detetu bude strašno. Roditelji ne mogu da smire dete nego mu daju mobilni telefon, uključe nešto na Jutjubu. On je to izgovorio u nekom našem razgovoru od pre godinu i po dana i ja mnogo često pomislim na to“, kaže dr Mirković i nastavlja:

„Kako smo mi došli dotle da u uznemirujućoj i stresnoj situaciji za dete Jutjub bude adekvatniji da ga smiri od maminog i tatinog glasa, dodira, ruke ili zagrljaja? Dakle, negde smo zabagovali“, zaključila je Mirković.