Колико година би требало да има дете кад добије свој први мобилни телефон? Ако за своју децу желите срећан живот, психолог са Јејл универзитета, Laurie Santos, даје једноставан одговор на ово питање: Чекајте што је могуће дуже.
Деца узраста између 8 и 12 година проводе нешто мање од пет сати дневно „залепљена“ за своје телефоне, а кад постану тинејџери, време пред екраном расте на чак 8 сати сваког дана, показала су истраживања.
То време деца врло ретко користе за креативне и корисне ствари попут кодирања или стварања корисног садржаја. Највећи део одлази на скроловање на друштвеним мрежама и гледање видео-снимака, каже Michael Robb у својој анализи извештаја.
А то је, тврди Santos, пут ка озбиљном нарушавању менталног здравља. Почев од тога што друштвени медији излажу децу високом ризику од сајбер насиља, говору мржње и дискриминацији, не смемо заборавити ни то да на интернету дете лако може налетети на малициозне, узнемирујуће и непримерене садржаје.
“Тинејџери сваког дана добијају око 200 нотификација на својим уређајима. Њихови мозгови се још формирају и треба им помоћ да се фокусирају на школу и обавезе, а не дистракција коју им доноси непрекидно пиштање телефона.“ каже Сантос.
Ако бисмо деци млађој од 14 година ускратили употребу телефона, то им никако не би наудило, али би им донело бројне користи:
- мањи ризик од анксиозности и депресије
- бољи квалитет и квантитет сна
- више времена за физичку активност напољу
Родитељи би такође требало да следе сличан модел, тврди Сантос.
„Ако сте непрестано на телефону, тешко ће вам бити да оправдате одлуку да ваше дете не може да добије свој смартфон. Неће деца желети да раде онако како им ви кажете, већ онако како им покажете“ – закључује ова психолошкиња са Јејла.
Напишите одговор