PUNA kontrola nad onlajn životom dece je MOGUĆA, čak i ako niste pored njih

Kada biste roditelje danas pitali šta im je najveći izazov u tom „poslu“ zvanom roditeljstvo, skoro pa sigurno da bi vam većina odgovorila – borba s virtuelnim životom kom deca teže. I večiti pokušaji da dete zadrže u realnom svetu što je moguće više.

Da, deca danas odrastaju mnogo drugačije nego oni rođeni pred kraj prošlog veka ili pre. I to, ako ćemo biti sasvim iskreni, nije nužno loše. Naprotiv. Danas su im informacije na dohvat ruke, pa ako požele da saznaju koja je najveća riba na svetu ili koji grad ima najmanje stanovnika, to mogu za svega nekoliko sekundi. Upravo zahvaljujući internetu. 

To je mesto gde i mi, odrasli, tražimo odgovore na mnoga pitanja. I zar nije baš dobro kad ih brzo i lako nađemo? Kada vas, recimo, dete pita: „Mama, a kako pile diše kroz ljusku dok je u jajetu?“ a vi zastanete i kažete: „Ne znam, ali odmah ćemo da saznamo!“. Zar to nije super?

Tri najveća izazova

Ali! Da, ima i to ali. Sve što je tako dobro i korisno, nosi sa sobom i neke izazove. Kada su u pitanju deca i internet, postoje tri najveća: 

  • kako im ograničiti vreme provedeno pred ekranom, 
  • kako kontrolisati način na koji to vreme provode i sadržaje koje prate i 
  • kako osigurati bezbednost deteta u digitalnom svetu

Sve jedno pitanje važnije od drugog. I dok moderna vremena donose sve veće izazove, život se ubrzava i potreba da kontrolišemo decu u virtuelnom svetu sve je veća, a vremena sve manje.

A rešenje? Asistent koji se zove Connect

Rešenje bi, uz porodični dogovor o tome kako se i kad koristi internet, mogao da bude i jedan sjajan asistent u vidu aplikacije koja dolazi iz kompanije SBB. Zove se Connect, dostupna je SBB korisnicima i može se instalirati sa Google Play, Huawei App Galery ili AppStore prodavnice. I uspešno se bori sa sva tri gore navedena izazova. Connect vam omogućava da:

  • promenite lozinku za Wifi u svom domu, gde god se nalazili
  • svakom uređaju koji se povezuje na internet u vašem domu posebno ograničite vreme kada i koliko će koristiti internet, kao i koje će internet kategorije koristiti dok je onlajn. To znači da u bilo kom trenutku, sa bilo kog mesta, bilo kom uređaju možete zabraniti čet, društvene mreže, kockanje, igrice, sadržaj za odrasle…
  • ugasite WiFi gde god se nalazili
  • onemogućite pristup internetu konkretnom uređaju ili jednostavno pauzirate (dok dete, recimo, ne završi obaveze)
  • podesite doba dana kada u kući nema interneta (recimo vreme večere, vreme kad se rade domaći zadaci ili jednostavno posle 21.00…)

Ova usluga je, zapravo, mnogo više od klasične roditeljske kontrole. Ona omogućava da se, a to je za decu izuzetno važno, uspostave neka pravila koja će kao takva važiti za celu porodicu. A ujedno daje mogućnost da, ukoliko procenite da je to potrebno, sa bilo kog mesta upravljate svojom kućnom mrežom i sadržajima koji kroz nju prolaze. Jednim klikom se može zabraniti, recimo, pristup društvenim mrežama (ili bilo kojoj drugoj vrsti sadržaja) ili jednostavno isključiti internet u čitavom domu. 

Takođe, jedan klik vas deli od zaštite svih uređaja na kućnoj mreži od krađe podataka kao što je broj platne kartice koju možda koristite za onlajn plaćanje, lozinke ili neke druge poverljive informacije.

Ako pretpostavimo da ste napravili porodični dogovor o tome kako će se i kad igrati igrice ili gledati smešni video-klipovi, ako čak pretpostavimo i to da imate decu koja sarađuju, ne možemo nikako da se oslonimo na to da će taj dogovor uvek biti ispoštovan. Zbog toga aplikacije kao što je Connect jesu sjajni asistenti roditeljima 21. veka. Pružaju nam mogućnost da kontrola ostane u našim rukama i da ostanemo dosledni, a bez mnogo sukoba. Pomažu nam i u tome da sebe naučimo da neke granice važe i za nas, odrasle i da bi baš dobro bilo da posle 21.00 uveče zaboravimo da postoji i taj digitalni svet i da se pogledamo u oči. A taj podsetnik nam svima, ponekad, treba.